RECENZIA: Lisa Jewell – Rodina v podkroví

od | 5. októbra 2020 | Recenzie

VYDAVATEĽSTVO: Tatran
ORIGINÁLNY NÁZOV: The Family Upstairs
PREKLAD: Zuzana Angelovičová
ROK VYDANIA: 2020
ŽÁNER: Psychologický triler
POČET STRÁN: 312
VÄZBA: pevná s prebalom

 

„Všetko sa to stalo pomaly, ale zároveň nezvyčajne rýchlo – zmena na rodičoch, v našom domove, našich životoch. Po tom, čo prišli oni.“ (str. 23)

 

O knihe

Život adoptovanej Libby Jonesovej je postavený na jednoduchosti a boji s nedostatkom financií. Pretĺka sa ním, ako najlepšie vie, a radosť jej dokáže urobiť každá maličkosť, na ktorú si poctivo zarobí. Jedného dňa, keď dovŕši 25 rokov, dostane záhadnú obálku, ktorej obsah hovorí jasnou rečou. Libby sa stáva dedičkou veľkého domu v lukratívnej štvrti Londýna.

Hoci je od prvého momentu rozhodnutá dom predať, predsa len jej niečo vo vnútri nahovára, že je s ním spojená temná minulosť. Navyše, čo ak sa jej podarí objasniť jej skutočný pôvod? Keď sa napokon pustí do pátrania, zisťuje, že dom v sebe ukrýva omnoho viac záhad, než by si na začiatku myslela. Dodnes neobjasnené úmrtia sú totiž len jednou z vecí, ktoré jej nedajú spávať.

 

„Niečo počula. Nejaký pohyb zhora. Odloží podnos do skrinky a postaví sa pod schody. Znova to zaznie – akési tupé buch. Srdce sa jej rozbúši a po špičkách vyjde na podestu. Znova, buch. A znova. A potom začuje zvuk, pri ktorom jej ide srdce vyskočiť z hrude – niekto si odkašle.“ (str. 63)

 

Môj názor

Anglická autorka Lisa Jewell si ma získala už minulý rok, kedy som mala možnosť prečítať si jej knihu Jednoducho zmizla (recenziu nájdete TU). Tá bola pre mňa kvalitným psychologickým trilerom, v ktorom som našla úplne všetko. Preto som sa už neskutočne tešila na ďalšie dielo z jej pera. Kniha Rodina v podkroví opäť sľubovala napínavý dej a odhaľovanie temných tajomstiev z minulosti.

Musím sa priznať, že zo začiatku som bojovala s veľkým množstvom postáv, ktoré autorka do deja zakomponovala na vcelku malom priestore. Keď si však na jednotlivé mená zvyknete a začnete postupne chápať súvislosti, ktoré autorka dávkuje v pomalšom tempe, oceníte pútavý štýl písania, ktorým sa predstavila už v predchádzajúcej knihe.

Aj v tomto prípade má čitateľ možnosť nahliadnuť do súčasnosti a minulosti, pričom rozprávačmi sú tentokrát až tri postavy. Súčasnosť predstavuje adoptovaná Libby, ktorá sa túži dozvedieť pravdu o svojich koreňoch či Lucy, ktorá sa aj po rokoch snaží vyrovnať s nešťastným detstvom, spolu so svojimi deťmi bojuje s existenčnými problémami a hľadá pomoc všade, kde sa len dá. Na druhej strane stojí už dospelý Henry, ktorý približuje situáciu 80. – 90. rokov. Oboznamuje nás s tým, čo sa stalo s rodinou vo veľkom dome v Chelsea po príchode návštevy, ktorá sa v tam nečakane usadila.

 

„A vtedy som to pochopil. Boli to oni. Oni vysávali energiu z celého domu ako upíri, brali mu atmosféru slušnosti, lásku, život a dobrotu. Všetko si to privlastňovali a živili sa naším zúfalstvom a zlomeným duchom.“ (str. 234)

 

Autorka v knihe poukazuje na viacero problémov, ktoré otriasajú samotnou spoločnosťou. Upriamuje pozornosť na problematiku týrania, toxických ľudských vzťahov či absenciu úprimnosti, a práve preto je aj čitateľ na vážkach, komu môže v príbehu skutočne veriť.

 

 

Okrem toho sa podrobnejšie zamerala aj na vykreslenie tajomnosti a záhadnosti domu – vŕzgajúca podlaha, starý nábytok, prašné prostredie či zničené steny. To všetko dokresľuje tú pravú napínavú atmosféru doplnenú o zvláštne skutočnosti, ktorých vysvetlenie sa dozviete postupne, keď sa príbehy zo súčasnosti a minulosti začnú pomaly prelínať.

Dynamiku deja zabezpečujú krátke kapitoly, pričom každá z nich končí natoľko otvorene, že vás to prinúti čítať stále ďalej. Ak by ste aj mali pocit, že autorka sa v niektorých momentoch zamerala viac na opisy, následne prídu pútavé dialógy, ktoré vám nedovolia príbeh odložiť. No a nečakaný a šokujúci záver, ten je už len čerešničkou na torte. Buď budete krútiť hlavou alebo si poviete, že vás autorka totálne dostala.

Knihu Rodina v podkroví odporúčam milovníkom napätia, neokukaných zápletiek a tajomných príbehov. Autorka opäť prišla so zaujímavým a kvalitným psychologickým trilerom, čím len potvrdila svoje miesto v mojom rebríčku obľúbených spisovateľov. Teším sa na jej ďalšie dielo.

 

Krátky úryvok z knihy si môžete prečítať napríklad TU.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem

 

Viac info o tomto titule nájdete tu:
alebo

 

Prečítajte si aj:

RECENZIA: Monika Jalakšová – Zázračné jazierko

RECENZIA: Monika Jalakšová – Zázračné jazierko

RECENZIA: Anja Portin – Zabudnuté deti

RECENZIA: Anja Portin – Zabudnuté deti

RECENZIA: Adriana Krištofíková – Obete noci

RECENZIA: Adriana Krištofíková – Obete noci

RECENZIA: Zuzana Šimeková – Krásni ľudia

RECENZIA: Zuzana Šimeková – Krásni ľudia

RECENZIA: Michala Ries – 24 dní do Vianoc

RECENZIA: Michala Ries – 24 dní do Vianoc

Nájdete ma aj na:

Práve čítam:

Pridajte sa k nám 🙂