5 kníh pre deti: Nový Harry Potter, Olívia, dráčik aj nezbedný Popík

Vedeli ste, že deti, ktorým rodičia prvých 5 rokov čítajú knižky každý deň majú oproti deťom bez čitateľských aktivít výhodu až 1,4 milióna počutých slov? Je to neuveriteľné číslo, ktoré im môže pomôcť pri ďalšom vývoji a spoznávaní sveta.

Máme pre vás 5 knižných tipov od Stonožky – kamošky všetkých detí, ktoré rady čítajú. Na stránke stonožka.sk si môžete pozrieť množstvo knižných tipov pre deti, rozdelených podľa veku, čo je veľmi užitočné. My sme vybrali 5 tipov, ktoré môžete čítať deťom, alebo spolu s nimi, aby ste zrelaxovali aj vy.
Nový nádherný Harry Potter, Olívia a jej nešikovný ocko, nezbedný psík Popík, nezvyčajní priatelia Mačka a Kuna, či dráčik Rúfus, ktorý sa učí upokojiť.

Harry Potter a Kameň mudrcov (MinaLima)

Harry Potter a Kameň mudrcov prináša jedinečný grafický zážitok vďaka interaktívnym prvkom. Je to zberateľská lahôdka z dielne grafického štúdia MinaLima. Ide o oceňované grafické štúdio, ktoré založili Miraphora Mina a Eduardo Lima, vytvorili rekvizity pre filmy ako Zlatý kompas, Kód Enigmy a samozrejme pre čarodejnícky svet Harryho Pottera a sériu Fantastické zvery.

Teraz teda vyšlo špeciálne vydanie prvej časti čarodejníckej ságy, v ktorej nájdete takmer na každej strane plnofarebné ilustrácie a rôzne symboly, drobnosti, ktoré dotvárajú pútavý príbeh. Je tam veľa pohyblivých a interaktívnych prvkov, rôzne vylepšenia, ktoré zvyšujú čitateľský zážitok.

Kniha má trochu hrubšie stránky a všakovaké vyťahovacie, posúvacie, otváracie a otáčacie prvky. Napríklad môžete si otvoriť 3D šachovnicu alebo list s pozvánkou do Rokfortskej strednej školy, v ktorej riaditeľ Albus Dumbledore Harrymu oznamuje, že ho prijali, je tam zoznam toho, čo potrebuje študent prvého ročníka, akú rovnošatu, učebnice a ďalšie pomôcky.

Na ďalšej dvojstránke si môžete rozprestrieť Šikmú uličku s rôznymi obchodíkmi ako Apatieka, Metlobalové doplnky, či známa čarodejnícka banka Gringottbanka. Príbeh prvej časti Harry Potter a Kameň mudrcov teda zostáva rovnaký, ako ho napísala J.K.Rowlingová, ale k tomu dostanete pestrofarebné ilustrácie a osem netradičných interaktívnych prvkov.

Popík a jeho dobrodružstvá: Čas prekvapení

Najskôr tu bola séria Miška a jej malí pacienti, ktorú si deti neuveriteľne obľúbili. Ani sa im nečudujeme – krásne ilustrované a milé príbehy o malej veterinárke Miške, ktorá má v korune košatej lipy kliniku a spolu so svojím priateľom psíkom Popíkom pomáhajú zvieratkám. Miška má totiž vzácny dar – dokáže sa rozprávať so zvieratkami. V sérii vyšlo 16 dielov, tri špeciálne časti a 2 pracovné zošity.

No ale po čase dostal svoju sériu aj psík Popík a nedávno vyšiel tretí diel Čas prekvapení. Popík je veselý teriér so šťastným pohľadom a s nezbedným ňufákom. Spolu s Miškou zažíva nevšedné udalosti: jarné upratovanie, sadenie psích semienok, výcvik, písanie listu a príde aj narodeninové prekvapenie! Miška sa totiž rozhodla zorganizovať svojmu vernému pomocníkovi nezabudnuteľnú oslavu.

Čas prekvapení je zábavná, láskavá knižka, nádherne ilustrovaná a určite poteší všetkých detských milovníkov zvierat a prírody. Obidve série už niekoľko rokov skvele prekladá Silvia Kaščáková.

Dráčik, upokoj sa!

Ak máte deti od jedného-dvoch rokov, vrelo odporúčame sériu Dráčik Rúfus, ktorá je vtipná, láskavá a výchovne zameraná. Už vyšli knižky Dráčik, nehnevaj sa, v ktorej sa Rúfus snaží skrotiť svoju výbušnú povahu. Učí sa, ako si poradiť s hnevom, ako ho premôcť a zostať pokojný. Potom prišla kniha Dráčik má sestričku, v ktorej sa rieši príchod nového súrodenca a určite ste to mnohí zažili: staršie deti pred narodením súrodenca začnú žiarliť, hnevať sa, vyvádzať, prípadne majú strach.

Tretia knižka Dráčik, neklam je jasná – Rúfus tak ako každé dieťa, občas nehovorí pravdu. Ale jedného dňa urobí neplechu, za ktorú padne vina na jeho kamaráta a otázkou je, či nazbiera dostatok odvahy, aby sa priznal a všetko napravil.

No a teraz vyšla štvrtá časť s názvom Dráčik, upokoj sa! K dráčikovi Rúfusovi má prísť na návštevu jeho kamarátka Elisa, s ktorou sa už dlhší čas nestretol. Najskôr sa jej plánovanému príchodu poteší, no potom sa s ním začne diať niečo zvláštne – do tváre sa mu nahrnie červeň, bolí ho bruško, nikde neobsedí. Rúfus jednoducho nie je vo svojej koži. Mamička mu objasní, že prežíva iba nervozitu, s ktorou sa občas v živote stretne každý. Podarí sa mu nakoniec prekonať čudesné pocity a užiť si návštevu kamarátky?

Autor Robert Starling na svojich postavičkách, najmä Rúfusovi, ukazuje deťom modely správania. Prístupným, zábavným a zrozumiteľným spôsobom. Na základe jednotlivých situácií sa môžu naučiť vyjadrovať svoje pocity a zároveň pri tom nikoho nezraniť.

Olívia, dávaj pozor na ocka (Radka Reviľáková)

Milé príbehy 6-ročnej Olívie, ktorá zažíva neuveriteľné dobrodružstvá, a to všetko len vďaka jej ockovi. On totiž akoby priťahoval rôzne šlamastiky a tak treba naňho dávať neustále pozor. Aj preto sa kniha volá Olívia, dávaj pozor na ocka.

V knižke je 7 príbehov, napríklad Ocko horolezec, kde sa Olívia s ockom vyberú na výlet do prírody. Mamička jej už pri odchode vraví – dávaj pozor na ocka, nech nespadne, alebo sa nestratí. Dostanú sa na zákerný vrch, ktorý chce zo seba bezdôvodne striasť každého, kto naň vkročí. Alebo v príbehu Ocko – cvičiteľ psov sa nechtiac zamotá do obrovskej cukrovej vaty. V príbehu Ocko veterinár skončí v teráriu s krokodílom. Pobaví vás aj príbeh Ockova nezvyčajná alergia, Ocko a nebezpečný lupič, Ockov kúzelnícky trik a tiež Ocko kuchynským špiónom.

V ich svete nič nie je nemožné. Obzvlášť, keď pri nich akurát nie je mamička – vtedy je pohroma zaručená! Nakoniec však všetko zvládnu hlavne preto, lebo prekážkam a nehodám čelia spoločne.
Knižka pre deti od 5 rokov a čo musíme ešte spomenúť – príbehy nádherne ilustrovala Katarína Gasko.

Ako pes menom Mačka stretol mačku (Tomi Kontia)

Voľné pokračovanie milého príbehu o priateľstve, ktoré prekonáva hranice a stereotypy. Možno si spomínate na knižku Pes menom Mačka od fínskeho autora Tomiho Kontiu o nečakanom priateľstve psíka, ktorý už ako šteniatko dostal meno Mačka a človeka bez domova menom Kuna. Spojí ich samota a nepriazeň osudu, no jeden v druhom našli spoločnosť, po ktorej tak túžili. Ten príbeh bol okrem iného o akceptovaní rozdielov, o tolerancii a rešpektovaní, o predsudkoch, ktorých by sme sa mali zbaviť.

Teraz vyšlo voľné pokračovanie s názvom Ako pes menom Mačka stretol mačku. Kuna a Mačka sa stále priatelia a trávia dni pozorovaním rušného prístavného života. Odrazu sa z jednej z lodí vynorí mačka. Ozajstná mačka, nie Kunova priateľka menom Mačka. Pomaly sa k nim približuje a pes menom Mačka cíti, čo necítil, odkedy je s Kunom – strach, neistotu a napätie. Medzi mačkami a psami sú predsa večne nejaké doťahovačky, škriepky a problémy.

Autor Toni Kontia nám na pozadí poetického príbehu opäť ukazuje, ako sa zbaviť predsudkov a mylných presvedčení. Ako búrať vo svojej mysli stereotypy a vyrovnať sa s obavami z neznámeho. Dokazuje, že sa oplatí nadväzovať nové, možno nečakané vzťahy. Prekážkou pri tom nie sú dokonca ani rozdiely či odveké škriepky.

Pre všetky deti milujúce knižky pripravil Milan Buno, knižný publicista
Foto: Stonožka / Ikar

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *