RECENZIA: Mária Blšáková – Pedofil

VYDAVATEĽSTVO: Naše vojsko
ROK VYDANIA: 2019
ŽÁNER: Román
POČET STRÁN: 224
VÄZBA: pevná s prebalom

 

„Život je zvláštny režisér. Niektoré diania asi nemáme chápať.“ (str. 103)

 

O knihe

Učiteľ Filip Jaško je typ človeka, ktorý si dokázal získať nielen sympatie svojich kolegov, ale aj samotných žiakov. Jeho život sa však začína od základov meniť po tom, ako na školu dôjde anonymný list, ktorý ho obviňuje z pedofílie. Hoci to spočiatku pôsobí ako obyčajný omyl či výmysel, klebeta sa rozšíri rýchlosťou blesku.

Postupným nabaľovaním prichádza Filip nielen o dôveru svojho okolia, ale aj psychickú pohodu či chuť do života. Dokáže očistiť svoju povesť a znova nadobudnúť stratenú sebadôveru?

 

„Zdalo sa, že o všetkom bolo rozhodnuté, skôr ako vstúpil do riaditeľne. Takže i vlk bude sýty, i ovca ostane celá. Len on bude potrestaný. Ale za čo vlastne?“ (str. 76)

 

Môj názor

Aj keď slovenskú autorku Máriu Blšákovú evidujem na knižnom trhu už niekoľko rokov, jej tvorba sa mi do rúk zatiaľ nedostala. Keďže však rada dávam príležitosť slovenskej tvorbe, rozhodla som sa siahnuť po knihe s názvom Pedofil, ktorá mi podľa anotácie prišla vo viacerých smeroch zaujímavá.

Ako už napovedá samotný názov, táto kniha do istej miery poodkrýva čitateľovi tabuizovanú tému, o ktorej možno väčšina z nás nemá vôbec záujem čítať. Nenechajte sa však odradiť. Ak by ste mali obavy, že tu nájdete niečo nemorálne či nechutné, vyvediem vás z omylu.

Už po prečítaní anotácie je viac-menej jasné, že autorka sa primárne zamerala na vnútorné psychické prežívanie hlavného hrdinu. Ponúka postupnú premenu z pôvodne obľúbeného a uznávaného pedagóga na chodiacu trosku, na ktorú okolie pozerá „cez prsty“.

Tak, ako to býva veľakrát v reálnom živote, aj v tomto príbehu si vlastný názor dokáže vytvoriť len hŕstka jedincov, pričom ostatní sa stávajú súčasťou akejsi komunity, ktorá uverí názoru väčšiny. A myslím si, že práve poukázanie na takúto „davovú psychózu“ bolo aj autorkiným zámerom. Hlavný hrdina je však po celý čas vykresľovaný ako veľký dobráčisko, a tak si dokáže získať sympatie čitateľov aj napriek tomu, čo sa okolo neho deje. Vnímate všetky negatíva, ktoré ho postretli, avšak držíte mu palce, aby sa opäť vrátil do normálneho života.

 

 

Autorka sa zároveň snažila do príbehu zakomponovať viacero ľudských osudov, čo bolo na jednej strane zaujímavé pre zachovanie pestrosti, na strane druhej to občas spôsobilo, že som sa v jednotlivých postavách ťažšie orientovala. Ich charaktery však vykreslila realisticky a uveriteľne. Poukázala tiež na dôležitosť rodinnej podpory, odvrátenú stránku kolegiality či intrigy, ktoré sa navonok tvária ako nevinné poznámky.

Knihu Pedofil odporúčam čitateľom, ktorí by sa radi ponorili do utrápených zákutí ľudskej psychiky a spoznali vnútorné prežívanie aj z pohľadu mužského pohlavia. I napriek nie príliš lichotivej téme je autorkin štýl príjemný a ľahko čitateľný, čomu napomáha občasný ironický podtón, ktorý v určitých momentoch dej odľahčí a vyčarí úsmev na tvári. Určite sa preto nenechajte odradiť len samotným názvom, ale dajte šancu aspoň anotácii, ktorá vám toho napovie viac.

 

Krátky úryvok z knihy si môžete prečítať napríklad TU.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *