RECENZIA: Kristína Ježovičová – Zakázaná príťažlivosť

VYDAVATEĽSTVO: Lindeni (Albatros Media)
ROK VYDANIA: 2019
ŽÁNER: Román
POČET STRÁN: 240
VÄZBA: brožovaná

 

„Nešťastní sa radi reťazia navzájom.“ (str. 158)

 

O knihe:

Jana úspešne ukončila vysokú školu a od septembra má prvýkrát nastúpiť do školy na post učiteľky. Ešte predtým ju však kamarátky zlákajú na oddychový večer do baru. Tam natrafí na mladého chalana menom Johny, ktorý ju za pár hodín dokáže natoľko zaujať, že s ním takmer skončí v posteli. Našťastie však k tomu nedôjde.

Keď sa začne školský rok a Jana sa predstaví svojim študentom, ostáva zaskočená. Jedným z nich je totiž práve Johny, ktorý sa nachádza v maturitnom ročníku. Sympatie sú naďalej obojstranné a Jana bojuje so silnou náklonnosťou, ktorú sa snaží za každú cenu udržať na uzde v záujme záchrany svojho prvého zamestnania. Podarí sa jej odolať a vypudiť zo svojho života zakázanú príťažlivosť?

 

„Možno nás práve spájajú naše nešťastia. Bez nich by sme neboli takí, akí sme.“ (str. 158)

 

Môj názor:

Kristína Ježovičová patrí pre mňa do skupiny slovenských spisovateľov, ktorí majú svojský a ihneď rozpoznateľný štýl písania. Hoci sa mi do rúk nedostali od nej úplne všetky diela, kniha Zakázaná príťažlivosť ma zaujala svojím námetom.

Po jej prečítaní môžem povedať, že autorka opäť raz dokázala, že striedanie rôznych žánrov jej nerobí žiadny problém. V historických romanciach Milenkine prsia a Porcelánová láska dokázala emotívnym spôsobom prepojiť históriu so súčasnosťou. V trileri Sestra, ktorý napísala spolu s ďalšou slovenskou spisovateľkou Evou Hraškovou, ponúkla čitateľom veľmi slušnú dávku napätia zo slovenského prostredia. A napokon, v jej úplne prvej young adult knihe #nevyslovené, odkryla tabuizovanú tému sexuálneho zneužívania. (VIAC si o týchto knihách môžete prečítať aj TU na blogu)

Oproti vyššie spomenutým knihám je však Zakázaná príťažlivosť zase o niečom inom. Hoci ide o oddychovejší príbeh, autorka ostala verná svojej tradícii a do deja zakomponovala aj vážnejšie témy. Nie je to len o náhodnom stretnutí v bare a bojovaní s príťažlivosťou, ale aj o osudoch a životných trápeniach hlavných hrdinov. Tí na vás budú od začiatku pôsobiť veľmi sympaticky a realisticky.

 

„Opäť sa mi nahrnú slzy do očí. Dojíma ma, že sa mu tak páčim. Privriem viečka, aby som ich zahnala, a keď ich otváram, už som v jeho objatí. Feministická porozchodová obec by nebola nadšená. Teda vôbec!“ (str. 21)

 

Dej má od prvej stránky rýchly spád a nadväzuje priamo na anotáciu. Nemusíte sa teda prehrýzť žiadnymi zdĺhavými úvodnými opismi, ale ocitnete sa priamo v centre diania. Potom už len otáčate stránku za stránkou, k čomu vo veľkej miere prispievajú aj krátke kapitoly.

Samotný obsah knihy ma až tak nešokoval. Pôvodne som očakávala možno niečo dramatickejšie. Príbeh však nie je ani tak postavený na kontroverznosti a zakázanom vzťahu učiteľky so študentom, ako na spoznávaní osudov hlavných hrdinov, ktoré nie sú zrovna najideálnejšie. Jana sa vyrovnáva s trpkým ukončením predchádzajúceho vzťahu, ktorý bol už dlhodobo len jednou veľkou pretvárkou, ako aj s rodinnou traumou, ktorá zasiahla jej život.

 

 

Hoci to bude znieť pravdepodobne dosť paradoxne, autorka sem zakomponovala aj veľmi slušnú dávku sarkazmu, irónie či humoru. To sa odrazilo hlavne na úsmevných dialógoch, ktoré príbeh veľmi príjemne doplnili. Zároveň nás autorka zavedie do školského prostredia, ktoré má stanovené striktné podmienky a poodhalí fungovanie školského systému z pohľadu učiteľky.

Kniha Zakázaná príťažlivosť  je teda nielen príbehom o boji rozumu a srdca, ale aj príbehom o živote, túžbe a vzájomnej opore. Ak máte chuť na úsmevnú a sympatickú oddychovku, určite jej dajte šancu.

 

Krátky úryvok z knihy si môžete prečítať napríklad TU. 

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem autorke. Jej tvorbu môžete sledovať na Facebooku alebo Instagrame.

 

Viac info o tomto titule nájdete tu:
alebo

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *