Mary Roe – Saviours : Kliatba Kortského lesa

Slovenská autorka, ktorá píše pod pseudonymom Mary Roe, prichádza s ďalšou knihou Saviours: Kliatba Kortského lesa, zaradenou do young adult žánru. Čo bolo hlavným impulzom pre vznik tohto príbehu?

VYDAVATEĽSTVO: Magna
ROK VYDANIA: 2018
ŽÁNER: Deti a mládež
POČET STRÁN: 192
VÄZBA: pevná

 

Mary Roe je pseudonym slovenskej autorky, ktorá sa vo svojej tvorbe zameriava prevažne na literatúru pre deti a mládež. Rodená Slovenka žije od roku 2011 s manželom vo Veľkej Británii. Jej srdcovkou sú knihy pre deti vo veku 9 – 12 rokov. Sama je doposiaľ autorkou dvoch kníh pre deti: Ako sa netopier Badly stal letovým dispečerom (v roku 2017 sa dočkala tlačenej podoby vo vydavateľstve Elist) a Princezná a strašidlo. Najnovšie jej vo vydavateľstve Magna vyšla kniha Saviours: Kliatba Kortského lesa, zaradená do kategórie young adult literatúry. A hoci sa v jej plánoch do budúcna objavujú aj námety na knihy pre dospelých čitateľov, v jej predstavách je ukrytých najviac rozprávkových príbehov. Za najdôležitejšiu črtu kníh považuje originalitu, ktorú sa aj sama snaží vnášať do svojich diel.

zdroj: FB / Mary Roe Author

 

A čo inšpirovalo autorku k napísaniu tejto knihy?

„Kniha vznikla vďaka mojej sestre, ktorej som ako poďakovanie knihu aj venovala. Mala som asi 15 rokov, keď som sa rozhodla, že napíšem knihu. No nevedela som o čom. Tak som prišla za sestrou, ktorá je odo mňa o 5 rokov mladšia a povedala som jej o svojom pláne. Chcela som od nej počuť jednu vetu. Povedala dve: V hustom tmavom lese vládlo hrobové ticho. Tma, hmla a strach sa rozprestierali navôkol… Mne sa to hneď zapáčilo a vďaka týmto dvom vetám som vedela, že príbeh sa bude odohrávať v lese, že to bude niečo strašidelné a záhadné. Tieto dve vety sú aj prvými vetami v knihe. Myslím, že tínedžeri, ktorí sa radi trochu boja, si prídu na svoje ?.“

 

Anotácia:

V Kortskom lese sa zlietajú vrany a zbierajú tiene. Hmla celé stáročia zakrýva tajomstvá. V tme vyčkávajú sily schopné zahubiť celé dediny. Spomedzi tichých stromov sa šíri tieseň, choroba a neodvratná skaza. Nik kliatbu lesa nezlomí. Či áno?
Samuel sa od ľaku skrýva pod posteľ.
Vanessa sa rada pekne oblieka.
Nathan si v autobuse číta Bibliu.
A Alex? Ten má talent akurát na školské lotroviny.
Ako by zlobe lesa mohli čeliť tínedžeri? Kde sú povolaní hrdinovia?
Aj z tých najobyčajnejších sa však môžu stať vyvolení. Volanie proroctva neumlčí nik. Aj v obyčajných deťoch môžu driemať skutoční záchrancovia.

 

 


Úryvok z knihy Saviours : Kliatba Kortského lesa: 

„Každý z nich mal nejaký sen, ktorý ho vystrašil. Noc sa však ešte neskončila. Presne o tretej hodine ráno tieň, posilnený ľudským strachom, stojaci na chodbe v penzióne, sa rozštvrtil.

Jedna jeho štvrtina bez štipky slušnosti prešla cez zatvorené dvere do Vanessinej izby.

Vanessa sa náhle prebrala. Nie preto, žeby počula nejaký šramot alebo hluk. Nie. Jednoducho otvorila oči a mala veľmi nepríjemný pocit. Pocit, že niekto alebo niečo je pri nej v izbe. Niečo temné. Chcela sa otočiť na chrbát, aby si prezrela izbu, no nevedela sa pohnúť. Nedokázala pohnúť ani rukou či prstom. Vtom uvidela tieň. Nie na stene. Bol to tieň, ktorý sa voľne prechádzal po izbe. Priblížilo sa to k nej a ona mohla počuť sípavé dýchanie.

Zrazu sa pred jej očami začala vynárať scéna. Bolo to ako sledovať film v holograme a ona bola toho súčasťou. Ocitla sa pri drevenom domčeku z obdobia stredoveku. Stál na tráve pred lesom. Pred domom bola kamenná studňa a za ňou cesta vydupaná konským záprahom a utlačená jednoduchým vozom. Videla tri malé deti, oblečené vo voľných bielych košieľkach, ako si spievajú a tancujú bosé na tráve. Videla mladý pár, rodičov.

Muž pobozkal svoju ženu a odchádzal ku studni nabrať vodu.

Žena mala odrazu divný pohľad, akoby nebola prítomná vo svojom tele.

Zavolala deti a posadila ich na posteľ. Zatarasila dvere. Vanessa už stála pred oknom a dívala sa dovnútra. Pri nej stáli aj Alex, Samuel a Nathan, všetci bez akéhokoľvek pohybu.

Žena v dome vzala lampáš s petrolejom a hodila ho o zem. Lampáš sa rozbil a petrolej sa rozšplechol naokolo.

Vanessa, Samuel, Alex a Nathan už stáli v dome a tušili, čo sa bude diať.

Žena, stále s neprítomným pohľadom, vzala do ruky zápalku a škrtla. V momente, keď zapálená dopadla na zem, sa oheň roztiahol po dome. Žene začalo horieť oblečenie, no ona tam stála úplne mlčky. Akoby vôbec nič necítila. Deti kričali a plakali. Túlili sa k sebe a vrieskali od bolesti. Vanesse, Samuelovi, Alexovi aj Nathanovi sa zrýchlil tep a najradšej by hasili požiar a vzali deti z domu von, no nemohli sa ani pohnúť.

Spoza dverí bolo počuť krik otca, ktorý sa začal dobýjať do domu. Požiar však veľmi rýchlo postupoval. Všetci štyria cítili, ako ich plamene olizujú. Zrazu sa ocitli pred domom a videli, ako celý zhorel za krátky čas úplne do tla aj napriek pomoci dedinčanov, ktorí hasili oheň.

Aj ty môžeš takto skončiť, keď sa mi postavíš do cesty, povedal akýsi hlas a v tom Vanessa vnímala, ako ešte stále leží vo svojej posteli bez pohnutia.

Tieň sa otočil na odchod, a keď už nebol na dohľad, z Vanessy opadlo čosi nesmierne ťažké, čo ju tlačilo na hrudi, a jej telo bolo opäť jej vlastným. Rýchlo, prerývane dýchala a behom okamihu už sedela celá prestrašená na svojej posteli. Keď odkryla perinu, jej nohy aj ruky boli obhorené a cítila veľkú bolesť.“

Viac info o tomto titule nájdete tu:

alebo

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *