RECENZIA: Michaela Zamari & Baja Dolce – Nasleduj ma

VYDAVATEĽSTVO: Michaela Zamari
ROK VYDANIA: 2022
ŽÁNER: Román
POČET STRÁN: 368
VÄZBA: pevná

 

„Skutočný život sa začína tam, kde sa končí život na sociálnej sieti. Koľko pravdy v pár slovách. No aby som skutočne pochopila, potrebovala som si to prežiť.“ (str. 7)

 

O knihe

Jason a Lucia.
On je bohatý podnikateľ, ktorý požiada svojho brata, aby mu našiel niekoho na spravovanie sociálnych sietí počas jeho cesty naprieč rôznymi krajinami.
Ona je šikovná fotografka, ktorá uteká preč z virtuálnej reality a spontánne sa vydáva do Talianska. Časom však zisťuje, že jej finančné možnosti nie sú nekonečné, a ak sa nechce vrátiť domov, bude musieť niečo vymyslieť. Keď si úplnou náhodou vypočuje cudzí rozhovor o pracovnej príležitosti, ktorá je pre ňu ako stvorená, neváha ani sekundu.

Jason mal jednu podmienku – zamestnať na túto pozíciu muža. Tejto zásady sa nemieni vzdať ani vtedy, keď sa pred ním zjaví krásna a sympatická Lucia. Tá sa však nevzdáva a v snahe udržať si prácu snov sa, i napriek náladovému šéfovi, rozhodne nepoľaviť. A práve táto spolupráca prinesie napokon do oboch životov nový vietor.

 

„Za krátky čas zmenila to, o čo by som sa sám pokúšal možno roky.
To ona ma viedla na svetlo. Stačilo ju nasledovať.“ (str. 147)

 

Môj názor

Tvorba slovenských autoriek Michaely Zamari a Baji Dolce nie je pre mňa úplnou neznámou, keďže sa mi už pár diel od nich podarilo prečítať (recenzie nájdete TU alebo TU). Myslím si, že bolo len otázkou času, kedy obe autorky rozvíria hladiny knižného trhu a spoja svoje talenty do napísania jedného príbehu. Práve kniha Nasleduj ma je ich prvým spoločným dielom, ktoré nenechá chladných nielen milovníkov romantiky, ale aj dobrodružstva.

Kniha zaujme precíznou grafikou, od farebnej obálky až po zaujímavé predsádky, ktoré primárne navodzujú pocit letnej oddychovky. Už v úvode však zistíte, že príbeh toho v sebe ukrýva omnoho viac. Autorky poukazujú napríklad na tému sociálnych sietí a dezinformácií, resp. na vplyv internetu ako takého. Kým na jednej strane má nepochybne množstvo výhod, na strane druhej sa za prezentovanou pozlátkou môže v realite ukrývať veľa toxického.

Kniha sa od prvých stránok číta veľmi dobre, tempo je svižné a pre mňa sa príbeh postupne stával až návykovým. Postavy sa neustále presúvajú, niečo nové zažívajú, ich dobrodružstvá budete prežívať spolu s nimi, a tak nuda ani na chvíľu nehrozí.

Nečakajte nič uponáhľané. Autorkám sa podarilo vytvoriť sympatické hlavné postavy, ktoré si k sebe postupne hľadajú cestu. Až na úvodné stránky, ktoré charizmatický Jason zaplnil svojou aroganciou, povýšenectvom a ufrfľanosťou, vyžaruje z celého príbehu pozitívna energia. Pripravte sa na iskrivé, často odľahčené dialógy, ktoré vám vyčaria úsmev na perách. Ale zároveň aj na podnetné myšlienky, ktoré som si ja osobne v niektorých prípadoch čítala aj opakovane.

 

„Sú ľudia, s ktorými chceme cestovať, lebo nám dávajú elán nekonečnej slobody a chcú s nami blbnúť, nikdy nevyrásť. Na druhom brehu sú ľudia, ktorí nás vedia uzemniť a nahlodať našu nezbednú dušu, že už je čas usadiť sa.
A potom sú ľudia, ktorí nám odrazu dokážu dať oboje.“ (str. 250)

 

Kniha má pútavé spracovanie, ponúka kombináciu cestovania a poukázania na dôležité spoločenské témy. Drží sa presvedčenia, že „aj jediná kvapka robí more“. Či už ide o potrebu pomoci slabším a chudobnejším, otázku komunitných centier alebo problematiku životného prostredia. Zároveň ukazuje, že často si možno aktuálnosť a alarmujúce pozadie niektorých tém natoľko neuvedomíme, kým si o nich priamo neprečítame.

 

 

Mnohé zaujímavé destinácie a miesta, ktoré postavy navštívili a ja som ich nepoznala, ma priviedli k tomu, aby som zapla Google a zistila o nich viac. Hoci obe autorky majú vo svojich individuálnych dielach vlastný či typický štýl písania, tu sa im podarilo veľmi dobre zladiť a bolo by náročné dopátrať sa k tomu, ktorá z nich sa venovala konkrétnym kapitolám.

Knihu Nasleduj ma odporúčam všetkým romantickým či dobrodružným dušiam, ktoré v príbehoch rady nachádzajú odhodlanie a nádej. Spolu s postavami sa presvedčíte o tom, že svoju spriaznenú dušu možno stretnúť aj vtedy, keď to už človek najmenej očakáva. Autorky ponechali príbehu viac-menej otvorený koniec, čím si vytvorili pôdu pre prípadné pokračovanie. A ja už len verím, že sa od nich dočkáme aj ďalšieho spoločného diela.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem autorkám.
Ich tvorbu môžete sledovať na Facebooku (MZ, BD) alebo Instagrame (MZ, BD).

 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *