RECENZIA: Katarína Kuniková – Lásky z karamelu

VYDAVATEĽSTVO: MAFRA Slovakia
EDÍCIA: Evitovky
ROK VYDANIA: 2022
ŽÁNER: Román
POČET STRÁN: 294
VÄZBA: brožovaná

 

„Láska je ako karamel.
Sladká, horúca a rovnako krehká.
Neodolateľná.“

 

O knihe

Alica to nemala v živote ľahké. Po tom, ako sa nechala opantať prvou študentskou láskou, sa stala slobodnou mamičkou dvoch dcér. Dlho sa však neľutovala a rozhodla sa posunúť v živote ďalej. A tak si, i napriek protestom svojho najbližšieho okolia, otvára vlastnú cukráreň Amélia, ktorá si veľmi rýchlo získava u ľudí popularitu.

Jedného dňa sa pod markízu cukrárne skryje pred lejakom mladý a príťažlivý Max, ktorý sa začne na týchto miestach objavovať čoraz častejšie. Nepotrvá dlho a vzájomná príťažlivosť naberá na intenzite. Predsudky a veľký vekový rozdiel však Alici nedávajú moc spávať. Ako sa napokon rozhodne?

 

Môj názor

Slovenská autorka Katarína Kuniková sa do povedomia čitateľov zapísala knihou Zákon príťažlivosti (2020), po ktorej nasledoval román Láska dvoch svetov (2020). Keďže ma autorkin debut po prečítaní natoľko neoslovil, po jej druhej knihe som už nesiahla. Tretí román Lásky z karamelu ma však zaujal svojou anotáciou, preto som sa rozhodla dať autorkinej tvorbe ešte šancu.

Musím sa priznať, že knihy z edície Evitovky sa v mojej knižnici často neobjavujú. Evidujem ich, pár z nich mám aj prečítaných, ale vo všeobecnosti nemám príliš veľkú potrebu po nich siahať. Ako oddychové čítanie však môžu padnúť vhod, o čom som sa presvedčila aj pri tejto knihe.

Tak, ako pri svojej prvotine, autorka ostala verná svojmu štýlu, kvôli ktorému sa mi zo začiatku začítavalo o niečo ťažšie. Píše strohejšie a nevyužíva príliš veľa rozvitých viet. Neskôr, keď sa príbeh začal stále viac zamotávať, som sa do deja úplne ponorila. Určite tomu napomohli aj početné dialógy, ktoré boli svižné a dôležité z pohľadu väčšej dynamiky.

Príbeh je podávaný prostredníctvom striedania prítomnosti a minulosti. Kým na jednej strane spoznávate Alicino mladšie „ja“, na strane druhej stojí silná ženská hrdinka, ktorá svoj život zasvätila milovaným dvojičkám Eme a Ele. I napriek tomu, že mnoho rokov nemá šťastie v láske, ostáva obetavá, láskavá a pripravená kedykoľvek priskočiť na pomoc. Skvelým osviežením deja je jej najlepšia kamarátka Ria, ktorej podrezaný jazyk je zárukou úsmevných hlášok. A napokon, sympatický a príťažlivý mladík Max, ktorý svojím vyzretým zmýšľaním či správaním strčí do vrecka aj staršie ročníky.

 

„Chytil ju za ruku. Neprotestovala. Bol tomu úprimne rád. Aj ona. Mal príjemné teplé dlane. Zahrievali jej prsty, ktoré mala ako z ľadu. Kráčali celkom mlčky, zahĺbení do svojich myšlienok. Ona rozmýšľala, ako mu odolať. On rozmýšľal, ako ju presvedčiť, aby mu neodolávala.“ (str. 70)

 

Autorka sa v knihe primárne venuje vzťahom najrôznejšieho druhu. Či už ide o vzťah (mladej) slobodnej mamičky k dcéram, vzťah staršej ženy k mladšiemu mužovi alebo kamarátsky vzťah, ktorý pretrváva niekoľko desiatok rokov. Zároveň otvára tému dospievania, rodinných problémov, neovládateľnej príťažlivosti či vnútorného boja s okolím a sebou samým.

 

 

Možno práve kvôli tomuto autorkinmu zameraniu sa samotné cukrárske umenie dostalo časom úplne do úzadia. Podľa názvu som totiž v príbehu očakávala napríklad viac koláčikov či sladkých opisov, ktoré by podráždili chuťové poháriky.

Knihu Lásky z karamelu odporúčam čitateľom, ktorí hľadajú príjemný romantický príbeh ako vystrihnutý zo života. Útla oddychovka s nenáročnou zápletkou nesie v sebe boj o šťastie, ale ukazuje aj búranie predsudkov okolia či nachádzanie seba samého. To všetko doplnené o dávku erotiky, úsmevné dialógy, ale hlavne reálne životné situácie, ktoré čitateľa zasiahnu na tých správnych miestach.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem autorke.
Viac info o tomto titule nájdete TU.

 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *