RECENZIA: Christian White – Manželka a vdova

VYDAVATEĽSTVO: Tatran
ORIGINÁLNY NÁZOV: The Wife and the Widow
PREKLAD: Zuzana Močková – Lorková
ROK VYDANIA: 2020
ŽÁNER: Psychologický triler
POČET STRÁN: 248
VÄZBA: pevná s prebalom

 

„Ako dobre poznáme tých, ktorých milujeme?“

 

O knihe

Malý austrálsky ostrov Belport sa v zimnom období stáva opusteným miestom, kde sa život akoby zastavil. Nález mŕtveho tela v tejto oblasti vyvolá medzi obyvateľstvom veľkú senzáciu a paniku.

Elegantná a vždy uhladená Kate, ktorá je absolútne závislá na svojom manželovi Johnovi, ostáva sama s dcérou. Stáva sa z nej vdova a postupne sa dozvedá o tajomstvách, ktoré pred ňou manžel celé roky úspešne ukrýval. Abby pracuje ako predavačka v malom lokálnom supermarkete. Hoci žije od výplaty k výplate, svoj život s atraktívnym manželom Rayom a dvoma pubertálnymi deťmi považuje za šťastný a naplnený.

Nečakaná spojitosť medzi týmito rodinami postupne prerastá do konfliktu, ktorý poodhalí dávno ukrývanú minulosť a nastoľuje dôležitú otázku: Ako dobre poznáme svojich najbližších?

 

„Začínala mať pocit, že nehovoria o jej manželovi, ale o nejakom cudzom človeku. Veľmi rýchlo zistila, že vypĺňanie hlásenia o nezvestnej osobe nie je ako vypisovanie žiadosti o pôžičku alebo ako pracovný pohovor – obsahuje desiatky otázok a s každou ďalšou otázkou sa v nej stupňoval pocit, že je naivná a svojho muža vôbec nepozná.“ (str. 27)

 

Môj názor

Austrálsky spisovateľ a scenárista Christian White sa u nás do povedomia čitateľov dostal knihou Nezvestná, ktorá vyšla vo vydavateľstve Tatran v roku 2019. Aj keď som po nej v tom období nesiahla, zaznamenala som na ňu veľmi pozitívne ohlasy. Preto, keď sa na trhu objavil autorov druhý psychologický triler Manželka a vdova, povedala som si, že je načase sa s autorovou tvorbou oboznámiť.

Kniha od začiatku sľubovala jemnú dávku mysterióznosti, poriadnu nálož dramatickosti či bohatý výskyt napätých situácií. Autor vsadil na ponurú atmosféru odľahlého austrálskeho ostrova Belport, ktorý sa v zimných mesiacoch premieňa na miesto, kde všetko načas stíchne. Do toho zakomponoval kvalitné opisy austrálskej prírody, čím latku uveriteľnosti príbehu posunul ešte o niečo vyššie.

V tomto prostredí predstavuje čitateľovi životné príbehy dvoch úplne odlišných žien, bohatej vdovy Kate a jednoduchej manželky Abby. Približuje ich prostredníctvom dvoch paralelne prebiehajúcich rozprávaní, vďaka ktorým sa podrobnejšie oboznámite s charaktermi jednotlivých postáv. Hoci sa ich osudy zdajú v prvom momente, vzhľadom na veľké odlišnosti, nezlučiteľné, postupne sa pretnú a odhalia spojitosti, ktoré vás zaručene prekvapia.

 

„Kedysi pripodobňovala svoje manželstvo k úžasnému domu na obrovskom pozemku pri útese. Teraz videla ten istý dom podoprený drevenou výstužou, hnijúci a zamorený termitmi. Dom, ktorý sa každým dňom čoraz viac nakláňa ponad útes.“ (str. 31)

 

Kniha je rozsahom skôr útlejšia, preto som si od nej v rámci tohto žánru sľubovala rýchly spád s väčšou dávkou napätia a absenciou „hluchých“ miest. A práve to som aj dostala. Samotný dej je síce vcelku jednoduchý, avšak autor ho obohatil o skvelý zvrat, ktorý som počas čítania tak nejako podvedome očakávala, nakoľko ho spomínali takmer všetky recenzie. Snažila som sa preto sústrediť na každú jednu stranu, aby mi neušiel nejaký podstatný detail či spojitosť.

 

 

Autor to však vymyslel skutočne rafinovane, preto neočakávajte nič prvoplánové. Spomenutý zvrat totiž zakomponoval do deja tak, že vám pravdepodobne chvíľu potrvá, kým si zmenu vôbec uvedomíte. Ak by ste v nejakom bode predsa len začínali mať hlavu v smútku, nezúfajte. Autor nenechal nič na náhodu a všetko uviedol na pravú mieru v záverečnej autorskej poznámke, ktorá bola mne osobne veľmi sympatická.

Knihu Manželka a vdova určite odporúčam všetkým milovníkom dynamických psychotrilerov. Autor ponúka kvalitne prepracovaný príbeh v spojitosti so skvelo vykreslenou ponurou atmosférou malého austrálskeho ostrovčeka. Čitateľa prekvapí viacero nečakaných prepojení, ktoré postupne vyplávajú na povrch. A keďže autor do deja zakomponoval aj prvky krimi, na svoje si prídu aj milovníci tohto žánru.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem

 

Viac info o tomto titule nájdete TU.

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *