RECENZIA: Anna Camilla Kupka – Mollina zázračná cesta

Nemecká autorka Anna Camilla Kupka má na svojom konte už niekoľko kníh, z ktorých veľký úspech zaznamenala publikácia Lístok na Zem a späť. Dokázala ňou ovplyvniť životy ľudí na celom svete. Útla kniha Mollina zázračná cesta, ktorú na náš knižný trh prinieslo vydavateľstvo Tatran, vznikla ako odpoveď na žiadosť čitateľov, aby napísala podobnú knihu aj pre deti. 


Dvanásťročná Molly považuje svoj život za namáhavý, preto sa rada utieka do knižného sveta, ktorý je pre ňu krajší a lepší. Takto sa jedného dňa znenazdajky ocitá v magickom priestore, vo svojom vlastnom vnútri, čo jej ponúkne odpovede na zvedavé otázky. Molly sa začne zamýšľať nad svojím pravým „ja“ a snaží sa pochopiť, kým vlastne je.

V rámci neplánovaného dobrodružstva prechádza rôznymi miestnosťami a spoznáva nové miesta. Vydáva sa na cestu za poznaním, na ktorej ju sprevádza vlastný „Hlas“. Ten ju v mnohom poučí a upokojí, keďže Molly má vo svojich myšlienkach opodstatnený neporiadok.

V tejto knihe autorka zhmotnila svoj veľký záujem o oblasť filozofie a psychológie. Prostredníctvom knižnej postavy Molly sa snaží ukázať, že na každom človeku záleží, a to už od okamihu jeho narodenia. Do popredia kladie význam ľudských pocitov, ktoré sú často nevyspytateľné. O to dôležitejšie je však venovať im dostatočnú pozornosť.

 

„Pocity môžu byť veľké, silné, intenzívne, ale taký pestrý je aj život, do ktorého patria. Potláčanie života vyvoláva bolesť. Pocity ti nemôžu ublížiť, sú energiou, ktorá tancuje a pohráva sa, ale nikdy nie je nebezpečná.“ (str. 27)

 

Keďže autorka sa v príbehu dotkla rôznych tém, dokáže vás obohatiť vo viacerých smeroch. Spoznáte napríklad svoje telo, jeho význam a dostanete odpoveď na otázku, prečo si zaslúži vašu úctu. Hoci má Molly zo začiatku vo svojej hlave len chaos, postupne objavuje nové, pre seba dovtedy nepoznané veci a súvislosti. Prekonáva strach, poznáva hanbu, hnev, smútok či skutočnú lásku. Prekvapí ju, akú silu dokážu mať myšlienky a čo všetko sa môže nachádzať v našom vnútri.

 

 

Za trochu nedotiahnuté považujem zo strany autorky to, že hneď v úvode naznačila tému šikany na školách, ďalej ju už však nerozviedla a ani v texte viac nespomenula. Na jednej strane som vnímala to, že autorka mala pravdepodobne v pláne primárne sa venovať rôznym pocitom, ktoré môžu dieťa (aj dospelého) sužovať, na strane druhej som však ako čitateľ očakávala, že sa aspoň pár slovami dotkne aj tejto témy, keď sa ju už rozhodla spomenúť.

Kniha Mollina zázračná cesta je odporúčaná pre detského čitateľa od 8 rokov, ja však verím, že svojím obsahom dokáže zaujať aj dospelých. Ukrýva v sebe magické ilustrácie a jednoduchý príbeh, ktorý aj pri útlom rozsahu 40 strán dokáže čitateľovi odovzdať vzácne myšlienky, na ktorých môže následne ďalej stavať.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem

Viac info o tomto titule nájdete TU.

 

VYDAVATEĽSTVO: Tatran
ORIGINÁLNY NÁZOV: Mollys wundersame reise molly
PREKLAD: Eva Mládeková
ROK VYDANIA: 2023
ŽÁNER: Deti a mládež
POČET STRÁN: 40
VÄZBA: pevná

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *