RECENZIA: Baja Dolce – Placebo My

VYDAVATEĽSTVO: Art Floyd
SÉRIA: Placebo (3. diel)
ROK VYDANIA: 2019
ŽÁNER: Román
POČET STRÁN: 376
VÄZBA: brožovaná

 

„Nič nie je vždy navlas rovnaké. Ani miesto, ani osoba, ani pocit…“ (str. 9)

 

O knihe

Ema a Chris si užívajú spoločné šťastie, ktoré sa v ich životoch konečne usadilo po prekonaní nekonečných úskalí. Ani teraz to však nie je nadlho. Tajomný telefonát spustí vlnu ďalších trápení a otázok.

Pocity šťastia vystrieda nepokoj a boj o holý život. Do ohrozenia sa dostáva nielen samotná Ema, ale hlavne jej najbližší, ktorých sa rozhodne chrániť za každých okolností. Cena za obetu však býva mnohokrát až príliš vysoká.

 

„Strach zmiešaný s hnevom chutil horko. Cítila som jeho pachuť na jazyku. Vznášal sa nado mnou ako mrak plný dusivého smogu. Musela som sa svojmu strachu postaviť čelom.“ (str. 59)

 

Môj názor

Kniha Placebo My je tretím, a zároveň záverečným dielom série Placebo, pod ktorú sa podpísala slovenská spisovateľka Baja Dolce. Po prečítaní prvých dvoch kníh (recenzie nájdete TU) som bola skutočne zvedavá na zavŕšenie celého príbehu, nakoľko mi bolo jasné, že autorka si pred úplným záverom pripravila pre čitateľov toho omnoho viac.

Keď sa mi ešte pred nejakým časom dostal do rúk prvý diel tejto romanticko-erotickej trilógie, nemala som od neho takmer žiadne očakávania. Navyše, len málokedy siahnem po nejakej sérii, nakoľko som väčším fanúšikom samostatných diel. Priznám sa, že dej prvej knihy vo mne až natoľko nezarezonoval, preto som ani nemala úplne naliehavú potrebu okamžite siahnuť po ďalšej časti.

Keď sa už ale tak stalo, musela som uznať, že druhý diel bol už o niečom inom. Autorka posilnila nielen tému lásky či priateľstva, ale pridala aj slušnú dávku napätia a drámy. Keďže ja toto spojenie v knihách veľmi obľubujem, autorkin štýl sa mi začínal dostávať hlbšie pod kožu, a niečo mi nahováralo, že tretí diel bude zo všetkých ten najsilnejší. A presne to sa mi po jeho dočítaní aj potvrdilo.

 

„Moje telo i myseľ boli mŕtvolne nehybné. Démoni minulosti ožili. Nočná mora sa stala skutočnosťou.“
(str. 83)

 

Už samotný prológ sa vyznačuje slušnou dávnou akcie a drsnosti, čím vás príbeh okamžite vtiahne do deja. K tomu sa pridruží autorkin vyzretý a prívetivý štýl písania, a o kvalitný čitateľský zážitok máte postarané. Hoci je v tomto prípade romantická a erotická dejová linka zatlačená ešte viac do úzadia, ako tomu bolo v druhom dieli, autorka naservírovala čitateľovi skutočnú a kvalitne premyslenú emočnú jazdu.

 

 

Dej stále graduje a z jednotlivých stránok veľakrát cítiť napätie či zúfalstvo. V niektorých momentoch som mala dokonca pocit, že sa mi pred očami premieta akčný film. Aj tu si však autorka dala záležať na tom, aby čitateľovi predostrela, ako vyzerajú priateľstvá, pri ktorých sebeckosť nemá miesto, či láska, ktorá prekoná aj tie najťažšie skúšky.

Sériu Placebo odporúčam čitateľom, ktorí v knihách obľubujú kombináciu romantiky, erotiky, napätia a akcie. Ale hlavne príbehy inšpirované skutočným životom s realistickými postavami, ktoré sa tu autorke podarilo vytvoriť. Do popredia sa dostáva láska, vzťahy, priateľstvo, akcia, dráma, nešťastie, obeta či druhé šance. A napokon, celý tento súbor najrôznejších emócií vyústi do dojímavého záveru, ktorý som nečakala a zotrval v mojej mysli ešte dlho po dočítaní.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem autorke. Jej tvorbu môžete sledovať na Facebooku alebo Instagrame.

 

Viac info o tomto titule nájdete tu:
alebo

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *