RECENZIA: Michala Ries – Volanie krvi

Slovenská autorka Michala Ries sa do povedomia čitateľov zapísala dilógiou Na úteku z motorkárskeho prostredia. Po nej napísala ďalšie romány, vďaka ktorým sa jej čitateľská základňa ešte viac rozrástla. Tentoraz sa však rozhodla prísť s niečím novým. Kniha Volanie krvi je totiž mysterióznym trilerom, ktorým určite prekvapila (nielen) fanúšikov svojej doterajšej tvorby.


Danielina dospievajúca dcéra Ema je psychiatrická pacientka, ktorej bola diagnostikovaná schizofrénia. Kým lekári robia všetko preto, aby jej nastavili vhodnú liečbu, ktorá jej konečne pomôže, ona sa snaží presvedčiť svoje okolie, že nie je blázon. Trpí čoraz častejšími a intenzívnejšími halucináciami, dookola prežíva sny, v ktorých umučia mladé dievča. Nikto jej však neverí.

Šokujúce udalosti, ku ktorým dôjde, zapália v Daniele plameň pochybnosti, ktorý stále rastie. Čo ak Ema vidí niečo, čo sa naozaj stalo? Zúfalá matka sa púšťa do nekonečného boja, v ktorom je odhodlaná urobiť čokoľvek pre záchranu svojho dieťaťa.

 

„Neustále ju sledujem. Analyzujem každý jej pohyb, každý pohľad a každé slovo. Bojím sa, čo urobí. Bojím sa, čo neurobí. Aj keď lieky veľmi nezaberajú na prejavy choroby, ovplyvňujú ju. Je iná. Už v nej nespoznávam dcéru, akou bývala.“

 

Netradičný príbeh

Kniha má nielen oku lahodiace grafické spracovanie, ale nepochybne dokáže zabodovať svojím zaujímavým a neopozeraným námetom, ktorý vháňa niečo originálne aj na domácu, slovenskú knižnú scénu. Možno predpokladať, že po nej siahnu nielen milovníci trilerov, ale, minimálne zo zvedavosti, si ju nenechajú ujsť ani skalní čitatelia autorkinej tvorby.

Štýl, akým Michala Ries podáva svoje príbehy, je veľmi dynamický a pútavý. Kým doteraz bola jej tvorba známa vďaka humoru, v tejto knihe by ho čitateľ hľadal márne. Autorka odstavila zábavnú stránku na vedľajšiu koľaj a ponúkla príbeh z úplne iného súdka, ktorý je temný, brutálnejší a napínavý. Treba sa pripraviť na množstvo situácií, pri ktorých čítaní sa o slovo prihlási stiahnutý žalúdok či zimomriavky.

 

 

Silné emócie

Autorka stavia do popredia silnú ženskú hrdinku, obetavú matku Danielu, ktorá sa púšťa do boja s časom a priestorom, je odhodlaná na čokoľvek, aby zvíťazila nad dávnou kliatbou, ktorá ohrozuje jej rodinu. Čitateľ má možnosť sa stručne oboznámiť aj s dávnou minulosťou prostredníctvom niekoľkostranových útržkov.

 

„Je naivné báť sa zla, pretože zlo je v nás. Nedá sa mu vyhnúť, patrí k nám už pri narodení, prináleží ľudstvu. Ale to, ako prežijeme svoj život, či bude zlo našou súčasťou aj v okamihu smrti, závisí už od každého z nás.“

 

Kniha Volanie krvi je náročná emočná jazda od prvej stránky po poslednú. Autorka do nej zakomponovala viacero tém – čierna mágia, rituály, okultizmus či kontrast medzi bohatstvom a chudobou. Ide teda o príbeh, ktorý neulahodí úplne každému, keď sa však nad ním po dočítaní zamyslíte, nájdete v ňom viac skrytých významov, ktoré sa autorke podarilo šikovne ukryť medzi riadky.

 

Článok bol publikovaný v Magazíne o knihách.

 

VYDAVATEĽSTVO: Slovenský spisovateľ
ROK VYDANIA: 2023
ŽÁNER: Mysteriózny triler 
POČET STRÁN: 336
VÄZBA: pevná

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *