RECENZIA: Michaela Ella Hajduková – Netopierka

VYDAVATEĽSTVO: Motýľ
ROK VYDANIA: 2020
ŽÁNER: Young Adult / Román
POČET STRÁN: 248
VÄZBA: pevná

 

„Svoj svet mala v knihách, lebo tam sú city skutočné. Lebo tak ich ktosi napísal.“
(str. 22)

 

O knihe

Linda má sedemnásť, sklamala sa v láske a stojí pred novou výzvou. Kvôli matke, ktorá má stále potrebu sa niekam sťahovať, musí nastúpiť do ďalšej školy a zvykať si na všetko odznova. Aj keď to vníma už viac-menej ako životnú rutinu a nutné zlo, nedokáže sa len tak niekomu otvoriť a zdôveriť s tým, čo ju vnútorne trápi.

Návštevy školských psychológov sú však u nej už dlhodobo na dennom poriadku. V novom prostredí sa stretáva s Erikom, mladým školským psychológom, ktorý sa zo všetkých síl snaží získať si jej dôveru. Cíti, že za samotnou uzavretosťou a čiernym rockovým zjavom je niečo viac. A tak rozohráva atramentovú terapiu, ktorá ho privedie k viacerým poznaniam.

V rockovom klube Aligátor vystupuje hudobná skupina, ktorá si hovorí Kvety zla. Speváčka Netopierka je svojská, talentovaná, no zároveň príliš mladá na to, aby dokázala bez problémov ustáť nástrahy a tlak bulváru. Stretnutie s Erikom v nej rozdúcha zakázaný cit, ktorý sa stane tŕňom v oku viacerých neprajníkov. Dokážu všetko ustáť a vybojovať si spoločné šťastie?

 

„Hlava mi trešťala bodavou bolesťou, hoci v izbe bolo ticho. A šero. Nezažala som, nechala som do izby prúdiť iba svetlo z ulice. Do ticha znelo len pravidelné trhanie papiera. Kmásala som ho pomaly, na drobné kúsky, až okolo mňa na zemi vzniklo papierové more. Oči ma štípali od uschnutých sĺz. Všetky časopisy ležali okolo mňa totálne potrhané, a predsa som mala pred očami každú fotku, každé slovo, každý titulok, ktorý ma bodal so stále novšou bolesťou.“ (str. 5)

 

Môj názor

Slovenská autorka Michaela Ella Hajduková sa do povedomia čitateľov zapísala predovšetkým románmi s historickou, resp. vojnovou tematikou. Tiež som jej tvorbu vnímala prostredníctvom tohto žánru, no keďže tematicky moc nezapadala do môjho čitateľského vkusu, doteraz sa mi žiadna z jej kníh do rúk nedostala. Tentokrát sa rozhodla svoj zaužívaný žáner aspoň na chvíľu zmeniť a potešila čitateľov svojím prvým young adult románom, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Motýľ pod názvom Netopierka.

Dôvodov, prečo som siahla po tejto knihe, bolo viacero. Jedným z nich bol môj tohtoročný nepísaný záväzok, že dám vo svojom čítacom pláne väčší priestor dielam z young adult žánru. Táto kniha ma presvedčila o tom, že aj keď už ani zďaleka nespadám do vekovej kategórie, ktorej je táto tvorba primárne určená, dokáže ma stále zaujať. Zlákala ma tiež túžba vyskúšať niečo z tvorby tejto populárnej autorky a oddýchnuť si pri knihe písanej ľahším jazykom.

Príbeh, ktorý čitateľovi približuje hlavná hrdinka Linda, alias Netopierka, je zasadený do slovenského prostredia. Prenesie vás do stredoškolských čias, ktoré sú známe ako vcelku turbulentné obdobie, kedy sa jednoducho stále niečo deje. Samotná Linda sa dostáva do kolotoča, v ktorom sa zmieta medzi úspešnou hudobnou kariérou a zakázanou láskou. A pre večnú nerozhodnosť jej matky ju zároveň sužujú aj naštrbené rodinné vzťahy.

 

„Želala som si byť niekde inde. Myslela som na to, že ešte pred niekoľkými mesiacmi bolo všetko iné. Všetko bolo predo mnou.
A dnes?
Dnes mi neostalo nič.
Len potrhaný život okolo mňa.“
(str. 6)

 

Akýsi pocit stability jej časom dokážu ponúknuť len stretnutia so školským psychológom Erikom, ktorý oplýva nielen veľkou dávkou trpezlivosti, ale aj racionálnym a empatickým prístupom. Už z anotácie je zrejmé, akým smerom sa bude príbeh uberať. Nečakajte pomalé tempo, autorka neposkytla hlavným postavám príliš veľký priestor na prvotné zbližovanie, ale uprednostnila väčšiu dynamiku a čitateľa neraz preniesla v deji aj o niekoľko mesiacov dopredu.

 

 

Kniha však nie je len o láske či budovaní vysnívanej hudobnej kariéry. Autorka do deja zakomponovala viacero vážnych tém, a hoci nešla úplne do hĺbky a stretnete sa tu s nimi viac-menej okrajovo, do príbehu sa jednoznačne hodili. Prvá sexuálna skúsenosť, traumy prenesené z detstva, posmievanie či šikana na školách.

To, čomu autorka v príbehu venovala najväčšiu pozornosť, je však vplyv médií na formovanie mladého človeka. Ten túži po uznaní a sláve, avšak nedokáže zabrániť šíreniu informácií, ktoré sú veľakrát úplne skreslené a môžu priam zničujúcim spôsobom zasiahnuť do jeho života či budúcnosti. 

Knihu Netopierka odporúčam čitateľom, ktorí sa túžia ponoriť do oddychovejšieho príbehu zo stredoškolského či hudobného prostredia. Pre mňa išlo skôr o ľahšie, tínedžerské čítanie, avšak pekný príbeh, ktorý sa autorke podaril podať pútavo a vierohodne.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem

 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *