J.K. Rowling – Skvelý život

Obľúbená britská autorka J.K. Rowling prichádza s netradičnou knihou zaradenou do motivačnej literatúry. Útla knižka, ktorá vyšla vo vydavateľstve Ikar pod názvom Skvelý život, má čitateľovi určite čo ponúknuť.

VYDAVATEĽSTVO: Ikar
ORIGINÁLNY NÁZOV: Very Good Lives
ROK VYDANIA: 2018
ŽÁNER: Motivačná literatúra
POČET STRÁN: 76
VÄZBA: pevná

 

Britskú autorku J.K. Rowling (1965) netreba nijak osobitne predstavovať. Jej knižná séria o čarodejníckom chlapcovi Harrym Potterovi vyvolala ošiaľ po celom svete, získala množstvo ocenení a naďalej (i keď je tomu už nejaký ten rok po prvom vydaní) láme rekordy v predajnosti. Vo svete sa predalo už vyše 500 miliónov výtlačkov, preklady boli uskutočnené už do 80 jazykov a doteraz bolo nakrútených dokopy 8 filmov. Odhliadnuc od tohto úspechu to nemala autorka od začiatku úplne jednoduché. Jej rukopis odmietlo pôvodne až 12 vydavateľstiev. Dnes sa vypracovala na spisovateľku, ktorej príjmy prekročili miliardu dolárov a ktorá je každoročne zaraďovaná do rebríčkov najúspešnejších ľudí na svete. V roku 2008, keď ju oslovili, aby predniesla prejav študentom Harvardovej univerzity na ich slávnostnej promócii, vyzdvihla dve najdôležitejšie veci, ktoré jej samej dopomohli k úspechu – neúspech a fantázia. Nakoľko sa video stretlo s obrovskou odozvou, jej prejav vyšiel aj knižne. A teraz nám ho prináša vydavateľstvo Ikar pod názvom Skvelý život – útla motivačná knižka, ktorá však má čitateľovi určite čo ponúknuť.

zdroj: pinterest.com

 

Anotácia:

Keď J.K. Rowling pozvali, aby predniesla prejav absolventom na promócii na Harvardovej univerzite, rozhodla sa porozprávať im o dvoch témach, ktoré sú blízke jej srdcu: o výhodách neúspechu a dôležitosti fantázie. Mať odvahu zlyhať, ako povedala, je pre skvelý život rovnako veľmi dôležité ako akékoľvek iné meradlo úspechu; predstaviť si sám seba na mieste niekoho iného – najmä niekoho menej šťastného, ako sme my – je jedinečná ľudská vlastnosť, ktorú treba za každú cenu podporovať.

Príbehy, ktoré Rowling mladým absolventom rozprávala, a provokatívne otázky, ktoré im položila, odvtedy inšpirovali mnohých iných, aby pouvažovali o tom, čo znamená žiť „skvelý život“. Svojimi témami neúspechu, ťažkostí, predstavivosti a inšpirácie táto kniha zostáva rovnako závažná ako pred deviatimi rokmi, keď tie slová boli vyslovené prvý raz. Keď sa odvážime riskovať a možno sa stretnúť s neúspechom, a keď ovládneme silu svojej fantázie, môžeme začať žiť menej opatrne a stať sa otvorenejšími príležitostiam, ktoré nám život môže ponúknuť.

„Život je ako príbeh – nie je dôležité, aký je dlhý, ale aký je dobrý.“
Seneca

 

 


Úryvok z knihy Skvelý život: 

„Nebudem vám tu teraz vykladať, že zažiť neúspech je zábava. Bolo to pochmúrne obdobie a
netušila som, že sa z neho vykľuje rozprávková pointa, ako to odvtedy novinári nazývajú.
Nedovidela som na koniec tunela a dlho bolo to povestné svetlo skôr nádejou než skutočnosťou.

Prečo vám rozprávam o výhodách neúspechu? Jednoducho preto, lebo vďaka neúspechu som vylúčila nepodstatné. Prestala som sa klamať, že som iná, a zamerala som všetku energiu na dokončenie jedinej práce, na ktorej mi záležalo. Keby sa mi podarilo niečo iné, možno by som nikdy v sebe nenašla rozhodnosť uspieť na scéne, na ktorú podľa mňa patrím.
Oslobodila som sa, lebo moje najväčšie obavy sa naplnili, no stále som bola nažive, mala som zbožňovanú dcéru, starý písací stroj a veľký nápad. A tak sa skalnaté dno stalo pevným základom, na ktorom som si znova vybudovala život.

Možno ste nikdy nezažili taký neúspech ako ja, ale určitý neúspech je v živote nevyhnutný.
Nie je možné, aby ste občas neuspeli, pokiaľ nežijete tak opatrne, akoby ste ani vôbec nežili – v takom prípade zlyháte úplne.

Neúspech mi priniesol vnútornú istotu, akú som vďaka spraveným skúškam nezískala. Naučil ma to, čo by som sa inak nebola dozvedela. Zistila som, že mám silnú vôľu a som disciplinovanejšia, než som tušila, zistila som aj, že mám priateľov cennejších než drahokamy.“

Zdroj: Ikar

Viac info o tomto titule nájdete tu:

alebo

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *