David Lagercrantz – Muž, ktorý hľadal svoj tieň

Lisbeth Salander je späť! V deň celosvetovej premiéry (7.9.2017) vyšiel aj na Slovensku už 5-ty diel série Millennium pod názvom Muž, ktorý hľadal svoj tieň.

VYDAVATEĽSTVO: Ikar
SÉRIA: Millennium (5. diel)
ORIGINÁLNY NÁZOV: Mannen som sökte sin skugga
PREKLAD: Jozef Zelizňák
ROK VYDANIA: 2017
ŽÁNER: Detektívka
POČET STRÁN: 352
VÄZBA: pevná s prebalom

 

Švédsky autor David Lagercrantz (1962) prichádza po predchádzajúcej knihe Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti s ďalším literárnym počinom. V lete roku 2013, po smrti Stiega Larssona, bol oslovený, aby pokračoval v písaní Millennia. Bola to pre neho riadna výzva, nakoľko práve Larsson je považovaný za autora, ktorého dielo prinieslo pojem „severské krimi“. Napriek tomu sa tejto náročnej úlohy zhostil veľmi kvalitne. Kniha Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti vyšla v auguste 2015 až v 26 krajinách sveta a bola preložená do 24 jazykov. Doteraz sa z nej predalo viac ako 6 miliónov výtlačkov.

Anotácia:

V piatej časti série Millennium s názvom Muž, ktorý hľadal svoj tieň ponúka David Lagercrantz čitateľom napínavý príbeh o zneužívaní štátnej moci, o problematike rodinnej cti, mafiánskej brutalite, ale aj o tieňoch minulosti, ktorých sa Lisbeth Salanderová nedokáže dodnes zbaviť.

Lisbeth si odpykáva krátky trest v ženskej väznici Flodberga a za každú cenu sa snaží vyhýbať konfliktom s ostatnými väzenkyňami. Netrvá však dlho a Benito, neformálna vodkyňa medzi ženami, ju brutálne napadne. Zastala sa totiž mladej Bangladéšanky, ktorú Benito dlhodobo šikanuje vo vedľajšej cele.
Vo väznici Lisbeth zakrátko navštívi jej starnúci poručník Holger Palmgren. Tvrdí, že sa mu podarilo získať dokumenty, ktoré vrhajú nové svetlo na obdobie, keď ju ako dieťa zneužívali.
Lisbeth požiada svojho známeho, priateľa a novinára Mikaela Blomkvista, aby jej pomohol s pátraním po dávno zabudnutej pravde. Stopa ich privedie k Leovi Mannheimerovi, spoluvlastníkovi fondu Alfreda Ögrena, s ktorým má Lisbeth spoločného viac, ako by sa na prvý pohľad zdalo.

 

„Prológ:

Holger Palmgren sedel na invalidnom vozíku v miestnosti pre návštevy.
„Vždy som sa ťa chcel spýtať na tvoje tetovanie. Čím je pre teba také dôležité?“
„Týka sa mojej mamy.“
„Agnety?“
„Bola som ešte malá, mohla som mať šesť rokov. Ušla som z domu.“
„Asi si už spomínam. Prišla k vám na návštevu istá žena, však? Mala na krku znamienko.“
„Akoby jej tam niekto poriadne spálil kožu.“
„Nejaký drak?“

 

„Toto je začiatok môjho románu s názvom Muž, ktorý hľadal svoj tieň,“ hovorí David Lagercrantz. V tejto novinke sa podľa jeho slov dozvieme, prečo si Lisbeth dala na svoj chrbát vytetovať obrovského draka. „Nemôžeme si predsa myslieť, že dievča ako ona, si na chrbát dá vytetovať draka len tak bez príčiny,“ hovorí autor a dodáva: „Záhada, ktorá sa ukrýva za Lisbethiným tetovaním ju stvorila.“ 

Zdroj: Ikar

Viac info o tomto titule nájdete tu:

alebo

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *