RECENZIA: Hana Repová – Pravda o nás dvoch

VYDAVATEĽSTVO: MERIDIANO-press
EDÍCIA: Moderné romány
ROK VYDANIA: 2019
ŽÁNER: Román
POČET STRÁN: 368
VÄZBA: pevná s prebalom

 

„V živote každého z nás sú veci, ktoré ľutujeme. A neverím nikomu, kto tvrdí, že by v živote neurobil nič inak. Pravdaže by urobil. Len sme niekedy príliš zbabelí na to, aby sme si to dokázali priznať.“ (str. 5)

 

O knihe:

Matthias Hoffman, uznávaný lekár, nedokáže zabudnúť na svoje nie príliš ideálne detstvo. Otec bol alkoholik a grobian, jeho matka sa vzdala svojej dôstojnosti a zmierila sa so statusom trpiteľky. Minulosť však Matthiasa prenasleduje aj dnes.

Hoci má už 30 rokov, nedokáže zabudnúť na turecké dievčatko zo susedstva menom Nil, ktoré sa mu navždy vrylo do pamäte. Proti svojej vôli urobil niečo, čím jej ublížil. Uplynulo 20 rokov a on zahliadne na ulici ženu, ktorou sa stane takmer posadnutý. Vidí v nej Nil, ktorej sa nikdy nestihol ospravedlniť. Od tohto momentu sa začína odkrývanie tajomstiev a Matthias zisťuje, kde je ukrytá skutočná pravda. Hodlá na to využiť všetky dostupné zdroje. Veď čo už on môže ešte vlastne stratiť?

 

„V jeho vnútri sa dvíhala búrka protichodných pocitov. Myšlienky, ktoré si v posledných dňoch zakazoval sa znova predierali na povrch a vyvolávali v ňom nové nádeje.“ (str. 118)

 

Môj názor:

Slovenská autorka Hana Repová sa do povedomia čitateľov zapísala predovšetkým svojou dvojdielnou sériou Boh plače potichu. Tiež patrím medzi tých, ktorí sa s autorkinou tvorbou oboznámili cez tieto dve knihy (recenzie na oba diely nájdete na TU). Musím však povedať, že za mňa túto sériu jednoznačne predčila jej najnovšia kniha Pravda o nás dvoch.

Už v minulosti som vyzdvihla autorkin pútavý štýl písania, ktorý je uhladený a inteligentný, no v žiadnom prípade nie nudný. Zároveň píše s citom, no nezabúda ani na jemný humor. Potvrdila to aj v knihe Pravda o nás dvoch, ktorá sa mi dostala do rúk cez vianočné sviatky. Práve vtedy som mala chuť na niečo oddychové a nenáročné, no dostala som toho omnoho viac.

Kniha má opäť úžasnú jednoduchú obálku a dokonale vystihuje príbeh, ktorý je v nej ukrytý. Ide totiž o príbeh, ktorý vás pohladí na duši a presvedčí o tom, že nie vždy je všetko tak, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Autorka do neho vložila viacero (mnohokrát aj protichodných) emócií. Posadnutosť, zvedavosť, láska, obdiv či výčitky svedomia. Kniha je miestami smutná, dojímavá či úsmevná, no predovšetkým realistická a plná zaujímavých myšlienok, pri ktorých sa pri čítaní neraz pristavíte.

 

„S ničím nebol spokojný a vedel celkom presne, že je to dôsledok jeho nepokoja. Dnes to vyrieši raz a navždy.“ (str. 73)

 

Reálnosťou však nie je charakteristický len príbeh ako taký, ale aj samotné postavy. Autorka opäť zakomponovala do deja menší počet postáv, ktorých osudy vykreslila natoľko vierohodne, že im po celý čas budete vnútorne fandiť, aby konečne našli svoje stratené šťastie. Matthias, Nil, Jens či Monika. Každý z nich má svoje trápenie, ktoré vychádza hlavne z nedoriešenej ťaživej minulosti.

 

 

Aby toho nebolo málo, autorka si pripravila menšie prekvapenie aj pre fanúšikov série Boh plače potichu. Ako sama priznala, chcela aspoň trochu vyhovieť čitateľom, ktorí ju prosili o pokračovanie. A tak sa rozhodla do knihy Pravda o nás dvoch zakomponovať aj niektoré postavy z tejto série. Urobila to naozaj sofistikovane. Všetky osudy sa nakoniec pretli spôsobom, aký by ste na začiatku neočakávali.

Kniha Pravda o nás dvoch je románom o viere, predsudkoch, zakázanej láske, no hlavne o nádeji a nevzdávaní sa. Ak hľadáte niečo pre oddych či zamyslenie sa, tento príbeh je tou správnou voľbou. Patrí medzi tie, ktoré vtiahnu čitateľa do deja od prvej stránky a nepustia ho, kým sa nedozvie, ako sa to celé skončilo. Jednoznačne odporúčam.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem
Autorkinu tvorbu môžete sledovať na Facebooku alebo Instagrame.

 

Viac info o tomto titule nájdete tu:
alebo

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *