RECENZIA: Robert Bryndza – Chladnokrvne

od | 22. júna 2020 | Recenzie

VYDAVATEĽSTVO: Grada
SÉRIA: Erika Fosterová (SK) (5. diel)
ORIGINÁLNY NÁZOV: Cold Blood
PREKLAD: Jana Kupková
ROK VYDANIA: 2019
ŽÁNER: Detektívka
POČET STRÁN: 392
VÄZBA: pevná s prebalom

 

„Sú veci, na ktoré sa nepripravíte…“

 

O knihe

Detektívka Erika Fosterová, spolu so svojou kolegyňou Mossovou, je tentokrát privolaná ku skutočne nechutnému nálezu. Na brehu rieky Temža sa nájde vyplavený kufor, ktorý skrýva rozrezané mužské telo v značnom štádiu rozkladu.

Vyvstáva veľa otázok, na ktoré nie je vôbec jednoduché odpovedať. Kto je muž, ktorého telo bolo nájdené v kufri? Ako súvisí tento prípad s nálezom spred dvoch týždňov, kedy bolo podobne nájdené telo mladej ženy? Má Erika opäť dočinenia so sériovým vrahom?

 

„Erika musela niekoľkokrát zľahka šklbnúť, kým zips povolil. Keď kufor rozopla, veko mierne pokleslo. Mossová sa naklonila, aby jej pomohla a spoločne kufor pomaly otvorili. Von sa vylialo trochu vody. Vnútri ležalo napchaté holé mužské telo. Mossová ustúpila, zdvihla pažu a zaborila do nej nos. Zápach rozkladajúceho sa mäsa a tlejúcej vody ich udrel priamo do žalúdka.“ (str. 13)

 

Môj názor

Keď sa mi ešte minulý rok dostala do rúk tretia kniha od Roberta Bryndzu s názvom Temné hlbiny, nešetrila som chválou, hoci v mojom prípade išlo len o prvotinu od tohto autora. Hodnotila som ju ako veľmi príjemnú detektívku bez zbytočného krviprelievania a nadmerného prekombinovania (celú RECENZIU nájdete TU).

Autorove knihy sa mi do rúk nedostávajú úplne v poradí, ale myslím si, že v rámci tejto série to nie je až taký problém. A tak som sa tentokrát rozhodla siahnuť po piatej knihe s názvom Chladnokrvne, ktorá ma upútala svojou anotáciou. Uznávam, tá môže na niekoho pôsobiť tuctovo či menej originálne, avšak autorov štýl je natoľko pútavý, že si vašu pozornosť dokáže udržať až do úplného konca.

 

„Svet nefunguje v náš prospech. Musíš si vziať, čo potrebuješ. Musíš bojovať, aby si prežil.“
(str. 207)

 

Detektívku Eriku Fosterovú a jej vyšetrovací tím som si obľúbila už v predchádzajúcej knihe. Hoci vie byť niekedy poriadne nepríjemná, až arogantná, čo dokázala aj v tomto dieli, jej drsnejšia povaha zodpovedá práci, ktorú vykonáva. Autor čitateľa opäť oboznamuje aj s jej súkromným životom, ktorý je naďalej vcelku zúfalý. Avšak ani v pracovnom živote to nie je žiadna výhra. Preto je Erika postavou, ktorá mnohokrát vo svojom vnútri bojuje sama so sebou.

 

 

V knihe Chladnokrvne sa autor zameral na drogovú problematiku. Hoci jeho knihy sú skôr známe tým, že neobsahujú veľa prekvapivých zvratov, dynamike to zásadným spôsobom neubližuje. Postarajú sa o ňu krátke kapitoly a striedanie dvoch dejových línií z minulosti a súčasnosti, ktoré sa v určitom bode pretnú. Aj napriek tomu, že na odhaľovanie vraha nečakáme až do úplného záveru, autorov štýl je natoľko chytľavý, že nebudete mať chuť knihu odložiť, kým sa nedostanete na koniec.

Ak by som túto knihu mala porovnať s Temnými hlbinami, autor tu využil o niečo viac opisov a do deja zakomponoval drsnejšie prvky, čo už napovedá v určitom ohľade aj samotná anotácia. Ak ste sa už s autorovou tvorbou oboznámili, určite siahnite aj po tomto dieli. A pokiaľ zatiaľ nie, ale hľadáte kvalitnú a oddychovú detektívku, séria s Erikou Fosterovou by pre vás mohla byť tým „pravým orechovým“. Aktuálne bola séria zakončená šiestym dielom s názvom Smrtiace tajnosti.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu

 

Prečítajte si aj:

RECENZIA: Hana Repová – Pravda o nás dvoch

RECENZIA: Hana Repová – Pravda o nás dvoch

RECENZIA: Tom Hillenbrand – Diabolský plod

RECENZIA: Tom Hillenbrand – Diabolský plod

RECENZIA: Adam Kováčik – Nemé hlasy

RECENZIA: Adam Kováčik – Nemé hlasy

RECENZIA: Freida McFadden – Anatómia lží

RECENZIA: Freida McFadden – Anatómia lží

RECENZIA: Dominika Würll – Recept na dieťa

RECENZIA: Dominika Würll – Recept na dieťa

Nájdete ma aj na:

Práve čítam:

Pridajte sa k nám 🙂