RECENZIA: Lina Bengtsdotter – Annabelle

VYDAVATEĽSTVO: Grada
ORIGINÁLNY NÁZOV: Annabelle
PREKLAD: Jana Boberová
ROK VYDANIA: 2019
ŽÁNER: Detektívka
POČET STRÁN: 316
VÄZBA: pevná s prebalom

 

„Nemôžeme deti ochrániť pred všetkým…“ (str. 11)

 

O knihe:

Gullspång. Malé švédske mestečko, v ktorom sa každý pozná s každým. Teda, aspoň si to jeho obyvatelia myslia. Keď však záhadne zmizne 17-ročná Annabelle, ktorú ešte predtým videli zabávať sa na miestnej párty, každého opantá strach a neistota. Ľudia si kladú viaceré otázky. Zmizla sama alebo má na tom niekto zásluhu? Mohol niekto takému krásnemu a neobyčajnému dievčaťu ublížiť? Sú aj ich deti v nebezpečenstve?

Na pomoc je zo Štokholmu povolaná vyšetrovateľka Charlie Lagerová s kolegom Andersom. Postupne vyplávajú na povrch tajomstvá, ktoré mali ostať navždy pochované. No najhoršie na tom je, že Charlie v sebe dusí viacero spomienok, ktoré pri záhadnom zmiznutí Annabelle opäť ožívajú. A hoci je to bolestivé, ak chce dievča nájsť, musí sa zároveň popasovať so svojím vlastným vnútrom.

 

„Začalo ju štípať v nose. Zavrela oči a zhlboka sa nadýchla. Pomyslela si, že sa bude správať, akoby to bolo úplne obyčajné mesto, akoby tie dojmy, jazero a cesty vôbec nepoznala, akoby to miesto videla prvýkrát. Je to vôbec možné? V hlave jej začalo zvoniť neodbytné obohrané porekadlo. Pred svojou minulosťou neutečieš.“ (str. 50-51)

 

Môj názor:

Kniha Annabelle je prvotinou švédskej krimi autorky Liny Bengtsdotter, ktorá je zároveň prezentovaná ako prvý diel novej série s vyšetrovateľkou Charlie Lagerovou. Veľkým plusom je výrazná obálka, ktorú na pultoch kníhkupectiev len ťažko prehliadnete. Mňa tiež zaujala aj anotácia, ktorá síce opäť predostrela už celkom „okukaný“ námet zmiznutia, avšak malé mestečko, kde sa príbeh odohrával, sľubovalo ponurú, chladnú a napätú atmosféru.

Kým úvod knihy ma veľmi rýchlo vtiahol do deja a nemala som ani tušenie, čo sa mohlo stať, pri zvyšku to už bolo s dynamikou väčšinou ako na hojdačke. Tak, ako to asi pri väčšine severských autorov býva zvykom, aj v tomto prípade sa autorka snažila vychrliť na čitateľa čo najviac informácií a rôznych súvislostí. Vystriedala viacero dejových liniek, pri ktorých možno nebudete v priebehu čítania vedieť, ako spolu súvisia, avšak na konci všetko do seba pekne zapadne.

Opäť raz som sa musela miestami popasovať s väčším množstvom postáv, čo mi sťažovali aj jednotlivé mená, ktoré sa na seba veľakrát podobali. Pri čítaní sa však najviac dostáva do popredia postava Annabelle a Charlie.

 

„Je neskoro, skonštatovala. Jej city už so sebou strhli úplne všetko. Letí do priepasti.“ (str. 176)

 

V prípade vyšetrovateľky sa stretávame s osobou, ktorá oplýva vlastnosťami a správaním, ktoré, ak ste milovníkmi severského krimi, ste už určite spozorovali aj pri iných postavách vyšetrovateľov. Neľahké detstvo, ktoré ju poznačilo na celý život, nešťastie v láske, život bez stabilnejšieho rodinného zázemia, práca na prvom mieste či riešenie problémov a frustrácie popíjaním alkoholu. I napriek tomu však navonok pôsobí ako silná osobnosť, ktorú len tak niečo nezlomí. Navyše sa dostáva do mužského kolektívu a musí strpieť občasné posmešky.

Na druhej strane, Annabelle je vykreslená ako známa koketa, ktorá dokáže pomotať hlavu nejednému mužovi. V rodine to však tiež nemá úplne ružové. Zo strany matky je držaná nakrátko, čo je dôvodom častých hádok. Budete si preto pravdepodobne klásť otázku, či toto prehnané ochrankárstvo mohlo mať nejaký konkrétny dôvod, prípadne dopad na jej nevysvetliteľné zmiznutie.

Miestami ma trochu mrzelo, že samotné zmiznutie Annabelle sa akoby v niektorých častiach dostávalo do úzadia na úkor riešenia minulosti Charlie, ktorej sa stále vynárali rôzne spomienky na malé mestečko, do ktorého sa už nikdy nechcela vrátiť. Z toho dôvodu sa viackrát vytrácalo napätie, ktoré pri detektívkach už čitateľ tak nejako automaticky očakáva.

 

 

Autorke sa však podarilo veľmi vierohodne vykresliť záhadnú a ponurú atmosféru švédskeho mestečka, v ktorom aj ona sama reálne vyrastala, čím to celé pôsobilo autentickejšie. Rovnako úspešne dokázala oživiť jednotlivé postavy, pri ktorých budete mať pocit, že každá z nich niečo skrýva a kamaráti nemusia byť až natoľko úprimní, akoby sa mohlo zdať. Postáv, ktoré prišli do kontaktu so samotnou Annabelle je totiž toľko, že podozrivý môže byť naozaj ktokoľvek.

Knihu Annabelle si zamilujú predovšetkým čitatelia severského krimi, ktorí sa nechajú pohltiť ponurou atmosférou. Ak však v detektívkach vyhľadávate hlavne akciu či prekvapivé zvraty, v tomto príbehu ich príliš veľa nenájdete. Dej plynie pomaly a až na samom konci sa dozviete, aký osud dievča postihol.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu
Viac info o tomto titule nájdete tu:

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *