Rozhovor s Adrianou Gregorovou

V mojej novej kategórii „Na slovíčko…“ sa vám od dnešného dňa budem snažiť priniesť rozhovory so zaujímavými osobami z knižného sveta – autormi, prípadne vydavateľmi. Dnešný rozhovor poskytla talentovaná slovenská spisovateľka Adriana Gregorová, ktorej už o pár dní vychádza ďalšia knižka a jej prvotina sa stala bestsellerom. Prajem vám príjemné čítanie 🙂

Na úvod asi taká klasická otázka: Ako si sa vlastne dostala k písaniu? 

V jeden večer som sa nudila. Manžel sa hral na Xbox-e, a tak som začala písať. Poskladala som si z toho takú menšiu kapitolu a hodila ju na jednu stránku, známu hlavne mamičkám. Na druhý deň som to chcela vymazať, ale pár žien chcelo pokračovanie a už to išlo. Inak som odjakživa stále niečo čmárala.

 

Čo si myslí rodina o tejto Tvojej pisateľskej vášni? Podporuje ťa?

Číta ma aj moja babka, dokonca to číta aj dedovi. Od nich mám teda stopercentnú podporu, za čo som im veľmi vďačná.

 

Tvoja prvotina Povedal, že budem šťastná, ktorá Ti vyšla vo vydavateľstve Elist, zaznamenala medzi čitateľmi enormný úspech. Čím si sa pri písaní knižky inšpirovala? 

Dosť ma prekvapilo, že práve táto knižka má taký úspech aj u niektorých blogerov a ľudí, u ktorých som sa ich názoru takpovediac obávala. Všetko to pôvodne vzniklo z úplne iného príbehu. Najprv som ho chcela len gramaticky upraviť, ale napokon som ho úplne prepísala a prplala som sa s tým rukopisom toľko, až som ho sama neznášala. Občas, keď v knihe teraz zalistujem, nechce sa mi veriť, že som to napísala.

 

Ponúkala si tento rukopis aj iným vydavateľstvám alebo si sa primárne rozhodla pre mladučké vydavateľstvo Elist? 

Rukopis som poslala do viacerých vydavateľstiev, ale napokon ma najviac zaujal práve Elist. Ešte aj po podpise zmluvy som nedokázala uveriť, že to je naozaj skutočnosť. Raz mi totiž už kniha mala vyjsť, ale napokon sa tak nestalo. Som však šťastná, že tentokrát to bolo dotiahnuté do úspešného konca.

 

Na populárnej sociálnej sieti máš založenú svoju vlastnú stránku, kde publikuješ príbehy na pokračovanie. Tvoji čitatelia takmer každý večer netrpezlivo čakajú na ďalšiu kapitolu, ktorú pridáš. Ako to všetko popri rodine a ďalších povinnostiach stíhaš? 

Písanie nie je povinnosť, ale vášeň. Tak ako musí človek jesť, ja musím písať. Občas si dám „hladovku“, ale nikdy nevydržím dlho, a kým mám nápady, chuť a fantáziu, čas si vždy nájdem. Večer, cez deň, keď menšie dieťa zaspí a staršie je v škôlke, tak vtedy je to ideálne.

 

Na začínajúcu autorku máš vskutku veľkú fanúšikovskú základňu. Ako sa ti podarilo ku nej dopracovať?

Na Facebooku mi stránka funguje od 28.07.2016. Mňa samú prekvapil fakt, že sa na ňu „nakliklo“ už toľko ľudí. Zhruba 150 čitateľov som mala ešte z jednej mamičkovskej stránky, z ktorej som odišla. Rozhodla som sa fungovať na Facebooku, potom som pozvala priateľov, tí zase svojich, zaviedla som súťaže o knižky a pridávala nové príbehy. Od augusta 2016 už na nej píšem štvrtý príbeh. Dva z nich som musela už na začiatku zo stránky stiahnuť kvôli vydavateľstvám, a jeden som ukončila už za polovicou, taktiež kvôli jeho knižnému vydaniu. Je však úžasné, že napriek tomu ma ľudia čítajú a podporujú. Mám ich rada. Všetkých.

 

Nájdeš si popri písaní čas aj na čítanie kníh? Aký žáner obľubuješ? 

Určite nájdem, ale odkedy píšem, redukujem to, hlavne ak sa chcem do knihy, ktorú píšem naplno vžiť. Mám rada skutočné príbehy alebo romány s dávkou krimi. Konkrétne ma dosť zaujali detektívky od Vity Jamborovej alebo Vojtecha Beniczkého. Naposledy som však čítala knižku Za dverami číha život od Márie Blšákovej a som si istá, že sa k nej ešte niekedy vrátim 🙂

 

Už o pár dní ti vychádza ďalší román vo vydavateľstve Elist pod názvom Druhá. Čím si sa pri jeho písaní inšpirovala? 

Príbeh, ktorý kniha Druhá v sebe ukrýva, bol od začiatku čistou improvizáciou. Nečakala som, že sa až tak ujme. Do každej kapitoly som vložila dávku humoru, ktorý ja obľubujem a teší ma, že sa stretol s pochopením. Je ale pravda, že román s podobnou tematikou som ešte nečítala, a tak som stavila na problém, ktorý však nenapíšem, lebo by som už veľa prezrádzala 🙂

 

 

Chystáš pre nás ešte ďalšie knižné prekvapenia?

Určite chystám pokračovanie románu Povedal, že budem šťastná…, a momentálne píšem nový príbeh na pokračovanie na svojej stránke, ktorý by som chcela potiahnuť takou krimi-romanticko-erotickou cestou. Rysuje sa aj spolupráca s jedným autorom, môjmu srdcu blízkym, čiže uvidíme či to vyjde, ale ja verím, že áno.

 

Máš nejaký odkaz pre tých, ktorí sa túžia stať spisovateľmi, ale nenabrali na to ešte odvahu? 

Kto sa bojí, nemá ísť do lesa. Je to tak. Ak to po tom niekto skutočne túži, musí sa odhodlať a pripraviť sa nielen na prijatie, ale aj odmietnutie. Je to ako so žiadosťou o prácu. Niekoho zoberú hneď, iný si musí prejsť tortúrami, ale ak to skutočne chce, raz sa to podarí.

 

Autorke touto cestou ďakujem za rozhovor a prajem ešte veľa, nielen knižných, úspechov. 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *