RECENZIA: Ivica Ďuricová – Cudzinec z papiera

VYDAVATEĽSTVO: Adlervia Press
EDÍCIA: Zet

ROK VYDANIA: 2019
ŽÁNER: Román
POČET STRÁN: 228
VÄZBA: brožovaná

 

„Vesmír nám posiela ľudí do cesty preto, aby nám pomáhali alebo nás učili prostredníctvom zranení, ktoré nám spôsobia. A rovnako tak sme my posielaní do cesty iným.“ (str. 201)

 

O knihe

Liana je úspešnou finančníčkou, pre ktorú práca znamená v živote veľmi veľa. Túži po uznaní, a preto, keď sa jej naskytne príležitosť odísť pracovať do hlavného mesta, využije ju. Zároveň sa rozhodne na čas, kedy je odcestovaná, dať svoj byt v Trenčíne do prenájmu. Cez víkendy, kedy sa vracia domov, má však byt voľný. Napriek pravidelnému cestovaniu a zvykaniu si na ruch veľkomesta, je Liana srdcom stále doma.

Na svoj byt je však veľmi háklivá, a preto si nájomca – cudzinec musí dávať veľký pozor na to, aby niečo nepoškodil, nepremiestnil či inak nepomenil. Jedného dňa však dôjde k porušeniu dohodnutého pravidla. A tak sa Liana rozhodne zanechať cudzincovi nahnevaný odkaz, na ktorý on prekvapivo zareaguje. Tým to však ešte ani zďaleka nekončí. Vzájomné odkazy sa časom stávajú pravidlom, sú stále intenzívnejšie, úprimnejšie či osobnejšie.

Napokon si Liana začne klásť otázku: Dá sa zaľúbiť do niekoho, koho ste nikdy nestretli? Alebo je všetko predsa len úplne inak?

 

„Bol tu, hoci tu vlastne nebol. Alebo tu nebol, i keď tu vlastne bol? Jeho prítomnosť  a neprítomnosť v tomto byte sa začínala zlievať do jednej nezrozumiteľnej machule. Cítila som jeho vôňu, čítala som jeho tajomné odkazy a chcela som o ňom vedieť viac.“ (str. 73)

 

Môj názor

Príbeh Cudzinec z papiera z pera slovenskej autorky Ivice Ďuricovej si mohli pôvodne čitatelia prečítať na online platforme Wattpad, kde zožal enormný úspech. Po viacerých čitateľských prosbách sa napokon autorka rozhodla, že vydá príbeh aj knižne. Tak vznikla formátovo malá knižka s originálnou a krásnou obálkou, ktorú na pultoch kníhkupectiev len ťažko prehliadnete.

Musím sa priznať, že knihy „kabelkových“ formátov príliš často nečítam. V tomto prípade mi však útlejší formát veľmi vyhovoval a príbeh mi robil spoločnosť najčastejšie počas cestovania MHD. Hoci som musela trochu bojovať s úvodom, ktorý bol vo veľkej miere založený na opisoch, scenéria Trenčína bola vykreslená veľmi realisticky a autenticky. Z jednotlivých riadkov bolo cítiť, že autorka má k tomuto mestu osobitý a blízky vzťah.

 

„Bývala som v tomto meste od detstva, no nikdy som sa nevedela nabažiť toho pohľadu. Pod nohami ma chladili zasnežené dlažobné kocky a nad hlavou sa mi týčil majestátny Trenčiansky hrad. Dominanta mesta. Nádherná romantická ikona ako vystrihnutá z historických románov.“ (str. 25)

 

V postave finančníčky Liany nájde čitateľ opatrnú, precíznu a úspešnú ženu, ktorá sa sklamala v láske. Zo začiatku som sa nevedela rozhodnúť, či je mi sympatická alebo nie. Potom som však pochopila, že jej prvotná neprístupnosť a chlad, ktorý z nej vyžaroval, pravdepodobne súviseli so životnými sklamaniami, ktorými si prešla v minulosti. Po tom, ako ju opantajú vzájomné odkazy s cudzincom, ktoré sa pre ňu stanú závislosťou aj radosťou zároveň, ukazuje čitateľovi aj svoju druhú stránku.

Keďže je kniha písaná nenáročným rozprávačským štýlom, číta sa ľahko a rýchlo. Hoci je dej od určitého momentu viac-menej predvídateľný, záujem čitateľa udržiavajú jednotlivé odkazy. Tie obsahujú zaujímavé zamyslenia a postupne odhaľujú osudy oboch hlavných hrdinov, ich prístup k životu a hodnotám. Ich zakomponovanie do príbehu bolo jednoznačne správnym krokom, nakoľko ich prítomnosť napomáha lepšej dynamike deja, ako aj jeho spestreniu.

 

 

Je zrejmé, že autorka mala pri písaní tohto diela jasnú víziu – zaviesť čitateľa prostredníctvom písmeniek na miesta, ktoré sama obľubuje, či už v rámci Trenčína alebo okrajovo aj v Bratislave, ale aj zanechať v čitateľovi pocit pohody a opantania láskou, ktorá vznikla „medzi riadkami“.

Príbehu ponechala viac-menej otvorený koniec, avšak myslela aj na zvedavých čitateľov, ktorým umožnila stiahnuť si doplnkovú, bonusovú kapitolu úplne zadarmo. Ak teda hľadáte oddychovú romantickú „jednohubku“, ktorá vám vyčarí úsmev na tvári, ale aj prinúti k zamysleniu, knihu Cudzinec z papiera vám určite odporúčam.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem autorke.
Autorkinu tvorbu môžete sledovať na Facebooku alebo Instagrame.

 

Viac info o tomto titule nájdete tu:
alebo

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

1 thought on “RECENZIA: Ivica Ďuricová – Cudzinec z papiera

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *