RECENZIA: Mary Roe – Ako sa netopier Badly stal letovým dispečerom

VYDAVATEĽSTVO: Elist
ROK VYDANIA:
2017

ŽÁNER: Rozprávka
POČET STRÁN: 112
VÄZBA: brožovaná

 

O knihe

Netopieriu komunitu začnú sužovať stále častejšie zrážky skupín netopierov, čím dochádza k postupnému úbytku zamestnancov. Tento problém je potrebné čo najskôr riešiť. Preto je s okamžitou platnosťou rozhodnuté o zrušení dvojročného odkladu po škole a pracovnej povinnosti sa tak nevyhnú ani netopiere vekovo spadajúce do mladších ročníkov.

Badly, mladý netopier, známy ako milovník lietania „kade-tade“, nebol s týmto rozhodnutím príliš uzrozumený. Považuje sa za iného. Netúži po pracovnom stereotype a po niečom, čo ho nebude napĺňať. Chce sa cítiť užitočný a sníva o statuse výnimočnosti, ktorý ho odlíši od zostatku komunity.

Čo by ale malo byť práve tým výnimočným povolaním? Badlyho všedný život sa náhle zmení, keď sa zoznámi s agentkou – netopiericou Lizzie, počítačovým hackerom – potkanom Nicholasom a skupinou agentov združených do MIBat (Britská letecká netopieria tajná služba). Spočiatku je nimi vnímaný ako zločinec. Keď sa však úplnou náhodou zapletie do niečoho, čo by sám nikdy nepredpokladal, netuší, že na konci všetkého ho čaká práca, ktorá ho urobí nielen užitočným, ale aj šťastným.

 

„Netopiere nezvyknú uvažovať nad tým, čím chcú byť. Jednoducho robia to, čo robia ich rodičia. Dobrovoľný výber povolania je skôr o tom, či si vyberú zamestnanie matky alebo otca.“

 

Ilustračné foto – zdroj: Pexels
Môj názor

Nie je tomu tak dávno, čo ma v jeden večer kontaktovala samotná autorka Mary Roe s otázkou, či by som si nechcela prečítať jej novú knihu s názvom Ako sa netopier Badly stal letovým dispečerom. Keď som sa následne dozvedela, že ide o rozprávku, v prvom momente mi prebleslo hlavou, či dokážem napísať plnohodnotnú recenziu aj na tento žáner. Nakoniec som sa však rozhodla túto výzvu prijať a skúsiť to. V čom je teda táto kniha výnimočná?

Už na prvý pohľad zaujme originálna obálka. Navyše, v knihe nájdete aj pár pekných ilustrácií, ktoré príbeh dokonale dopĺňajú. Po prečítaní anotácie je čitateľovi ihneď jasné, že pôjde o poriadne dobrodružný príbeh.

Táto rozprávka mi je sympatická hneď z viacerých dôvodov. Hoci ide o príbeh, ktorý vykresľuje primárne život ríše netopierov, autorka do deja zakomponovala aj množstvo iných zvieracích postáv – ako napríklad kone, mačky, psy, potkana, veveričku, čajky, krkavce, a pod. Tiež si myslím, že táto kniha je postavená na neotrepanom námete.

 

 

Možno by si väčšina z vás povedala, že ako už len môže byť rozprávka o netopierovi taká milá a príjemná. Veď aj ja som vyrastala na rozprávkach, kde boli hlavnými postavami predovšetkým mackovia, veveričky, sloníkovia alebo iné milé zvieratká. Myslela som si, že z tohto príbehu nebudem mať až taký príjemný pocit. Opak je však pravdou.

Dej je obohatený o jednoduchú, ale zato zaujímavú a do detailov premyslenú kriminálnu zápletku. Z nej čitateľovi vyplynie, že zradcu možno nájsť niekedy aj tam, kde by sa to najmenej čakalo.

Knihu Ako sa netopier Badly stal letovým dispečerom určite odporúčam nielen deťom a milovníkom young adult žánru, ale aj dospelým čitateľom. Práve kvôli všetkým veciam, ktoré som uviedla vyššie si myslím, že aj dospelý čitateľ bude mať pri tejto rozprávke pocit, že sa mu príbeh premieta priamo pred očami ako kvalitný animovaný film s humornými prvkami. Pri tejto knihe si po náročnom dni zaiste dobre oddýchne a prenesie sa do rozprávkového sveta, ktorý ma aj v neskoršom veku rád určite každý z nás.

 

Za poskytnutie knihy ďakujem autorke. 

 

Viac info o tomto titule nájdete tu:
alebo

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *