RECENZIA: Simona Kutišová & Silvia Demovičová – Iba s tebou

VYDAVATEĽSTVO: Venupress
SÉRIA: Iba s tebou (1. diel)
ROK VYDANIA: 2021
ŽÁNER: Young Adult / Román
POČET STRÁN: 312
VÄZBA: pevná

 

„Každý jeho pohyb ma fascinoval. Potrasiem hlavou, akoby som ho z nej chcela vysypať. Bude lepšie, ak na neho prestanem myslieť.“ (str. 32)

 

O knihe

Nika a Damián. Dvaja mladí ľudia, medzi ktorými preskočí iskra, no obaja sa pre smutnú minulosť vyhýbajú vzťahom.

Ona si pred nástupom do maturitného ročníka plánuje užiť obyčajné leto so svojou najlepšou kamarátkou Sárou a privyrobiť si brigádovaním v športovom klube. On sa venuje len svojmu utiahnutému malému bratovi Tobiasovi a ostatných si drží od tela.

Nika vie, že by sa od tohto zvláštneho chalana mala držať čo najďalej. Keď však na seba narážajú takmer na každom kroku, stále viac ju nahlodáva zvedavosť. Je presvedčená o tom, že Damián ukrýva trpké tajomstvo, pre ktoré sa ku svojmu okoliu správa ako hulvát.

Dokážu sa obaja preniesť cez minulosť a dať vo svojom živote šancu niečomu novému?

 

„Akoby vo svojom vnútri ukrýval dvoch ľudí – jedného milého a pozorného, ktorý je vyhradený pre mladšieho brata, druhého zlostného a divokého, ktorého ukazuje zvyšku sveta.” (str. 38)

 

Môj názor

Kniha Iba s tebou z vydavateľstva Venupress je prvým dielom young adult dilógie, pod ktorú sa podpísala dvojica slovenských autoriek. Kým Simonu Kutišovú som vždy primárne registrovala cez jej tvorbu pre dospievajúcu mládež, od Silvie Demovičovej som ešte v začiatkoch tohto blogu čítala román Každý trapas sa počíta, ktorý ma v tom čase oslovil.

Na príbeh Iba s tebou som od jeho vydania (resp. aj pred ním vďaka blogerom, ku ktorým sa dostal ešte skôr) evidovala samé pozitívne reakcie. Nalákala ma však naň aj svieža letná obálka a anotácia, ktorá sľubovala oddychové čítanie. Po dočítaní musím povedať, že som toho dostala omnoho viac a táto kniha bola pre mňa veľmi príjemným prekvapením.

Keď sa rozhodujem, či po nejakej knihe siahnem, nad prípadnou autorskou spoluprácou sa vopred príliš nezamýšľam. Ak ma osloví námet, idem do toho. V tomto prípade som sa do príbehu začítala od prvých stránok a dynamický štýl písania ma nepustil, až kým som neotočila tie posledné. Autorky sa výborne zladili, dopĺňali a po celý čas som sa ani raz nepozastavila nad niečím, čo by pôsobili rušivo.

 

„Nedokážem ho prečítať. Pôsobí na mňa ako moje puzzle, krížovky a hádanky. Fascinuje ma a musím nad ním uvažovať, kým mu neprídem na koreň.“ (str. 102)

 

V knihe na vás čakajú nielen sympatickí hlavní hrdinovia, ktorých charaktery sa odkrývajú postupne každou kapitolou, ale aj postavy, ktoré vás svojím neúprimným a sebeckým správaním budú rozčuľovať. Príbeh ale aj vďaka tomu pôsobí realisticky a poukazuje na toxické priateľstvá či nespravodlivosť, voči ktorej sa dá len veľmi ťažko bojovať.

 

 

V postave Niky vytvorili autorky nielen kamarátku do pohody, ale aj tvrdohlavé a pracovité dievča, s ktorým sa život nemaznal. Na druhej strane stojí utiahnutý Damián, na prvý pohľad zatrpknutý, nepríjemný a neprístupný, žijúci s malým bratom Tobiasom v chudobnej a odsudzovanej štvrti. Obaja sa pokúšajú vyrovnať s rodinnými traumami a bojovať s náklonnosťou, ktorá ich stále viac zväzuje.

Aj keď sa už vekovo neradím medzi čitateľov, ktorým je kniha primárne určená, dokázala ma úplne pohltiť. Vyvolala vo mne súcit s hlavnými postavami, ktorým som od začiatku fandila. Do príbehu sú totiž zakomponované aj vážnejšie a ťažšie témy, ktoré môžu dobehnúť (nielen) mladých dospelých.

Knihu Iba s tebou odporúčam všetkým čitateľom, ktorí majú chuť na niečo oddychové, no zároveň emotívne, tajomné, akčné a miestami dokonca napínavé. Hoci ide primárne o príbeh ako stvorený pre letné obdobie, určite nie je na škodu sa vďaka nemu preniesť do tepla pri vode v ktorejkoľvek časti roka. Čaká na vás bazén, kúpalisko, láska, flirt, nezabudnuteľné prázdniny a napokon nečakaný otvorený koniec, po ktorom vám neostane nič iné, len siahnuť po pokračovaní s názvom Bez teba.

 

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem
Viac info o tomto titule nájdete TU.

 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *