Kniha Ja, Mona Lisa: Slávna žena uväznená v obraze a jej vnímanie sveta v priebehu stáročí

od | 20. mája 2023 | Knižné novinky

 

„Teraz, keď sa dívam zo svojho skleného väzenia v Louvri, prešli už stáročia, čo som ju videla naposledy. Leží vo svojej hrobke a ja vo svojej sklenej rakve… Návštevníci Louvru stoja v radoch celé hodiny, potom vypliešťajú oči a vlastne ma nevidia…
Som Mona Lisa.“

 

Ja, Mona Lisa je o živote, časoch a dobrodružstvách Mony Lisy. Nie Lisy del Giocondo, umelcovej modelky, ale o samotnej maľbe, od okamihu, keď dostala podobu vďaka štetcu Leonarda da Vinciho,“ približuje knihu autorka Natasha Solomons.

V dielni Leonarda da Vinci, priam prekypujúcej umelcovými geniálnymi nápadmi a haldami objednávok, kde si podávali kľučku nahnevaní mecenáši, nespokojné múzy, priatelia aj rivali, sa zrodil obraz Mony Lisy. Počas piatich turbulentných storočí, vo víre moci, peňazí a intríg, si tento majstrovský portrét nezískal len nevídaný obdiv a slávu, no stal sa aj predmetom krádeže.

O knihe

Leonardo da Vinci začuje hlas Mony Lisy a vznikne tak láskavé puto, ktoré trvá až do smrti veľkého umelca. Mona Lisa s ním prežíva jeho úspechy aj neúspechy a vytvorí si zvláštny vzťah so skutočnou ženou na obraze, s Monou del Giocondo. Rozpovie čitateľovi svoj príbeh, odhalí pravdu o rivalite, vražde aj o zlomenom srdci. Zavedie čitateľa do očarujúceho sveta Leonardovej dielne vo Florencii, bude ho sprevádzať dianím na francúzskom dvore vo Fontainebleau a vo Versailles a odkryje mu sled turbulentných udalostí v dvadsiatom storočí. Leonardo však nie je jediný, kto počuje jej hlas, začujú ho aj iní mimoriadne nadaní géniovia.

 

Pozrite si video s autorkou Natashou Solomons:

 

Ja, Mona Lisa je nevšedne živý, strhujúci a pútavý príbeh o žene nadlho stratenej a zabudnutej vo víre histórie. „Takmer celý tento príbeh je pravdivý,“ tvrdí autorka Natasha Solomons. „Dátumy som trochu šibovala sem a tam a udalosti mierne prispôsobila fikcii, ale príbeh je založený na faktoch.“

Je pravda, že v roku 1911 Picassa zatkli v súvislosti s krádežou Mony Lisy a maliar sa priznal, že z Louvru odcudzil dve starodávne iberské hlavy.
Freud naozaj napísal svoju neslávnu esej o da Vincim, v ktorej nesprávne preložil druh vtáka (aqualone) – kaňu si zamenil za supa.
Nebyť statočného a vynachádzavého Jacqua Jaujarda, ktorý sa počas druhej svetovej vojny staral o bezpečnosť Mony Lisy, je dosť možné, že by tento obraz skončil v soľnej bani v rakúskom Altaussee spolu s mnohými ďalšími umeleckými dielami nevyčísliteľnej hodnoty, ktoré ukradli nacisti.

O autorke

Natasha Solomons je autorkou piatich medzinárodných bestsellerov vrátane Zoznamu pána Rosenbluma (IKAR, 2010), The Novel in the Viola (Román ukrytý vo viole) a The Gallery of Vanished Husbands (Galéria zmiznutých manželov).
Spolu s manželom Davidom Solomonsom, autorom kníh pre deti, sú autormi filmových scenárov. Romány tejto autorky boli preložené do sedemnástich jazykov. Voľný čas rada trávi v záhrade.

Milan Buno, knižný publicista

Kniha vychádza v preklade Adrieny Richterovej.

 

Viac info o tomto titule nájdete tu:

 

 

Prečítajte si aj:

RECENZIA: Jana Benková – Musíme zostať spolu

RECENZIA: Jana Benková – Musíme zostať spolu

Rok podľa Dary 2022: Nový diár Dary Rolins plný fotografií, zaujímavých príbehov či receptov

Rok podľa Dary 2022: Nový diár Dary Rolins plný fotografií, zaujímavých príbehov či receptov

Špionážna séria Daniela Silvu pokračuje strhujúcim príbehom brutálnej vraždy a strateného majstrovského diela

Špionážna séria Daniela Silvu pokračuje strhujúcim príbehom brutálnej vraždy a strateného majstrovského diela

Mira. Zamotané klbko lží a tajomstiev opradených temnotou

Mira. Zamotané klbko lží a tajomstiev opradených temnotou

Detektívka Bažant: František Kozmon opäť servíruje zradu a spletité tajomstvá

Detektívka Bažant: František Kozmon opäť servíruje zradu a spletité tajomstvá

Nájdete ma aj na:

Práve čítam:

Výber z aprílových noviniek:

★ F. McFadden - Kolegyňa
★ C. Läckberg - Plačka
★ L. Roberts - Nebojácna
★ J. Caplin - Priznaj, že ma miluješ
★ A. Huang - Kráľovstvo hriechov: Lakomstvo
★ M. Ries - Prvý sľub
★ A. Hazelwood - Družka
★ M. Connelly - Aréna
★ N. Allen - Keď zhasnú svetlá
★ B. Zaťková - Kvetinárky z raja
★ J. Wake - S láskou z parku
★ L. Graham - Jediné svetlo v Londýne
★ A. Marsons - Mŕtve spomienky
★ M. Zamari - Nečakaný impulz
★ T. Guanzon - Zakázaná láska
★ S. Lane - Kubánska dcéra
★ A. Hopkins - Zvládli sme to, chlapče
★ J. Colgan - Útulná pekáreň na pobreží
★ F. Knapp - Mená
★ B. Navarro - Prázdne domy
★ K. Ohlsson - Oheň a ľad
★ V. Hochelová - Volali ma Giri
★ E. Hilderbrand - Labutia pieseň
★ J. Lind - Malé beštie
★ C. Darian - Už ti nikdy viac nepoviem ocko
★ J. McMahon - Stratené prípady
★ F. Kingsley - Shakespearova utajená milenka
★ R. Postorino - Ochutnávačky
★ J. Wernerová - Kolotočárka
★ R. Clements - Mníchovský vlk
★ Anette & Anders de la Motte - Intrigy v Amalfi
★ A. Reumschüssel - Ponad strechy nášho mesta
★ B. Lisová - Ešte jedna šanca
★ S. Vavrová - Viditeľne pod kožou
★ M. Becková - Za hranicami úzkosti
★ R. Bright - Bojkosaurus