RECENZIA: Karin Kuschik – 50 viet, ktoré vám uľahčia život

Nemecká autorka Karin Kuschik pôsobí od roku 2000, okrem iného, ako uznávaná koučka špičkových manažérov a známych osobností. Po apelovaní zo strany okolia sa rozhodla o svoje mentorské zručnosti a vedomosti podeliť vo svojej prvej knihe s názvom 50 viet, ktoré vám uľahčia život. Na slovenský knižný trh ju prinieslo vydavateľstvo Tatran


Ako už napovedá samotný názov, kniha sa venuje vetám, ktoré vám z hľadiska vyjadrovania pomôžu vo vzťahu k okoliu pôsobiť suverénnejšie a jasnejšie. Ide pritom o jednoduché a často len krátke frázy, formulky, ktoré dokážu mať na ľudí silný, priam zázračný vplyv. Vaša komunikácia sa razom môže vyšvihnúť na novú úroveň, pričom si to v danom okamihu ani nemusíte plne uvedomiť. 

Základ tvorí odhodlanie

Autorka ukazuje, akú silu dokáže mať reč a jazyk, pokiaľ ho správne používame. Stačí pritom naozaj málo. Základ tvorí odhodlanie, ku ktorému sa vás pokúsi autorka v priebehu celej tejto knihy motivovať. Tvrdí, že vysloviť tieto stručné a priame vety, je pre väčšinu z nás náročné. Nabádajú však k väčšej úprimnosti, jasnejšiemu vyjadrovaniu nášho postoja a dokážu ušetriť čas, ktorý by tvorili konflikty či nedorozumenia. 

 

„To, čo nazývame problémom, väčšinou nie je dôležité. Rozhodujúci je pohľad, akým na zdanlivý problém nazeráme, a tiež spôsob, ako k nemu pristupujeme.“ (str. 143)

 

Kniha sa číta príjemne a s ľahkosťou. Autorka píše priamo k veci, nezaťažuje čitateľa zbytočnými úvahami či vysvetleniami, naopak, každej vete venuje len pár strán. Do každej kapitoly, ktorá sa venuje konkrétnej vete, vložila príhody priamo zo života. Často ide o zábavné príbehy jej známych, priateľov či príklady z vlastnej praxe. Nemusíte mať teda obavy, že by vás kniha unudila čistou teóriu, tej tu nájdete skutočne len minimum. 

Karin Kuschik: 50 viet. ktoré vám uľahčia život

Rôznorodosť uvádzaných viet je skutočne široká, sú využiteľné tak v súkromnom, ako aj v pracovnom živote. Keďže sa dotýkajú rôznych oblastí, myslím si, že nie je šanca, aby ste sa aspoň v niečom, čo autorka opisuje, nenašli. 

 

„O čo ľahší by bol život, keby mal každý v slovnej zásobe tri najdôležitejšie slová svojho jazyka, ktoré nájdeme v každom bedekri hneď za pozdravom Dobrý deň. Sú to tieto: Ďakujem. Prosím. Prepáčte. Aj úplní jazykoví analfabeti sa ich počas dovolenky naučia. A ako je to vo vlastnom jazyku? Zdá sa, že v každodennom živote často chýbajú.“ (str. 25)

 

Nielen na jedno prečítanie

Kniha je koncipovaná tak, že sa k nej môžete kedykoľvek vrátiť. V orientácii vám pomôže obsah, kde nájdete zhrnuté všetky vety na jednom mieste. Môžete sa teda do čítania pustiť buď postupne, alebo niektoré vety preskakovať a prečítať si konkrétne, čo sa vám v danom okamihu hodí.

 

 

Ak si chcete z knihy odniesť čo najviac, samotná autorka odporúča, aby ste sa k nej časom vrátili. V závere ponúka aj stručný návod a rady, ako vety čo najlepšie zakomponovať do vlastného života. Vyzdvihuje potrebu postupného tréningu, ktorý je dôležitý, ak chcete jednotlivé vety čo najlepšie využiť.

Knihu 50 viet, ktoré vám uľahčia život odporúčam čitateľom, ktorí si chcú posilniť sebavedomie v komunikácii. Ponúka odvahu, aj keď nám telo sužuje strach, rýchlejšie a jednoduchšie rozhodovanie, ktoré prináša úľavu a pomáha okresať negatívne myšlienky. Ak čo i len jednu vetu premietnete do reálneho života, okoliu dáte najavo svoje hranice. A hoci je to veľakrát náročné, autorka sľubuje, že pokiaľ sa odhodláte, pocítite zadosťučinenie.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem

Viac info o tomto titule nájdete TU.

 

 

 

VYDAVATEĽSTVO: Tatran
ORIGINÁLNY NÁZOV: 50 Sätze, die das Leben leichter machen
PREKLAD: Elena Diamantová
ROK VYDANIA: 2023
ŽÁNER: Motivácia / Non-fiction
POČET STRÁN: 248
VÄZBA: pevná

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *