RECENZIA: Katarína Buffová & Peter Buffa – Chlapček a vianočná šiška

Detská kniha Chlapček a vianočná šiška je dielom slovenskej manželskej dvojice Kataríny Buffovej a Petra Buffa, ktorá sa postarala nielen o samotný text, ale aj ilustrácie. Na knižný trh ju prinieslo vydavateľstvo Fortuna Libri v rámci edície Fortuna Junior, ktorá je venovaná najmladším čitateľom.


Jedného zimného dňa sa chlapček vybral na prechádzku do svojho obľúbeného lesného parku za mestom. Kvôli hustej snehovej metelici však zablúdil. Ako tak putuje, natrafí na borovicovú šišku, ktorá je pre neho niečím úplne novým a nezvyčajným.

Kým pre zvieratká, ktoré stretáva v lese, ide viac-menej len o obyčajnú vec, ktorá nemá väčšiu hodnotu, chlapček v nej vidí niečo krásne a výnimočné. I napriek tomu, že so svojím pocitom u ostatných pochopenie nenachádza, rozhodne sa o tento poklad podeliť tam, kde môže robiť radosť viacerým. A tak šišku zavesí na najväčší vianočný stromček uprostred nádvoria kaštieľa, aby sa jej krásou mohli pokochať aj ostatní.

Ústrednou postavou tohto príbehu je malý chlapček, ktorý nielen deťom, ale aj dospelým, ukáže krásu skrytú v jednoduchosti. Celý príbeh je vystavaný na krátkom texte, ktorého je skutočne málo. Dopĺňajú ho však nádherné ilustrácie, ktoré navodia pravú zimnú atmosféru, a neskôr aj tú vianočnú. Zároveň sú dostatočne veľké na to, aby prípadne podnietili rodičov k prerozprávaniu deja. Preto ani minimum textu nie je až tak na škodu.

 

 

Príbeh v sebe skrýva krásne posolstvo, ktoré tkvie v ľudskej štedrosti, prajnosti, no predovšetkým nesebeckosti. Do popredia sa dostáva myšlienka, že to, čo robí radosť nám, ju môže urobiť aj iným. A to veľakrát aj bez toho, aby sme sa cítili nejakým spôsobom ochudobnení.

Kniha Chlapček a vianočná šiška je primárne určená menším deťom od 3 rokov. Ja však nepochybujem, že svojou myšlienkou dokáže zasiahnuť každého, keďže aj u mňa sa už po prvom prelistovaní zaradila medzi srdcovky. Je to jednoduchý príbeh o tom, ako sa aj z tej navonok najobyčajnejšej veci môže stať niečo výnimočné. Všetko záleží len od nášho uhla pohľadu a vnímania.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu
Viac info o tomto titule nájdete TU.

 

VYDAVATEĽSTVO: Fortuna Libri
EDÍCIA: Fortuna Junior
ROK VYDANIA: 2021
ŽÁNER: Deti a mládež
POČET STRÁN: 32
VÄZBA: pevná

 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *