Cestovateľské príbehy: 4 knižné tipy, ktoré vás prenesú za hranice

Načo sa báť, že nás pobyt doma omrzí, keď môžeme cestovať aj z pohodlia obývačky? Stačí na to pohodlné kreslo, šálka chutnej kávy a správna kniha. Cesta sa začína.

Vydať sa môžeme hneď niekoľkými smermi. Či už chceme objavovať tajomstvá severu alebo si pripomenúť spontánnosť a prajnosť južanských krajín, či sme srdcom turista alebo labužník, každý si nájde knihu ušitú na mieru. Skúsme sa pozrieť na pár cestovateľsko-čitateľských tipov.

Turistický Antiturista
Zdroj: bux.sk

Lákadlom knižných turistov je bezpochyby čarovné Nórsko. Zväčša v ňom vyhľadávajú uznávané severské krimi, no pokiaľ chcete ochutnať kúsok z neporušenej krásy škandinávskej prírody a pritom sa ešte dobre zasmiať, vezmite do ruky Antituristu od popredného nórskeho komika Are Kalvoa. Myslím, že neoľutujete.

Už názov prezrádza, že sám autor hľadal cestu do hôr veľmi vlažne, no o to sú jeho príhody veselšie. Hoci Are Kalvo vyrastal doslova na idylickom mieste západného nórskeho pobrežia, láska k prírode sa u neho netradične neprejavila. Pozorovať však desiatky priateľov, ktorí si veselo lozia po kopcoch a pridávajú svoje turistické zážitky na všetky sociálne siete, začalo byť aj preňho dosť otravné. Sám seba sa dlho pýtal, čo len na tom všetci vidia, no bezútešne. Rozhodol sa preto urobiť niečo, na čo by ho nikto iný neprehovoril, vydal sa na túru.

Príbeh svojrázneho antituristu vás vezme do zeme fjordov, hôr a ľadovcov, ktoré si obľúbite rovnako rýchlo, ako túto knižku. 

Pohoda na Miami Beach
Zdroj: bux.sk

Túžite sa zatúlať k morskému pobrežiu Miami Beach, no zároveň si prečítať napínavý triler? Všetko je možné. Legendárny Thomas Harris svojou novinkou Cari Mora poteší všetkých milovníkov slnka, tepla a mrazivých príbehov zároveň. Pripravte si niečo pod zub, pretože od tejto knižky sa tak rýchlo neodtrhnete. Čaká na vás dychvyrážajúci triler s rýchlym spádom.

Thomasa Harrisa možno poznáte ako autora knižnej predlohy Mlčanie jahniat, ktorej filmové spracovanie získalo až piatich Oscarov. Je skutočne majstrom vo vytváraní zložitých charakterov a ani v tomto prípade neurobil hanbu svojmu menu. 

Toto je Japonsko
Zdroj: bux.sk

Je čas rozjímať. Hádate, ktorá krajina je nato ako stvorená? Jednoznačne Japonsko! Pokiaľ vás fascinuje zem vychádzajúceho slnka, neváhajte. Nalejte si šálku čaju a vydajte sa na knižné dobrodružstvo. V knihe Toto je Japonsko vás po svojej domovine bude sprevádzať ten najpovolanejší sprievodca – sám Jutaka Jazawa.

Farbisto vám predstaví to najlepšie z gastronómie, filozofie a kultúry. Nazriete aj do Tokia, matky všetkých metropol sveta, a nevynecháte ani vzácne, stáročia uctievané, japonské lesy. Dajte si však pozor, aby vás chuť na tradičné sushi príliš nezmohla.

Cestovanie v čase
Zdroj: bux.sk

Cestovať naprieč kontinentmi je síce vzrušujúce, ale cestovať časom má väčšie čaro. Konkrétne sa vyberieme do roku 1861, kedy v Amerike zúri občianska vojna. Tento príbeh ale nebude o násilí, dokonca ani o vojne samotnej. Čakajú na vás štyri odvážne sestry, ktoré toto neľahké obdobie prežívajú každá trochu po svojom.

Možno už tušíte, že hovoríme o knihe Malé ženy, nádhernom románe, ktorého priazeň čitateľov prekročila hranice času. Dodnes sa mnohí poľahky stotožnia s hrdinkami, akoby z mäsa a kostí – romantickou Meg, neskrotnou Jo, krehkou Beth a rozmaznanou Amy. Okrem toho, hrúbka knihy je na tento čas priam ideálna. Prvýkrát totiž na Slovensku vyšlo kompletné 600 stranové vydanie.

 

Nech si už na svoje knižné potulky vyberiete akúkoľvek knihu, určite si to užijete. Knižné hranice totiž neexistujú a vydať sa môžete doslova aj na kraj sveta. Nám len zostáva popriať vám veľa krásnych čitateľských zážitkov.

BUX.sk – Knihy, ktorými žijete

Zdroj titulnej fotografie: Unsplash

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *