RECENZIA: Beatrix Zaťková – Sladkosť madeirského vína

Slovenská autorka Beatrix Zaťková je známa tým, že jej domovom a tvorivým miestom je už niekoľko rokov portugalský ostrov Madeira. To, že je táto destinácia pre ňu veľkou inšpiráciou, ukázala aj v najnovšom románe Sladkosť madeirského vína, ktorý vyšiel ako súčasť plánovanej edície Ostrovné príbehy.


Tridsiatnička Anna, krehká a pracovitá žena, zasvätila svoj život starostlivosti o milovaného syna Filipa. Okrem toho, že na neho ostala sama, chlapec trpí od detstva nevyliečiteľnou chorobou – hemofíliou. Ako starostlivá matka preto kontroluje každý jeho krok, niekedy sa stáva príliš útlocitnou a ich život pomaly zatieňuje všednosť. Dvanásťročný Filip má však energie a chuti do života na rozdávanie.

Ponuka, ktorá jedného dňa prichádza od jej sesternice Majky, je preto skvelou príležitosťou na zmenu. Práca v romantickom hoteli Portao do Mar na krásnom ostrove Madeira sa jednoducho nedá odmietnuť. A tak Anna so synom odchádzajú na letné prázdniny, ktoré ovplyvnia ich životy omnoho viac, než pôvodne očakávali.

Pre milovníkov čarovnej prírody

„Madeira je sen. Sen ukrytý v príbehu.“ Dve jednoduché vety, ktoré hlása anotácia, a s ktorými možno po dočítaní tohto diela len súhlasiť. Autorka prostredníctvom bohatých opisov prírody prenesie čitateľa na rozprávkový ostrov, známy kvetinový raj, obmývaný Atlantickým oceánom, kde vládne živá letná atmosféra.

 

„Leto je magické. Nepýta sa nás, či ho milujeme, alebo neznášame, proste len príde a začne predvádzať svoje majstrovské kúsky, ktorými nás skôr či neskôr opantá. Nič od nás nežiada, iba núka a rozdáva, no výsledok je, že si nás napokon absolútne získa.“

 

Práve tu, medzi hortenziami, opunciami a nekonečnými vinohradmi, sa odohráva príbeh plný lásky či nezvyčajných priateľstiev, ktoré nezničia ani intrigy a závisť číhajúce na každom kroku. Autorka má inteligentný štýl písania, ktorý zaujme a dokáže udržať dobrú dynamiku deja až do poslednej stránky. A to i napriek častým opisom prostredia, ktoré sú realistické a vyvolávajú túžbu po okamžitom objavovaní zákutí čarovného ostrova.

V jednoduchosti je krása

Autorka dala v príbehu priestor menšiemu počtu postáv, z ktorých si väčšina zaručene získa vaše sympatie. Láskavý humor a vtipné dialógy vám neraz nadvihnú kútiky úst. Budete svedkom prejavu nekonečnej materinskej lásky či rozvíjania pevného priateľstva, ktoré dokazuje, že spriaznenosť duší nepozná vekové hranice.

 

 

Román Sladkosť madeirského vína je letným oddychovým čítaním, od ktorého netreba očakávať náročnú zápletku. Ide o jednoduchý, no zároveň silný príbeh plný ľudskej spolupatričnosti a odpustenia. Pri jeho čítaní prežijete smutné, ale i radostné emócie, cez stránky zacítite vôňu kvalitného vína a zažijete mnoho dobrodružstiev, ktoré ukazujú Madeiru v tom najkrajšom svetle.

 

Článok bol publikovaný v Magazíne o knihách.

 

VYDAVATEĽSTVO: Motýľ
EDÍCIA: Ostrovné príbehy
ROK VYDANIA: 2023
ŽÁNER: Román 
POČET STRÁN: 296
VÄZBA: pevná 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *