RECENZIA: Christina Lauren – Falošné medové týždne

VYDAVATEĽSTVO: Grada (Metafora)
ORIGINÁLNY NÁZOV: The Unhoneymooners
PREKLAD: Marta Maňáková
ROK VYDANIA: 2023
ŽÁNER: Román / Romantická komédia
POČET STRÁN: 336
VÄZBA: brožovaná

 

„Čo sa stane na Maui, nemusí vždy zostať na Maui.“

 

O knihe

Olive Torresová si už pomaly zvyká na to, že jej v živote prischol status večnej smoliarky. Naproti tomu jej sestra Ami, s ktorou sú jednovaječné dvojčatá, je vždy postavená na piedestál a darí sa jej vo všetkom, na čo siahne. Zmení to však Amina svadba, ktorá je síce naplánovaná do najmenších detailov, ale skončí sa totálnou katastrofou. Okrem Olive a Ethana – jej úhlavného nepriateľa – sa totiž všetci na svadobnej hostine otrávia jedlom.

Čo však bude s naplánovanou svadobnou cestou na exotickom havajskom ostrove Maui? Nenechajú ju predsa len tak prepadnúť. A tak na bezplatné medové týždne vyrážajú dvaja zarytí nepriatelia, pri ktorých si nikto nemôže byť úplne istý, ako to napokon dopadne. Dokážu na desať dní zakopať vojnovú sekeru a zahrať presvedčivo rolu milujúcich novomanželov?

Môj názor

Christina Lauren je kombinovaným pseudonymom priateliek Christiny Hobbsovej a Lauren Billingsovej, dvoch amerických autoriek, ktoré majú na svojom konte už viacero románov. Okrem toho, že získali rôzne ocenenia, tešia sa aj čitateľskej popularite po celom svete. Knihu Falošné medové týždne som zaregistrovala už dávnejšie v origináli na rôznych bookstagramoch, preto som mala veľkú radosť, keď sa slovenského prekladu zhostilo vydavateľstvo Grada.

Romantické komédie príliš často nečítam, no v rámci tohtoročného leta som sa rozhodla aspoň po nejakej siahnuť. Do oka mi padla práve táto kniha, ktorá už na prvý pohľad zaujme výraznou letnou, exotickou a sviežou obálkou. Táto estetická stránka v podstate dokonale vystihuje aj samotný obsah, ktorý nájdete vo vnútri, ak sa po knihe rozhodnete siahnuť.

Ak máte v knihách radi rýchle vhodenie do deja od prvej stránky bez zbytočných opisov, tu si prídete na svoje. Rovnako aj vtedy, ak si dokážete vychutnať vtipné a sarkastické myšlienky či dialógy medzi jednotlivými postavami. Pokazená svadobná hostina, hlavná hrdinka Olive ako smoliarka, ktorú v živote stretávajú nevysvetliteľné situácie, k tomu príťažlivý brat jej budúceho švagra, ktorého po dlhšom čase opäť stretáva a nemôže ho vystáť. Aspoň si to zo začiatku myslí a vytrvalo pripomína.

 

„Keď to dopovie, do čela mu padne prameň vlasov a tento okamih sa zmení na hollywoodsku scénu, ktorá si zo mňa robí škaredé žarty. Spod hrudnej kosti mi vystrelí niekoľko malých ohňostrojov – vlastne len prskaviek, prisahám -, lebo je pekný ako obrázok. Keď ho vidím takého zraniteľného, hoci aj na chvíľu, tak ma to vyvádza z rovnováhy, že si dokonca dokážem predstaviť tie časy, keď som sa mu vedela pozrieť do tváre a necítiť k nemu nenávisť.“ (str. 121)

 

Autorky sa rozhodli vsadiť na obľúbený knižný tróp – od nenávisti k láske. Hlavných hrdinov čaká nielen exotická dovolenka plná dobrodružstva, ale aj nečakané stretnutia, ktoré im ju skomplikujú. Nedorozumenia striedajú vtipné situácie, snahy o prejavenie nenávisti zasa stupňujúce sa pocity náklonnosti. Nie je to však úplne celé len o tom. Autorky na pozadí rodinných vzťahov otvorili aj tému silnej spolupatričnosti, pomoci, predsudkov či (ne)dôvery.

 

 

Ak ste fanúšikmi kníh tohto žánru, určite ste si už zvykli na to, že v nich netreba hľadať náročný dej či zápletku. Ide o oddychové čítanie, pri ktorom už vopred viete, ako samotný príbeh dopadne, no i napriek tomu dokáže v konečnom dôsledku naplniť vaše očakávania a ponúknuť to, čo v danom okamihu od knihy potrebujete. Či už je to únik z reality, odpútanie sa od každodenných povinností alebo spoznávanie zaujímavých miest prostredníctvom písmeniek.

Knihu Falošné medové týždne odporúčam čitateľom, ktorí majú chuť siahnuť po niečom oddychovom, príjemnom a milom. Sympatickí hlavní hrdinovia sa vám postarajú o množstvo úsmevných situácií, spolu s nimi sa prenesiete na exotický havajský ostrov plný dobrodružstva, romantických západov či východov slnka. Práve táto vyvážená dávka humoru a romantiky robí knihu ideálnou (nielen) na horúce letné dni.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *