RECENZIA: Viktória Dominová – Mamina lož

Viktória Dominová býva zaraďovaná do kategórie tých spisovateľov, ktorí radi experimentujú a neostávajú verní iba jednému žánru. V jej doterajšej tvorbe tak nájdete nielen fantasy či young adult romány, ale aj napínavé psychologické trilery. Najnovšia kniha Mamina lož v sebe ukrýva mysteriózny príbeh, v ktorom vás autorka presvedčí o tom, že nič nie je tak, ako sa na prvý pohľad zdá.


Natália sa po ťažkom detstve a dospievaní po boku krutej matky zaprisahala, že sa do svojho rodného domu už nikdy nevráti. Jej odhodlanie držať sa od matky čo najďalej opadne, len čo sa dozvie o jej vážnej chorobe.

Keď matka bez stopy zmizne a Natália prichádza po úraze hlavy o dôležitú časť spomienok, silnie v nej potreba zistiť, čo sa to okolo nej vlastne skutočne deje. Čo znamenajú všetky tie prízraky a výjavy, ktoré jej nedajú spávať?

 

„Zmätene sa poobzerala vôkol seba. Všade, kam oko dovidelo, ju obkolesoval hustý les. Bolelo ju celé telo, nohy aj ruky mala dodriapané, akoby sa predierala cez krovie s tŕňmi. Štípali ju aj chodidlá. Nečudovala sa tomu. Chýbali jej topánky aj ponožky. Ak sa potulovala lesom naboso, mohla byť rada, že dopadla len takto.“

 

Zimomriavky od prvej strany

Temnú atmosféru navodzuje nielen samotná obálka, ale aj prológ, z ktorého sála chlad a tajomno. Autorka sa rozhodla vyrozprávať príbeh prostredníctvom prelínania minulosti s prítomnosťou, čím sa jej podarilo udržať výbornú dynamiku od prvej strany až po poslednú. K tomu sa pridávajú denníkové zápisky Natálie, z ktorých miestami mrazí a tuhne krv v žilách.

Celou knihou sa tiahne toxický vzťah psychopatickej matky Renáty a dcéry Natálie, ktorý je opísaný kruto, priam šokujúco, no napriek tomu hodnoverne. Autorka ponúka náhľad do života oboch postáv, čo je dôležité nielen pre pochopenie ich vzájomného vzťahu, ale do istej miery vysvetľuje aj dôvod matkinho neospravedlniteľného správania. Práve to vyvoláva v čitateľovi množstvo emócií, od smútku cez hnev až po odpor.

 

 

Keď je láska chorobou

Autorke sa podarilo pútavo poprepletať jednotlivé osudy a aj keď do deja nezakomponovala príliš veľa postáv, každá z nich má v príbehu svoje miesto. Kniha Mamina lož zaujme čitateľov, ktorí vyhľadávajú originálne vystavanú zápletku, obľubujú primeranú dávku mysterióznosti, rôzne záhady vedúce k prekvapivému záveru či príbehy s jednoduchou duchárskou tematikou.

Príbeh je, okrem iného, dôkazom toho, že traumy, ktoré sa zapísali hlboko do detskej duše, sa často vynárajú aj po rokoch. No zároveň nechýba veľa k tomu, aby bol náš život plný pochybností či strachu z toho, aby sme nezišli na nesprávnu cestu.

 

„Je vo mne niečo skazené. Čím som staršia, tým viac sa to vo mne rozpína. Bojím sa, že budem ako ona. A ešte viac sa bojím, že už taká som.“

 

Článok bol publikovaný v Magazíne o knihách.

 

VYDAVATEĽSTVO: Naše vojsko
ROK VYDANIA: 2023
ŽÁNER: Mysteriózny triler 
POČET STRÁN: 304
VÄZBA: pevná s prebalom

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *