RECENZIA: Radovan Bezecný – Šokujúce prebudenie

Radovan Bezecný sa medzi slovenských autorov zaradil svojou prvotinou Zo života a pre životv ktorom čitateľov zaviedol do sveta ľudských emócií. Kniha Šokujúce prebudenie je už trochu z iného súdka a autor sa tentokrát rozhodol loviť vo vodách detektívnych príbehov. A urobil naozaj dobre…

VYDAVATEĽSTVO: BESTSELER
ROK VYDANIA: 2016
ŽÁNER: Detektívka / Triler
POČET STRÁN: 220
VÄZBA: brožovaná

Recenzia: 

Thomas Winkley, skúsený vyšetrovateľ, má všetko, čo ho napĺňa šťastím. Dobrú prácu a milujúcu rodinu. Táto idylka sa však v jednu osudnú noc mení na nočnú moru. Autor nás hneď v úvodnej kapitole zavedie do obdobia spred troch rokov, kedy Thomas v Portlande rukou vraha prichádza o to najcennejšie – manželku a malého syna. Po uplynutí troch rokov a neúspešnom objasňovaní tohto brutálneho zločinu, požiada o služobné preloženie do Brooklynu. Tu sa dostáva k vyšetrovaniu rituálnej vraždy mladého dievčaťa. Ostáva však veľmi nepríjemne prekvapený, keď vyjde najavo, že vrahom je ten istý páchateľ, ktorý ho pred rokmi pripravil o jeho milovanú rodinu. Minulosť sa hlási o slovo a páchateľ s Thomasom rozohráva nebezpečnú hru, v ktorej je postavený pred nemilosrdný boj o spravodlivosť. Kto je v jeho živote skutočný priateľ, a kto naopak skrytý nepriateľ? 

„Počas pracovnej doby kapitán Ortega dostal na oddelenie list prvou triedou. Keď si prečítal obsah, okamžite pochopil, že bol adresovaný pre Winkleyho. Musel rýchlo konať. Vážil myšlienky a slová, aby mu to povedal čo najšetrnejšie. Nastala nečakaná zmena vo vyšetrovaní, s ktorou nerátali. Zavolal mu, aby sa ponáhľal na oddelenie.“

                   Zdroj: vymenniky.sk

Ako milovníčka detektívnych príbehov som bola naozaj rada, že sa mi do rúk dostalo toto dielo, nakoľko som ešte nečítala žiadnu detektívku od slovenského autora. V prvom momente som bola možno trochu sklamaná tým, že autor sa rozhodol celý príbeh vsadiť do amerického prostredia. Osobne by som v tomto prípade viac ocenila, keby sa odohrával v slovenskom prostredí. Nejako som to tak automaticky očakávala. Kniha má však výborný a neokukaný námet, takže časom ma táto skutočnosť pri jej čítaní už takmer vôbec nerušila.

Autorov štýl písania ma ihneď zaujal. Mám rada knihy, pri ktorých sa nemusím dlho prelúskavať nezáživným úvodom. Táto vás vtiahne do deja od prvej stránky a nepustí, pokiaľ sa na konci nedozviete, čo sa to vlastne v danú osudnú noc stalo. Samotný dej sa zamotával počas celého príbehu a oboznamovanie sa s novými postavami je dávkované postupne, takže sa čitateľ v nich nemá prečo strácať. Myslím si, že aj v tomto ohľade bol dej vopred kvalitne premyslený a všetko do seba na konci dokonale zapadne.

Kniha je rozčlenená do viacerých krátkych kapitol, ktoré prispievajú k tomu, že čitateľ je neustále udržiavaný v napätí. Názov Šokujúce prebudenie je naozaj príznačný. Pripravte sa však na to, že počas čítania zažijete nielen jeden, ale viacero šokov. Keď som sa do čítania knihy púšťala, nikdy by mi nebolo napadalo, aké bude jej pokračovanie a samotné vyústenie. Kníh, ktoré sú založené na myšlienke, že v prípade vraždy manželky býva za hlavného podozrivého považovaný prvotne manžel, tu myslím už bolo, je a ešte aj bude dostatočné množstvo. Táto kniha však bola aj o niečom inom. To už posúdite sami, keď po nej siahnete 🙂

Ja by som si rada prečítala aj prípadné pokračovanie, nakoľko si myslím, že tento námet by sa dal aj naďalej celkom kvalitne rozvinúť. Aj táto kniha je jasným dôkazom toho, že ako čitatelia by sme nemali mať predsudky, ale aspoň občas siahnuť aj po dielach nových, menej známych autorov (nielen) v slovenskej knižnej sfére.

 

Odporúčanie:

Knižku Šokujúce prebudenie odporúčam nielen milovníkom detektívneho žánru, ale aj ostatným čitateľom, ktorí majú počas čítania radi nečakané zvraty a prekvapenia, a to nielen na samotnom konci príbehu, ale aj v jeho priebehu. Čitateľský zážitok, ktorý si z tejto knihy odnesiete, bude naozaj šokujúci. 

Autor nenecháva svojich fanúšikov dlho čakať a v najbližšej dobe mu vychádza nová kniha vo vydavateľstve Elist pod názvom Dievča z lesa, ktorá bude tematicky úplne odlišnou od predchádzajúcich dvoch knižiek. Je to len dôkaz toho, že autor sa nebojí ísť do písania rôznorodých žánrov.

 

Za poskytnutie knižky na zrecenzovanie ďakujem samotnému autorovi.

 

 

Úryvok z knihy Šokujúce prebudenie:

„Prosím ťa, už si sadni!“ opätovne ho vyzval. Usadil sa a nervózne čakal, čo sa bude diať.
„Sťahujem ťa z prípadu. Okamžite.“ Winkley vystriedal netrpezlivý pohľad za prekvapený a udivený výraz.
„Nerozumiem. Aký máš na to dôvod? Povie mi už niekto, čo sa tu deje?!“ Viac-menej právom a zvýšeným hlasom si vyžadoval relevantné odpovede. 


„Získali sme dôkaz, že telo obete pod Brooklynským mostom by mohlo mať prepojenie…“ Henry urobil malú pauzu a potom pokračoval.
„Aké prepojenie?“ skočil mu do reči.
„Prepojenie s portlandským prípadom.“ Keď to Ortega povedal, mierne sa mu zachvel hlas.
„Prosím? Zopakuj to!“ Thomas mal pocit, že zle počul.
„To dorezané dievča a tvoja rodina… Všetko nasvedčuje tomu, že ide o toho istého vraha,“ dodal a pozeral sa na Winkleyho, ako bude reagovať.
„To nie je možné. To nie je možné! Aký máte dôkaz? Už tri roky, tri roky sa ho snažíte dolapiť a ty mi tu teraz hovoríš, že má niečo spoločné s mojou rodinou?“

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

3 thoughts on “RECENZIA: Radovan Bezecný – Šokujúce prebudenie

  1. Túto knihu som čítala aj ja, a mám na ňu podobný názor. Napriek tomu, že nepatrím k fanúšikom detektívok, autor píše veľmi zaujímavo a štýl jeho písania, teda aspoň podľa môjho názoru, by mohol osloviť aj začínajúcim „detektívom“ 🙂

    1. Ďakujem za komentár 🙂 Pokiaľ viem, možno by mohlo niekedy vyjsť aj pokračovanie. Autor nechal dosť otvorený koniec, takže verím, že sa toho pokračovania dočkáme 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *