Veľký knižný prieskum: Kde a ako najradšej Slováci čítajú knihy? Ako vyzerajú ich domáce knižnice?

Podľa čoho si vyberajú knihy a ako si ich ukladajú vo svojej domácej knižnici? Naozaj radi darujeme knihy pod vianočný stromček, alebo ich radšej dostávame? Aj takéto otázky zisťoval veľký knižný prieskum, z ktorého vzišlo niekoľko zaujímavých údajov. Zrealizovalo ho najväčšie vydavateľstvo na Slovensku Ikar v spolupráci s digitálnou marketingovou agentúrou PS Digital.

Všetky informácie o typoch čitateľov a 100 najväčších tipov na vianočné knižné darčeky nájdete na www.IKAR.sk.
Zatiaľ si pozrite niektoré zaujímavé výsledky prieskumu:

Podľa čoho si Slováci vyberajú knihy?

Už ste sa zamysleli, podľa čoho si najčastejšie vyberáte a kupujete knihy vy? Sú to odporúčania priateľov, známych alebo skôr recenzie na internete? Prípadne sa necháte ovplyvniť sociálnymi sieťami? Alebo sú pre vás rozhodujúce rebríčky bestsellerov?

Prieskum Ikaru a PS Digital ukázal, že recenzie sú kľúčom na nákup knihy. Či už na internete, v printových médiách ako noviny, či časopisy. Je to takmer 92% respondentov.

Iba medzi mladými do 20 rokov je významná skupina, ktorá knihu kúpi spontánne podľa obálky. To dokazuje, že obal stále predáva a pekná obálka vie pritiahnuť pozornosť, dokáže byť silným marketingovým nástrojom. Najviac si podľa obálky vyberajú ľudia v Trnavskom kraji.

Kde a ako najradšej čítame knihy?

Čítanie kníh je výhradne domáca súkromná aktivita, 91,2% ľudí číta knihy doma a v súkromí. Zo schémy sa vymykajú mladší do 35 rokov, ktorí sa častejšie ako ostatní pohybujú s knihou mimo domu. Knihy mimo domu nadpriemerne čítajú v Trnavskom kraji.
Zaujímavé je, že s knihou všade chodí a nosí ju so sebou takmer 90% mladých ľudí do 20 rokov.

Keď už vezmeme knihu do ruky, čítame ju na viackrát. Len mladí do 20 rokov vedia zhltnúť knihu na jeden šup (až 95% z nich) a tiež seniori na 65 rokov, medzi ktorými je 56% tých, čo prečítajú knihu na jeden dych. Evidentne to súvisí s množstvom voľného času a produktivitou.

Najvášnivejší čitatelia sú v Banskobystrickom a najmenej vášniví sú v Prešovskom kraji.
Ženy sa častejšie vracajú k prečítaným knihám ako muži. Nadpriemerne často sa ku knihe vracajú mladí do 20 rokov a 51 až 65-roční.

Kniha pod vianočný stromček?

Mnohí tvrdíme, že kniha nesmie chýbať pod vianočným stromčekom. Aspoň jedna, a možno aj viac. Je to naozaj tak?
Aj z prieskumu vyplynulo, že dobrá kniha je na Vianoce dobrý darček, lebo ľudia radšej dostávajú ako darúvajú knihy. Mladí do 20 rokov na Vianoce radšej darujú knihy, ako väčšina populácie.
Najviac Vianočných prijímačov kníh je v Banskobystrickom a najviac darovačov v Prešovskom kraji.

Knihy v našich knižniciach
Zdroj: Ikar

Ako vyzerá tá vaša domáca knižnica? Máte ju podľa niečoho usporiadanú? Podľa autorov, noviniek, farby, názvov, sérií? Alebo máte naukladané knihy len tak hala-bala?

Knihy si slovenskí čitatelia zvyknú ukladať do knižnice podľa veľkosti.
Ale aj tak je medzi mladými do 20 rokov nadpriemerne veľká skupina, ktorá si radšej knihy ukladá podľa farieb (napríklad v Žilinskom kraji ľudia nadpriemerne ukladajú knihy podľa farieb).

Prieskum ukázal, že kniha patrí stále k rodinným pokladom, ktoré ľudia ukrývajú doma v knižnici.
Tohto sa nedržia len starší nad 50 rokov, ktorí paradoxne vo väčšej miere „sharujú“ knihy a posúvajú ich priateľom, či známym.  Nadpriemerní zberatelia kníh sú v Košickom kraji.

 

Kompletné výsledky prieskumu nájdete aj na SkveléKnihy.sk.

 

Najlepšie vianočné TIPY
pre všetky čitateľské TYPY
nájdete na www.IKAR.sk.

 

Milan Buno, knižný publicista

 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *