RECENZIA: Martina Jakubová – Tajomný cudzinec

VYDAVATEĽSTVO: Motýľ
ROK VYDANIA: 2022
ŽÁNER: Román
POČET STRÁN: 272
VÄZBA: pevná

 

„Zo všetkých barov vo všetkých mestách na tejto planéte si on príde práve do toho môjho.“

 

O knihe

Začalo sa to osudovým stretnutím. Keď dverami Eminho baru, kde pracuje ako čašníčka, vojde príťažlivý Matthew, okamžite zafunguje chémia a rozum si berie voľno. Tak, ako sa však tento charizmatický hudobník objaví znenazdajky v jej živote, rovnako rýchlo z neho aj mizne. Náhle, bez slova, a akéhokoľvek vysvetlenia.

Hoci to Emu raní a ostáva zmätená, časom do jej života prichádza nový muž. Keď už vôbec neráta s tým, že by sa s tajomným cudzincom mohla ešte niekedy stretnúť, minulosť sa prihlási o slovo a on sa zjaví priamo pred jej očami. A hoci postupne zisťuje, prečo Matthew zmizol, dostáva sa do situácie, o ktorej sa jej nesnívalo ani v najhoršom sne.

 

„Uvedomila si, že o ňom vlastne nič nevie. Bol to pekný muž, šarmantný a veselý a ona s ním prežila pár príjemných chvíľ. Kto je však v skutočnosti, to netušila.“ (str. 121)

 

Môj názor

S tvorbou slovenskej autorky Martiny Jakubovej som sa zoznámila prostredníctvom knihy Pád do ticha, ktorá sa mi veľmi páčila (recenzia TU). Autorka v nej skĺbila dobrodružstvo s prvkami trileru, čím na chvíľu opustila žáner, ktorému sa vo svojej tvorbe primárne venuje. V poradí šiestej knihe Tajomný cudzinec sa opäť vracia k ženskému románu, a ak patríte medzi milovníkov mužských hrdinov na obálkach, túto určite neprehliadnete.

Priznám sa, že v tomto prípade som s prvými desiatkami strán trochu bojovala, pretože som mala pocit, že dej príliš nenapreduje a točí sa stále okolo toho istého. I napriek tomu sa mi však rýchlo potvrdilo, že autorka ostáva verná svojmu štýlu písania, ktorý mi veľmi sedí. Svojský humor a vtipné hlášky si tentoraz osvojila hlavná hrdinka Ema, ktorá si aj vďaka týmto výsadám dokáže získať čitateľove sympatie už od prvých stránok.

To, čo začína ako nevinný erotický román, sa postupne mení na príbeh s hlbšou myšlienkou. Autorka aj tu ukázala, že dokáže prekvapiť, keď to čitateľ najmenej očakáva a do deja zakomponovala zásadný zvrat, ktorý celý príbeh odklonil úplne iným smerom.

 

„Jediné, čo mu mohla vyčítať, bol fakt, že sa s ňou nedokázal rozlúčiť z očí do očí. Mala pocit, že si to po tej noci zaslúžila.
Namiesto toho jej v ten deň od neho prišla krátka esemeska, ktorá nevysvetľovala nič, no zároveň asi všetko.
Bolo fajn spoznať ťa.
To bolo poslednýkrát, čo niečo počula o mužovi, ktorý jej na krátky okamih ukradol srdce.“
(str. 49)

 

Autorka vsadila dej nielen do prostredia Slovenska, ale aj Anglicka. Postupne približuje osudy predovšetkým troch postáv – Emy, Matthewa a Maxa, ktoré sa jedného dňa prekvapivo prepletú. A ak patríte medzi tých, ktorí majú v knihách radi tému hudby, prídete si určite na svoje. Spozornieť by mali aj fanúšikovia hudobnej skupiny Queen.

 

 

V celej knihe sa do popredia dostávajú dialógy, hlavne druhá polovica má rýchly spád a budete nedočkavo otáčať stránku za stránkou, aby ste sa čo najskôr dozvedeli, ako to celé napokon skončí. Z môjho pohľadu by príbehu neuškodilo, keby mal o niekoľko strán viac. Autorka to mala všetko veľmi dobre a pútavo rozohrané, preto je škoda, že príbeh uzavrela vcelku rýchlo a neponúkla nám aj trošku pohľadu do (blízkej) budúcnosti.

Knihu Tajomný cudzinec odporúčam milovníkom oddychových príbehov, ktoré dokážu prekvapiť nečakanými zvratmi. Čaká na vás jazda plná lásky, príťažlivosti, erotiky, humoru, vášne, ale aj intríg. To všetko autorka vystupňovala do emotívneho a dojímavého záveru, pri ktorom je veľmi pravdepodobné, že sa vaše slzné kanáliky uvedú do pohotovosti. Teším sa na ďalšie knihy, ktoré sa mi od autorky dostanú do rúk.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *