RECENZIA: Vanda Kys – Mňa si nekúpiš

VYDAVATEĽSTVO: BESTSELER
ROK VYDANIA: 2019
ŽÁNER: Román
POČET STRÁN: 244
VÄZBA: brožovaná

 

„Bavila ma. Niečím na mňa pôsobila. Možno tým, že nevyzerala ako väčšina žien, ktoré so mnou trávia noci. A so žiadnou som nezažil ani nič takéto. Mala odstup.“ (str. 30)

 

O knihe:

Oliver a Hana. On je jej šéf a má šialený tajný plán, ktorého má byť ona súčasťou. Ona má len jedno prianie, ostať pracovať ako recepčná v prestížnej reklamnej agentúre, kde zatiaľ strávila skúšobné 2 mesiace.

Keďže sa Hana so svojou najlepšou kamarátkou už nejaký čas pretĺkajú životom, rozhodne sa prijať ponuku, ktorú jej Oliver predostrie. Manželstvo z rozumu. Obom stranám je prakticky jedno, či to bude reálne fungovať. On sa potrebuje oslobodiť od svojej bývalej priateľky, ona túži po lepšom živote. Po dosiahnutí týchto cieľov sa jednoducho rozvedú, a bude po všetkom. Lenže nebol by to osud, keby karty nezamiešal úplne inak, ako si obaja pôvodne predstavovali.

Zvíťazia peniaze alebo láska? A podarí sa Hane získať konečne lepší život?

 

„Vyzerala, že ju moja ponuka nadchla. Nadšene prikývla, sadla si do pohodlného kresla, vyložila si nohy, akoby bola v prítomnosti dlhoročného priateľa a ťukala si ceruzkou o pery. O drobné pery malinovej farby. Moje oči sa zasekli presne na tom mieste a nechceli odísť. Akoby zacítila môj pohľad, zahľadela sa na mňa a prvýkrát, počas celej našej konverzácie, neuhla pohľadom.
Bol to zvláštny a intenzívny moment.“ (str. 26)

 

Môj názor: 

Mňa si nekúpiš je druhou knihou od slovenskej spisovateľky Vandy Kys, ktorej tvorba by vám mohla byť známa vďaka jej prvotine Také klišé, ktorá vyšla v roku 2018 ako e-kniha. Druhá autorkina kniha sa teda už dočkala tlačenej verzie, ktorú si jednoznačne zaslúži. Mňa už dostala samotná obálka, ktorá je krásne jednoduchá a vystihuje podstatu celého príbehu, preto som rada, že sa pre ňu vydavateľstvo napokon rozhodlo.

Príbeh je podávaný z dvoch pohľadov – Oliverovho a Haninho, čo mu dodáva po celý čas potrebnú dynamiku. Dej má spád, čomu napomáhajú aj iskrivé dialógy a minimum nezáživných opisov. Zároveň sa autorka zamerala aj na situácie, ktoré môžu vzniknúť na pracovisku, zahrnula do deja typické ženské opletačky, ktoré sa vyskytli medzi niektorými kolegyňami, a ktoré nie sú ani v reálnom živote žiadnou raritou.

Kniha bola pre mňa príjemným prekvapením. Ponúka kvalitne vystavaný príbeh s viacerými zápletkami na miestach, kde som ich nečakala. Oceňujem zaujímavé a úsmevné prvé stretnutie hlavných hrdinov, z ktorého budete mať určite aj vy úsmev na perách.

 

„Dívala sa mi do očí. Vyzerala, že hľadala odpovede na všetky svoje otázky. Videl som, že by si to najradšej rozmyslela. Ale ona bola ten typ, čo stojí za svojím slovom. A ja som sa to chystal zneužiť.“ (str. 85)

 

Aj keby som možno zo ženského pohľadu mala viac „obdivovať“ mužského hlavného hrdinu Olivera, mňa v tomto príbehu viac zasiahla postava Hany. Získala si ma svojou prirodzenosťou, skromnosťou či občasnou naivitou. Hoci pôsobila veľmi krehko, zvládala riešiť dávne rodinné krivdy, ktoré ju ťažili z minulosti, a zároveň bojovať snáď proti každému. Peniaze hýbu svetom, a pri tomto motte je aj rodina, bohužiaľ, veľakrát prislabá. Ešteže mohla pocítiť aspoň silu priateľstva.

Kniha Mňa si nekúpiš je príjemne vystavanou oddychovkou s bohatou dávkou romantiky, štipkou erotiky a nevtieravým humorom. No to ešte nie je ani zďaleka všetko. Pri čítaní niektorých pasáží som mala pocit, akoby autorka dávala do knihy kúsok zo svojho života. Áno, viem, že sa hovorí, že do každej knihy vloží autor kúsok seba a svojho života, tu som to však cítila o niečo viac. Príbeh zakončila epilógom, ktorý bol natoľko nabitý emóciami, že som si ho prečítala dvakrát, aby som silu myšlienok dokázala lepšie precítiť.

Aj z týchto dôvodov by som knihu odporučila nielen tým, ktorí sa nechajú radi opantať romantickým závanom, ale najmä tým, ktorí vedia aspoň trochu čítať aj medzi riadkami. Tí tu totiž nájdu o niečo viac než „len“ ďalší ženský román.

 

 

A na záver, dlho som premýšľala, či sa zmieniť aj o nedostatkoch, ktoré vznikli na strane vydavateľstva a mohli knihe uškodiť. Písmenká sú totiž doslova miniatúrne a text v niektorých momentoch pôsobí, akoby ani neprešiel korektúrou. Je to škoda, a je úplne pochopiteľné, že drvivú väčšinu čitateľov to môže rušiť, keďže knihu vnímajú ako jeden celok. Nemyslím si však, že je to dôvod na to, aby bola táto kniha dehonestovaná či považovaná za niečo menejcenné.

Ak sa teda dokážete cez tieto nedostatky aspoň trochu preniesť (verím, že vydavateľstvo si negatívne postrehy vezme do budúcna k srdcu), verte mi, že obsah stojí za to a autor hrá v týchto prípadoch naozaj len „druhé husle“.

 

Krátky úryvok z knihy si môžete prečítať napríklad TU. 

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem autorke. Jej tvorbu môžete sledovať na Facebooku alebo Instagrame.

 

Viac info o tomto titule nájdete tu:
alebo

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *