RECENZIA: Jana Sarnová – Tigrom sa nesníva

VYDAVATEĽSTVO: Motýľ
ROK VYDANIA: 2017
ŽÁNER: Román
POČET STRÁN: 264
VÄZBA: pevná

 

„Minule som čítala citát o tom, že tí najlepší ľudia ti dajú spomienky a tí najhorší lekciu.
Nesúhlasím.
Tí najhorší ľudia ti tiež dajú spomienky.
Volajú sa nočné mory…“

 

O knihe:

Dva smutné životné osudy. Dva navonok odlišné príbehy. Pri dôkladnejšom pohľade do duše oboch postáv však možno objaviť navlas podobné trápenia. Sandra a Zuzana – najlepšie kamarátky, s ktorými sa osud nemaznal. Ani jedna z nich nedokáže spomínať na svoje detstvo ako na najkrajšie obdobie svojho života.

Sandra je právnička, pracujúca ako asistentka v strýkovej advokátskej kancelárii. Prežila dva potraty, partner ju opustil, no silná túžba, ba až posadnutosť mať bábätko, ju neopúšťa. Jej súčasný život a práca pod vplyvom autoritatívneho strýka ju však ubíja. Začne sa stretávať so psychologičkou Ivanou, a hoci sa spočiatku hrá na nedostupnú, postupne jej rozpovie celý svoj príbeh.

Jedného dňa sa z ničoho nič pred dverami zjaví jej najlepšia kamarátka Zuzana a oznámi jej, že sa ide vydávať za Viktora – lásku svojho života. Radosť a šťastie však mizne akoby šibnutím čarovného prútika, keď raz Sandra objaví Zuzanu s podrezanými žilami. V zúfalstve a strachu o svoju kamarátku sa púšťa po stopách Zuzaninho záhadného a stroskotaného vzťahu. To však ešte netuší, ako to ovplyvní jej vlastný život.

 

„Včera som ako kamarátka zlyhala. A to na celej čiare. Mala som tam byť pre ňu. Podporiť ju, usmievať sa na ňu, hoci aj plakať. Čokoľvek, len nie stáť tam ako mŕtvola. Mala som ju ubezpečiť, že nie je sama. Že ju nesúdim, že ju chápem. A vždy budem. Neviem, čo sa to so mnou stalo. Mala som emočné okno. Zamrzla som. Chcela som zmiznúť, nebyť. Môcť sa tak zmeniť na svätojánsku mušku a nebadane odletieť niekam ďaleko, niekam preč a svietiť si pritom na cestu. Zuzanu som takto zúboženú nikdy nevidela. Jej tvár skrivená bolesťou, jej prázdny pohľad, jej obviazané predlaktia. A ten obrovský, paralyzujúci strach o ňu. Na krátky okamih som ju chcela zdrapnúť za plecia a kričať na ňu: „Prečo si mi to urobila?“ Potom som ju chcela objať a plakať a plakať. No najviac zo všetkého som si priala, aby mi nepripomínala moju matku.“ 

 

Môj názor

Jana Sarnová je na knižnej scéne novou slovenskou autorkou, ktorá sa čitateľom predstavuje prostredníctvom svojho debutového románu s názvom Tigrom sa nesníva. Keď som sa púšťala do čítania, nevedela som si celkom predstaviť, čo môžem od tejto knihy očakávať. Neznáma autorka, nápaditá obálka a názov, ktorý vo mne nič konkrétne neevokoval. Neskôr som však zistila jeho pravý význam a musím povedať, že kniha ma komplexne nadchla z viacerých dôvodov. 

Tigrom sa nesníva je román o tých, a zároveň pre tých, ktorí sa stali obeťami sociopatov. Navonok milé, prívetivé a milujúce tváre, vo svojom vnútri nevyrovnané osobnosti, ktoré vám dokážu zo života urobiť skutočné peklo. Obmotajú si vás okolo prsta svojimi prázdnymi sľubmi a klamstvami, až pokiaľ vás jedného dňa z ničoho nič nevyškrtnú zo svojho života. Takí sú sociopati.

Hneď v úvode sa čitateľ dozvedá, že príbeh je čiastočne inšpirovaný skutočnými udalosťami. Práve to vdychuje knihe akési osobitné čaro. Mám rada knihy, pri ktorých môžem len intuitívne predpokladať, ktoré situácie sú skutočné, a kde už naopak možno hovoriť o fikcii. V tejto knihe však tento odhad nie je vôbec jednoduchý. Dej sa nedal predvídať, celý príbeh sa vyvíjal postupne a jeho dynamika bola zachovaná do poslednej bodky. Nudiť sa teda rozhodne nebudete.

 

 

Autorka stavila predovšetkým na vnútorné psychické prežívanie postáv. Román by sa dal vnímať ako psychologická sonda do duše dvoch kamarátok na život a na smrť, ktoré sú obe prepojené smutným osudom. V žiadnom prípade neočakávajte sladkú romantickú zápletku, ale pripravte sa na román s nádychom tvrdej reality ovládanej bezhraničnou láskou, strachom z autority, zaslepenosťou a manipuláciou.

Autorke sa nedá uprieť vskutku originálny námet, ako aj štýl písania. Pripúšťam, že tento nemusí úplne každému sadnúť, keďže v niektorých momentoch bolo cítiť, že sa autorka snaží viac pôsobiť na emočnú stránku čitateľa. Mňa však kniha veľmi milo prekvapila a myslím si, že k danej tematike to prirodzene patrilo.

Román Tigrom sa nesníva je silná kniha, po prečítaní ktorej vo mne rezonovali rôzne pocity. Som rada, že som dala šancu novej začínajúcej autorke, ktorá si čitateľskú pozornosť určite zaslúži. Príbeh je miestami smutný až depresívny, popisuje však (krutú) realitu, ktorá môže postretnúť každého z nás. Nikto nie je úplne imúnny. Každý deň sa v rámci našej sociálnej interakcie stretávame s rôznymi ľuďmi. Či chceme alebo nie, niektorí sa nám dostávajú poriadne pod kožu.

Knihu odporúčam úplne každému, pretože si myslím, že spoločnosť nie je s touto vážnou témou ešte dostatočne oboznámená. Napokon, možno aj vo vašom okolí sa náchadza niekto, kto sa už niekedy stal obeťou sociopata, ale bál sa o tom hovoriť. Táto kniha môže poslúžiť aj ako celkom schopná prevencia a výstraha pred takto narušenými osobami.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *