RECENZIA: Kiera Cass – Siréna

Americká autorka Kiera Cass, ktorá sa do povedomia čitateľov zapísala trilógiou Selekcia, prichádza s ďalšou fantasy knihou, ktorá vyšla vo vydavateľstve CooBoo pod názvom Siréna. Dokázala sa vyrovnať obľúbenej trilógii?

VYDAVATEĽSTVO: CooBoo
ORIGINÁLNY NÁZOV: The Siren
ROK VYDANIA: 2017
ŽÁNER: Deti a mládež / Fantasy
POČET STRÁN: 288
VÄZBA: pevná s prebalom

 

„Dievča plné tajomstiev. Chlapec jej snov. Delí ich len jedno…“

 

Recenzia:

V roku 1933 sa potopila loď, na ktorej bola pasažierkou i Kahlen. Všetci cestujúci sa utopili, len jej Oceánia zachránila život. Za tento „dar“ musí Kahlen sto rokov slúžiť ako Siréna. Jej krása opantá každého, jej hlas zabíja, a preto sa s ľuďmi nemôže rozprávať. Je odhodlaná odpykať si trest a vydržať posledných dvadsať rokov. Jedného dňa však stretne Akinliho, ktorý je stelesnením všetkých jej ideálov. Nevadí mu, že konverzáciu vedie v podstate sám so sebou, pretože ona nerozpráva. Po krátkom čase sa medzi nimi rozvinie krásne puto, ktoré je však pre Sirénu zakázané. Kahlen by najradšej opustila sestry i Oceániu a odišla za Akinlim, ale všetko je omnoho komplikovanejšie. Príjmu medzi seba novú sestru, Kahlen sa dopustí chyby, ktorá ju môže stáť život, a neskôr sa udeje ďalšia chyba, ktorá môže vziať život i Akinlimu. Ku koncu príde nečakaný zvrat…Môže sa spojiť život Sirény a obyčajného smrteľníka?

 

„ČAKALA SOM VEČNOSŤ.
A čakala by som znova a znova, ak by som musela. Žila som pre to, aby som pobozkala tohto chlapca a aby ma držal v náručí. Všetku opatrnosť som hodila za hlavu a pritiahla si ho bližšie.
Boli sme HVIEZDAMI.
Boli sme HUDBOU.
Boli sme VEČNOSŤOU.“

 

zdroj: pexels.com

Na Sirénu som sa veľmi tešila, pretože mám doma celú sériu Selekcia (od Selekcie až po Korunu, vrátane poviedok Šťastne až naveky), a tým sa Kiera Cass radí medzi moje obľúbené spisovateľky. Opäť sme nemohli ostať sklamaní a môžeme sa tešiť z nádhernej obálky. Dej vyzerá byť zložitý, ale keď sa človek doňho dostane, tak čítanie ide ľahko. Určite sa pýtate: Prekonala Siréna Selekciu? Moja odpoveď je nie. Na predchádzajúce knihy (Selekcia, Elita, Prvá) nesiaha. Skôr by som ju prirovnala k Následníčke a Korune.

A teraz k môjmu pohľadu na celú knihu. Myšlienka je veľmi dobrá. Ešte som nič s podobnou tematikou nečítala. Autorka sa krásne pohrala s fantáziou a núti človeka rozvinúť svoju predstavivosť. Štýl písania opäť úžasný, ako som písala, čítanie ide samo. Avšak, ten dej…Príde mi to trošku nedomyslené a menej precítené ako predchádzajúce knihy. Tu som necítila Kierinu dušu tak, ako predtým. Dievčatá sa vkuse sťahovali a bolo to dosť monotónne. Kahlen sa s Akinlim stretla dokopy tuším päťkrát. Možno to bola láska na prvý pohľad. Ale neviem či by som sa ja zaľúbila do niekoho, kto nerozpráva a nič o ňom neviem. Príde mi to až veľmi nereálne. Nuž, nevadí.

 

 

Poďme však na tie dobré stránky! Myšlienka je naozaj veľmi pútavá a ku koncu to je napínavé. Posledných pár kapitol som sa nemohla odtrhnúť. Vtedy mi bolo ľúto, že je už koniec. Pri epilógu mi bolo trošku smutno, že to tak skončilo, ale musela som sa s tým zmieriť. Veľmi sa mi páčila Akinliho povaha, pretože ja som tiež ten typ človeka, že budem rozprávať aj s niekým, kto o to vôbec nestojí, prípadne je nemý (alebo siréna, kto vie).

Knihu odporúčam pre cca. dvanásťročné dievčatá, ktoré takého veci ešte žerú (nadpozemské bytosti, vzplanutie plamienka lásky už na druhom stretnutí, atď.). Avšak nevravím, že by nezaujala aj staršie čitateľky. Záleží len od vkusu.

Za recenziu ďakujeme čitateľke Eme. 


 

Úryvok z knihy Siréna: 

„Myslel som si, že študuješ niečo z oblasti gastronómie, teraz mám však pocit, že to bude skôr súvisieť s umením,“ prihovoril sa mi Akinli, chalan z knižnice. „Ja som sa ešte nerozhodol. Hádam ma za to neodsudzuješ, alebo áno?“

Usmiala som sa a pokrútila som hlavou. Bolo mi sympatické, že sa mi prihovoril, akoby sme boli uprostred rozhovoru.

„Výborne. Zvažujem niekoľko možností. Finančníctvo znie ako rozumná voľba, ale s peniazmi mi to ide asi rovnako mizerne ako s hrncami.“

Znova som sa neubránila úsmevu a narýchlo som načmárala svoju odpoveď do rohu skicára. Nie je práve to dôvod, prečo mnohí študujú? Aby sa v čomsi zlepšili?

„Dobrá pripomienka, ale myslím, že ma trochu preceňuješ.“

Opätoval mi úškrn a vtedy som si spomenula, ako prirodzene som si v jeho spoločnosti pripadala počas nášho prvého stretnutia. A podľa všetkého mu ani tentoraz neprekážalo moje mlčanie. Odrazu som si uvedomila, prečo Elizabethine divoké eskapády neboli nič pre mňa – priťahovala totiž typy, ktoré leteli na rovnaké veci ako všetci: na naši žiarivú pleť, zasnený pohľad a rúško tajomstva. No tohto chalana očividne zaujímalo viac než to. Nevidel vo mne záhadnú krásku, ale dievča, ktoré chcel lepšie spoznať.“

Viac info o tomto titule nájdete tu:

alebo

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *