RECENZIA: Michaela Brnková – Iba desať dní

VYDAVATEĽSTVO: MERIDIANO-press, s.r.o.
ROK VYDANIA: 2022
ŽÁNER: Román
POČET STRÁN: 388
VÄZBA: pevná s prebalom

 

„Svet je plný magických vecí, ktoré trpezlivo čakajú, kým budeme vnímavejší.“ (str. 93)

 

O knihe

Veronika a Richard. Ona žije v prepychu so svojím snúbencom Matúšom, za ktorého sa má už zanedlho vydať. On bojuje s démonmi minulosti, miluje prírodu a žije ďaleko od ľudí v jednoduchom príbytku.

Náhodné stretnutie obom zmení ich pôvodne zabehnuté životy. Rozdúcha nielen oheň pochybností, ale prinesie so sebou aj emócie, s ktorými absolútne nerátali. Obaja sú predsa úplne rozdielni. Alebo nie?

 

„Mala v sebe viac odvahy, ako si myslela. Nebolo možné určiť jej smer, ani hranice. Bola ako voda, raziaca si cestu prudkým zrázom. Brala so sebou všetko, na čo narazila. Nič ju nemohlo zastaviť a pomaly to v sebe zase objavovala.“ (str. 284)

 

Môj názor

Slovenskú autorku Michaelu Brnkovú som zaregistrovala ešte v roku 2021, keď vydavateľstvo prinieslo na knižný trh jej debutový román Konflikt, prvý diel zo série Nekompromisní. Ten sa stal v krátkej dobe bestsellerom a dodnes zbiera mnoho pozitívnych reakcií. Aj preto som mala veľký záujem sa s autorkinou tvorbou oboznámiť, pričom na začiatok som sa rozhodla siahnuť po samostatnom príbehu Iba desať dní.

V tomto prípade vám anotácia príliš veľa neprezradí, keďže je priamo tvorená krátkymi úryvkami z knihy. Aj týchto pár viet však stačí na to, aby v čitateľovi vyvolali emócie, ktoré sú prítomné v celom príbehu a krásne ich dokresľuje aj obálka. Je jemná, farebná, romantická a plná prírody. Presne taká, ako je aj samotný príbeh ukrytý vo vnútri.

Priznám sa, že začiatok bol na môj vkus trochu uponáhľaný, miestami chaotický. Postupne pribúdali nové postavy, ktoré som sa snažila zaradiť, čím sa mi o niečo ťažšie dostávalo do deja. Akonáhle sa to však ustálilo, bolo stále náročnejšie knihu odložiť. Autorka totiž nešetrila rôznymi prekvapeniami či zvratmi, medzi postavami vytvorila spojenia, ktoré podnecovali zvedavosť o ďalšom priebehu.

 

„Snažila som sa uvedomovať si každý detail, každý zvuk, každý pohyb vetra a teplo slnečných lúčov, opierajúcich sa o moju pokožku. Bolo to tak upokojujúce a povznášajúce, že by som si dokázala predstaviť tráviť tu každý boží deň. Už mi nevadilo, ako ďaleko od mesta som alebo čo všetko tu nemajú. Videla som veci, ktoré som predtým nevnímala.“ (str. 110)

 

Dej je vsadený do slovenského prostredia, ktoré autorka opísala realisticky, no zároveň čarovne. Do kontrastu stavia dva odlišné svety – život v pozlátku a život v jednoduchosti. Kým Veronika je obklopená bohatstvom, Richard si užíva čistotu prírody, na ktorú nedá dopustiť. Obaja však vedú vlastné vnútorné boje, či už sa týkajú prítomnosti alebo bolesti z minulosti.

 

 

Keďže je príbeh vyrozprávaný z pohľadu oboch hlavných postáv, čitateľ má možnosť oboznámiť sa s ich vnútorným svetom a vnímaním jednotlivých situácií. Vyrovnávajú sa nielen so sklamaniami, ktoré ovplyvňujú celý ich život, ale aj so strachom z budúcnosti. Samotný námet by sa mohol zdať nie príliš originálny, avšak autorkin jednoduchý a dynamický štýl písania je zárukou udržania čitateľskej pozornosti až do posledných stránok.

Knihu Iba desať dní odporúčam každej romantickej duši, ktorá verí v šťastné konce a nepohrdne jemnou dávkou erotiky. Autorka ponúka oddychový príbeh s reálnymi postavami a množstvom emócií, s ktorými sa stretávame v bežnom živote. Nájdete tu lásku, hnev, smútok, beznádej, radosti či starosti, no v neposlednom rade i magické opisy prírody. Napokon, nádhernou bodkou za celým príbehom je epilóg, ktorý sa mi ihneď vryl do srdca. Už teraz viem, že určite siahnem aj po ďalších knihách od tejto talentovanej autorky.

 

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem
Viac info o tomto titule nájdete TU.

 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *