RECENZIA: Peter Debnár – Desper

od | 28. marca 2021 | Recenzie

VYDAVATEĽSTVO: inspira publishing
ROK VYDANIA: 2020
ŽÁNER: Detektívka
POČET STRÁN: 300
VÄZBA: brožovaná

 

„Prešla len zo tridsať metrov, a zazrela to, čo videla už aj predtým. Smrť nečíhala len pri ceste. Kúsok od rieky bol v zemi zasadený jednoduchý drevený kríž. Dve nie celkom dohladka obrúsené dosky, zbité klincami. Na horizontálnej doske bol nožom vyrytý nápis. Trochu pripomínal lebku.“
(str. 136)

 

O knihe

Bývalý policajt Tomáš Horec si užíva zaslúžený oddych na dôchodku. Jeho pokojný, no osamelý život naruší stretnutie so ženou z minulosti, ktorá mu po štyridsiatich rokoch prezradí, že má nemanželské dieťa. Vypátrať syna však nebude jednoduché, nakoľko ho matka dala na adopciu a jeho identita je neznáma.

Horec sa však nevzdáva, a zisťuje, že jeho syn je už dvadsaťtri rokov nezvestný. Začne pátrať na vlastnú päsť a dozvedá sa o tajomných udalostiach z minulosti, ktoré predchádzali jeho zmiznutiu. Kým on pátra po stratenom synovi, novinárke Kláre Suchej nedá spávať drevený kríž so záhadným znakom, na ktorý natrafila pri rieke.

Obaja sa napokon dostávajú k spoločnej stope – tetovaniu s motívom DESPER, ktoré predstavuje spojitosť s istou rockovou kapelou. Jej členovia celý ten čas žijú s desivým tajomstvom, ktoré malo ostať navždy nevypovedané. Čo sa vlastne stalo v osudný deň pred dvadsiatimi tromi rokmi?

 

„Horec mal už svoje roky a za sebou pár tvrdých skúšok od života. Ale vedel, že relatívny pokoj duše, ktorým žil posledných niekoľko rokov, je preč od momentu, čo sa stretol s Alenou. Nemal pre koho žiť, takže nádej, že existuje niekto, komu by možno vedel byť ešte prospešný, mohla túto skutočnosť zmeniť. Tomáš vyfúkol dym a otvoril obálku. Meno mu nič nehovorilo, ale adresa a dátum boli dobrým odrazovým mostíkom.“ (str. 23)

 

Môj názor

Slovenský autor Peter Debnár nie je na knižnom trhu žiadnym nováčikom. S jeho tvorbou ste sa mohli oboznámiť napríklad prostredníctvom poviedok, ktorými prispel do zbierok Krimipoviedky (2011) alebo Muži vs. Ženy (2017). Jeho srdcovou záležitosťou je žáner krimi a detektívka. S policajným kapitánom Tomášom Horcom sme sa mohli zoznámiť už v knihe Krvavá vášeň (2012), a o niečo neskôr pri ďalšom prípade v knihe s netradičným názvom Heterochromia iridum (2014).

Ku mne sa dostala až kniha Desper, na ktorú ma nalákala samotná anotácia. Keďže autor si za hlavnú postavu opäť zvolil teraz už bývalého policajta Tomáša Horca, vystupujúceho už aj v predchádzajúcich dielach, ktoré som nečítala, spočiatku som sa trochu obávala nadväznosti a chýbajúcich súvislostí. Postupne, ako som sa začítavala, som však prišla na to, že ide o osobitný prípad a voľné pokračovanie, preto sa moje obavy rýchlo rozpŕchli.

Autor opäť zasadil dej knihy do slovenského prostredia, konkrétne sa vracia do obce Líščie Diery, z ktorej pochádza aj samotný hlavný hrdina. Hneď v úvode okrajovo oboznamuje čitateľa s viacerými, na prvý pohľad nesúvisiacimi postavami, čo môže na začiatku vyvolať jemný chaos. Ak sa vám však podarí prehrýzť prvými stránkami, čaká na vás veľmi príjemná krimi záležitosť od slovenského autora.

 

„Hovorí vám niečo Iron Maiden?“ spýtala sa Anna.
„Nie je to zrovna môj žáner. Ja som asi z inej generácie, ale, samozrejme, už som o takej skupine počul,“ skonštatoval Tomáš.
„Myslím si, že Dano má na predlaktí vytetované slovo DESPER.“ (str. 67 – 68)

 

Kniha vyniká zaujímavým námetom, ktorý poteší predovšetkým milovníkov symboliky či rockovej hudby. Autor strieda minulosť, konkrétne obdobie 90. rokov, so súčasnosťou. Kým Tomáš pátra po stratenom synovi, novinárka Klára sa pokúša vyriešiť záhadu nájdeného kríža. Aj v tomto prípade si však budete musieť spočiatku zvyknúť na mierne chaotické prechody medzi jednotlivými časovými obdobiami.

 

 

Ako to už ale býva zvykom, všetko má svoje opodstatnenie a postupne sa vynárajú súvislosti medzi oboma dejovými líniami. Autorovi sa po celý čas podarilo udržať veľmi dobrú dynamiku deja pomocou krátkych kapitol, z ktorých niektoré majú napríklad len rozsah jednej strany. Aj preto je celý príbeh ľahko čitateľný a stránky vám budú miznúť pod rukami veľmi rýchlo.

Knihu Desper odporúčam milovníkom nenáročných detektívok zo slovenského prostredia, ktorí v príbehoch obľubujú výskyt záhadných symbolov. Táto nenápadná a útla kniha ponúka pútavé prelínanie osobného života hlavnej postavy s kriminálnou zápletkou. Ak patríte k tým, ktorí majú z tohto žánru načítaného už viac, rovnako ako ja, pravdepodobne bude posledná časť príbehu pre vás do istej miery predvídateľná. Nič to však nemení na tom, že ide o jednohubku, ktorá bola pre mňa príjemným a milým prekvapením.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem autorovi.
Jeho tvorbu môžete sledovať na Facebooku alebo Instagrame.

 

Viac info o tomto titule nájdete tu:
alebo

 

 

Prečítajte si aj:

RECENZIA: Radovan Bezecný – Šokujúce prebudenie

RECENZIA: Radovan Bezecný – Šokujúce prebudenie

RECENZIA: Emily Barr – Jedna spomienka Flory Banksovej

RECENZIA: Emily Barr – Jedna spomienka Flory Banksovej

RECENZIA: Olga Tokarczuk / Joanna Concejo – Stratená duša

RECENZIA: Olga Tokarczuk / Joanna Concejo – Stratená duša

Vydajte sa na pohľadnicovú prechádzku po starom Trenčíne v rokoch 1948 až 1989

Vydajte sa na pohľadnicovú prechádzku po starom Trenčíne v rokoch 1948 až 1989

RECENZIA: Dada S. Brezovská – Vzkriesené nádeje

RECENZIA: Dada S. Brezovská – Vzkriesené nádeje

Nájdete ma aj na:

Práve čítam:

Pridajte sa k nám 🙂