RECENZIA: Hana Repová – Boh plače potichu 1

Boh plače potichu 1 je prvým dielom románu, a zároveň prvotinou slovenskej autorky Hany Repovej. Silný príbeh venovaný láske, ale aj sile priateľstva si vás získa už od prvých stránok. 

 

„Tam kde láska zanecháva slzy,
priateľstvo dokáže vyčariť úsmev na perách.“

 

O knihe

Do manželstva Anny a Everetta nečakane zasiahne bolestná udalosť, ktorú Everett nezvláda a opúšťa svoj domov, ako aj manželku. Anna zostáva sama, plná otázok, na ktoré až časom dostáva postupne odpovede. Spoločnosť jej robí najlepšia priateľka Stela a Everettov najlepší priateľ Philip.

Aj keď sa rokmi mnoho vecí zmenilo, osudy týchto štyroch kamarátov zostávajú aj naďalej dokonale poprepletané. Vzťahy medzi nimi však nie sú ani zďaleka tak čisté a bezchybné, akoby sa na prvý pohľad zdalo. Dokážu to ustáť a preniesť sa cez vzájomné spomienky a krivdy, ktoré ovplyvnili ich životy?

 

„Myslím, že už je načase, aby sme sa vrátili späť k práci,“ dodala ticho a zatvorila kartón so zvyšnou pizzou. Uzavrela to, lebo už nechcela riskovať žiadne ďalšie tajomstvá. Potrebovala čas.“

 

Zdroj: Pexels
Môj názor

Asi každý čitateľ dôverne pozná ten pocit, keď sa mu do rúk dostane kniha, od ktorej v prvom momente nevie, čo môže očakávať. Stalo sa mi to aj v tomto prípade. A nielen preto, že išlo o autorkinu prvotinu, ktorá bola pre mňa veľkou neznámou. Na pochybách ma trochu nechal aj názov knihy, ktorý by pokojne mohol evokovať určitý náboženský motív, prípadne prevládajúce duchovno. Keďže mne ezoterika nie je až tak blízka, potešilo ma, že názov v tomto prípade úplne nevypovedá o samotnom obsahu.

Som veľmi rada, že som tejto knihe dala šancu. Romantické príbehy, resp. typické ženské romány až tak v hojnom počte nečítam. Občas však príde obdobie, kedy mám jednoducho potrebu nič neriešiť a začítať sa do príbehu zo života. Boh plače potichu takýmto príbehom určite je. Presvedčili ma o tom už prvé stránky, ktoré síce neboli príliš veselé, ale vtiahli ma ihneď do deja.

Keďže autorka aktuálne žije a pôsobí v nemeckom Frankfurte nad Mohanom, príbeh vsadila práve do tohto mestečka. Má „uhladený“ štýl písania, ktorý na mňa pôsobil pozitívne a inak, ako je to pri väčšine ženských románov. Táto kniha je pre mňa dôkazom toho, že na to, aby zaujala, nemusí byť za každú cenu nabitá erotickými scénami. Do popredia sa dostáva nielen láska, ale aj sila priateľstva. Hrdinovia riešia „bežné“ problémy a životné strasti, ktoré môžu postretnúť každého z nás. V tom je práve tento príbeh realistický.

 

 

Kniha v sebe ukrýva rôzne, avšak veľmi podobné príbehy. Autorka vytvorila kontrast medzi dvomi hlavnými hrdinkami: Stelou, ktorá je typická svojou spontánnou povahou a heslom „čo na srdci, to na jazyku“, a Annou, skôr tichou a hĺbavou osobou. Obe však hľadajú viac-menej to isté – kúsok šťastia a životnej rovnováhy.

Spočiatku sa zdalo, že celý príbeh sa bude venovať prevažne Anninmu osudu, postupne sa však autorka zamerala aj na Stelu. Keď sa začali postupne odhaľovať rôzne tajomstvá a dochádzalo k nečakaným situáciám, uvedomila som si, že osudy všetkých štyroch hrdinov sú omnoho viac poprepletané.

Boh plače potichu 1 je nenútený, oddychový príbeh, ktorý sa môže odohrávať pokojne aj niekde vo vašom okolí. Postavy sú vykreslené veľmi realisticky, až máte pocit, že ich skutočne poznáte. Nečakajte žiadne klišé, ale príbeh, ktorý vás miestami nielen dojme, ale aj rozosmeje. Ja som mala na konci jediný problém – bolo mi ľúto, že kniha nemá viac strán. Preto ma úprimne potešilo, že zanedlho vychádza jej pokračovanie. A verte, že ak vás tento príbeh chytí za srdce, pokračovaniu len ťažko odoláte.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem autorke.

 

VYDAVATEĽSTVO: MERIDIANO-press, s.r.o.
EDÍCIA: Moderné romány
SÉRIA: Boh plače potichu (1. diel)
ROK VYDANIA: 2017
ŽÁNER: Román
POČET STRÁN: 368
VÄZBA: pevná s prebalom

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

1 thought on “RECENZIA: Hana Repová – Boh plače potichu 1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *