Asi mi dáte za pravdu, že dnešná doba je skutočne hektická. Pociťuje to väčšina (nielen) knihomoľov. Keď som ešte študovala, hovorievala som si, ako mi bude dobre, keď budem chodiť do práce, lebo určite budem mať aj viac času na čítanie. A hlavne, konečne žiadne skriptá! Ako veľmi som sa mýlila…
Pre napísanie tohto článku som sa rozhodla z dôvodu, že sa mi už z viacerých strán dostalo do uší, že niekto jednoducho nemá na čítanie čas. Myslím si, že aj medzi najviac zaneprázdnenými ľuďmi sa nájdu zanietení čitatelia. Ako to však robia, že si dokážu vtesnať medzi svoje denné aktivity, ktoré im zapĺňajú ich diár, aj čítanie knižiek?
Chcem zdôrazniť, že tento článok nemá za cieľ podnecovať k súťaženiu v tom, kto koľko kníh za aké obdobie prečíta. Nie je dôležité číslo, ale to, že vás čítanie ako aktivita baví a napĺňa. To je to pravé knihomoľstvo.
Takže na základe odporúčaní, ktoré som už všelikde zachytila, ale aj z vlastnej skúsenosti vám prinášam pár zaujímavých tipov, ako si nájsť čas, resp. viac času na čítanie.
1. Ak ste pravidelným návštevníkom knižnice…
…skúste si z nej požičať viac kníh, ako si myslíte, že dokážete prečítať. Niektorí tvrdia, že pokiaľ sa vám doma fyzicky nahromadia knihy, o ktorých viete, že ich musíte do určitého času vrátiť, povzbudí vás to k tomu, aby ste prečítali viac, ako ste mali pôvodne v pláne.
2. Viac rozčítaných kníh súčasne
Táto vec býva dosť často diskutovaná. Každý čitateľ je samozrejme iný. Niekto sa dokáže poriadne sústrediť len na jednu knihu, ostatní nemajú problém rozčítať aj viac kníh naraz. Myslím si, že to záleží aj od žánru. Niektoré knihy sa lepšie čítajú večer / v noci, niektoré si zase lepšie vychutnáte za slnečného dňa alebo počas dochádzania do školy, príp. zamestnania. Ja som v minulosti mávala rozčítaných niekedy aj 3-5 kníh, ale odkedy sa venujem blogovaniu obmedzila som sa len na jednu knihu, maximálne dve. Len tak sa dokážem naplno sústrediť na dej, aby som následne mohla napísať tomu zodpovedajúcu recenziu.
3. Tréning rýchlosti čítania
Platí, že pokiaľ chcete prečítať viac v kratšom časovom úseku, mali by ste sa naučiť rýchlejšie čítať. Techník, ktorým sa môžete priučiť je na internete naozaj neúrekom. Tak napríklad jedna rada z mnohých: ak ste pri čítaní zvyknutí nasledovať každý riadok ceruzkou, pravítkom, prstom alebo iným predmetom, pričom hýbete celou hlavou alebo telom, výrazne spomaľujete jeho rýchlosť. Odporúča sa po texte pohybovať výhradne očami. Ak budete trpezliví, vaša snaha určite prinesie očakávaný výsledok.
4. Čítanie cez elektronické zariadenia
Žijeme vo svete moderných digitálnych technológií, ktoré sa neustále vyvíjajú. Asi len málokto si dokáže predstaviť svoj život bez mobilu, príp. tabletu. Keby som mala hovoriť za seba, ja si radšej povodím knihu so sebou aj na kraj sveta, ale čítanie z mobilu alebo tabletu nie sú moje oči schopné zvládať. Nehovoriac o tom, že to pre mňa vôbec nemá to pravé knihomoľské čaro. Jediné, čo som bola ochotná akceptovať je čítačka e-kníh, na prvom mieste je však u mňa stále klasická voňavá knižka.
5. Čítanie pred spaním
Milujem čítanie pred spaním! Je skvelé ponoriť sa do rozčítaného príbehu, keď je všade naokolo už len ticho a kľud. Uplynulý deň zanecháte za sebou, s ním aj problémy a starosti, ktoré vás prenasledujú a prenesiete sa prostredníctvom písmeniek do imaginárneho sveta. Samozrejme, niekomu vyhovuje prečítať si aspoň pár stránok pri raňajkách a dobrej káve, inému zase po dobrom obede, kým mu aspoň trošku vytrávi. Nech už je vaša rutina akákoľvek, dôležité je, že si dokážete aj popri všetkých povinnostiach nájsť nejakú škáričku a vyplniť ju nejakým zaujímavým príbehom.
6. Čitateľský denník
Veďte si svoj čitateľský denník. Či už sa rozhodnete pre klasiku – pero a papier alebo online databázy – webstránky, oboje má svoje čaro. Ja osobne už nejaký ten čas pôsobím na databazeknih.cz (nájdete ma pod profilom: dencuska), kde získate presný prehľad knižiek, ktoré ste za to-ktoré obdobie prečítali. Rovnako si môžete viesť virtuálnu knižnicu, a tak nemáte šancu zabudnúť, či niektorú knižku vlastníte alebo nie. Musím sa však priznať, že v poslednej dobe si moje srdce získalo Goodreads. Hoci som registrovaná už dlhšie, nevedela som sa tam spočiatku zorientovať. Nedávno ma však osvietilo a rozhodla som sa, že dám tomu ešte raz šancu. A rozhodne neľutujem! To, že si na svojom profile môžete, okrem iného, zaznamenávať aj progres v čítaní konkrétnej knihy, je skutočne motivujúce. Po prečítaní knižky sa vám pekne zobrazí presný počet dní, ktoré ste nad knižkou strávili. A samozrejme, nechýba ani možnosť poznačiť si knižky, ktoré by ste si chceli v budúcnosti prečítať. Odporúčam!
7. Obmedzte čítanie náhodných článkov
Tým myslím predovšetkým tých článkov, na ktoré natrafíte napríklad pri každodennom skrolovaní sociálnych sietí. Sama sa veľakrát prichytím pri tom, že som sa nad nimi pozabudla a potom nadávam, že na knihu mi neostal čas. Bohužiaľ je to tak… Pokiaľ si chceme nájsť viac času na čítanie knižiek, musíme aspoň čiastočne upustiť z iných aktivít, ktoré nás (často aj zbytočne) oberajú o čas.
8. Knižná výzva
Po minuloročnom obrovskom úspechu, prebieha aj tento rok práve na stránke databazeknih.cz knižná výzva, do ktorej sa môžete zapojiť. Ak túžite obohatiť svoju knižnicu o nové, často aj úplne neznáme tituly a nemáte úplne vyhranený čitateľský vkus, bude to pre vás určite zábava. Zároveň, na Goodreads si môžete stanoviť počet kníh, ktoré by ste chceli v danom roku prečítať. Možno budete sami prekvapení, že zadať si konkrétnu výzvu vás môže motivovať k dosiahnutiu cieľa. A potom už len čítať a čítať…