RECENZIA: Lisa Regan – Nečakané priznanie

VYDAVATEĽSTVO: Grada (Cosmopolis)
SÉRIA: Detektívka Josie Quinnová (4. diel)
ORIGINÁLNY NÁZOV: Her Final Confession
PREKLAD: Katarína Kvoriaková
ROK VYDANIA: 2023
ŽÁNER: Detektívka / Triler
POČET STRÁN: 328
VÄZBA: pevná s prebalom

 

„Či už sa k činu priznala, alebo nie, Josie je presvedčená, že je v tom zapletený niekto iný.
A ona zistí kto…“

 

O knihe

Detektívka Josie Quinnová je tentokrát privolaná k telu mladého študenta, ktoré sa našlo na príjazdovej ceste do domu v Dentone. Po príchode na miesto činu prekvapujúco zisťuje, že dom patrí Gretchen Palmerovej, oddanej členke jej policajného tímu. V hlave jej koluje množstvo otázok, na ktoré sa nemá koho opýtať. Po Gretchen sa totiž akoby zľahla zem.

Po nejakom čase sa objaví priamo na policajnej stanici a k činu sa prizná. Josie však na celej tejto situácii niečo nesedí a odmieta, že by jej kolegyňa bola vrahyňou. A tak sa púšťa do pátrania po pravde, ktoré ju zavedie do zničujúcej minulosti Gretcheninho života. Keď sa už nazdáva, že má pravdu na dosah, v meste dôjde k vražde mladého páru. Dokáže pochopiť všetky súvislosti a zachrániť svoju priateľku, kým ešte nie je neskoro?

Môj názor

Kniha Nečakané priznanie z pera americkej autorky Lisy Regan je štvrtým dielom krimi série s obľúbenou detektívkou Josie Quinnovou. Ak ma už aspoň nejakú dobu sledujete, pravdepodobne ste zaregistrovali, že táto séria si ma úplne získala, a odkedy som prečítala prvý diel, na preklad ďalšej časti do slovenčiny vždy netrpezlivo čakám (recenzie si môžete prečítať TU).

Keďže mám autorku zaradenú na zozname tých, ktorých tvorba ma ešte nikdy nesklamala, anotáciu som len letmo preletela očami. Ak ste si jej knihy už stihli obľúbiť tak, ako ja, určite ste si všimli, že z každej priam sála autorkin typický rukopis. Preto som už vopred tušila, že aj v tejto časti pútavo prepojí samotný prípad s niečím osobným zo života postáv.

Tentokrát sa rozhodla čitateľovi priblížiť minulosť a život Gretchen, poctivej a lojálnej detektívky, ktorá Josie prirástla k srdcu. Aj preto od prvého okamihu bojuje za jej nevinu, pričom sa dostáva k šokujúcim odhaleniam. Autorka opäť šikovne strieda prítomnosť s minulosťou, príbeh podáva prostredníctvom krátkych kapitol, čím si dej udržiava svižnosť a dynamickosť. Nezaťažuje čitateľa zbytočnými či zdĺhavými opismi, ale ponúka napínavé čítanie od prvej po poslednú stránku.

 

„Všetci si myslia, že presne vedia, kým sú, pokiaľ ich niečo nepreverí. Myslia si, že vedia, ako by zareagovali v desivých situáciách. Ibaže znepokojivá pravda znela, že ešte aj slušní ľudia, ktorí dodržiavajú zákon a majú silný morálny kompas, občas zídu na scestie.“ (str. 148) 

 

Kým v predchádzajúcej knihe Matkin hrob sa pozornosť primárne sústredila na kruté detstvo a minulosť Josie, v tejto časti sa jej postava dostáva mierne do úzadia. Nestráca však svoju tvár, naďalej vystupuje ako cieľavedomá, tvrdohlavá a sympatická detektívka, ktorá sa dokáže rozdať pre svojich blízkych či tých, na ktorých jej skutočne záleží. Práve o tom sa môžete presvedčiť aj v tomto príbehu.

 

 

Opäť sa mi len potvrdilo, že autorka má jedinečný štýl písania, ktorý mne osobne veľmi vyhovuje. Okrem toho, že zakaždým ponúkne do detailov prepracovaný námet, vie, ako zaujať a prekvapiť. Po celý čas sa snažíte zachytiť nejaké spojitosti, no k samotnej podstate vás púšťa len veľmi pomaly a postupne. Napokon, keď si už myslíte, že je všetko jasné, autorka vytiahne tromf v podobe ďalšieho nečakaného zvratu.

Knihu Nečakané priznanie odporúčam všetkým milovníkom kvalitných detektívok, ktorí ocenia originálnu zápletku a sympatické postavy. Ak vás zaujala anotácia tohto dielu, môžete po ňom siahnuť aj osobitne, nakoľko autorka vždy spomína nejaké informácie aj z predchádzajúcich častí. V ideálnom prípade je však vhodné začať prvým príbehom s názvom Miznúce dievčatá. Myslím si, že ak spoznáte postavy a ich postupný vývoj, bude vám na ich osudoch viac záležať. Sama som veľmi rada, že som mala možnosť začítať sa do tejto série už od prvého dielu.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu

 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *