RECENZIA: Paula Hawkins – Dievča vo vlaku

Kniha Dievča vo vlaku je dielom britskej autorky Pauly Hawkins, ktorým okamžite dokázala urobiť rozruch medzi čitateľmi po celom svete. Mňa táto kniha zaujala od prvého momentu ako sa objavila na pultoch slovenských kníhkupectiev. Po prečítaní anotácie som si povedala, že toto musím jednoducho mať.

Tak sa aj stalo, knihu som dostala ako darček na Vianoce a ihneď som sa pustila do čítania, ktoré mi (bohužiaľ) dlho netrvalo. Kniha je naozaj výborná a len s veľkými ťažkosťami a premáhaním som ju odkladala 🙂

VYDAVATEĽSTVO: Slovart
EDÍCIA: TOP krimi
ROK VYDANIA: 2015
ŽÁNER: Triler
ORIGINÁLNY NÁZOV: The Girl on the Train
PREKLAD: Patrick Frank
POČET STRÁN: 320
VÄZBA: pevná s prebalom

 

Recenzia:

Celý príbeh je podávaný prostredníctvom rozprávania viacerých osôb. Primárnou rozprávačkou a dá sa povedať, že aj hlavnou postavou je Rachel, ktorá sa ani s odstupom času nedokáže zmieriť s ranami, ktoré jej v minulosti osud nadelil. Z osobnej spovede sa dozvedáme, že jej v živote nebolo dopriate mať dieťa. Jej vzťah s (teraz už bývalým) manželom ešte viac naštrbilo jej následné holdovanie alkoholu, ktoré ju napokon pripravilo aj o prácu a vlastne o všetko, čo dovtedy mala. A tak sa presťahuje do podnájmu ku svojej kamarátke, pred ktorou predstiera, že je zamestnaná. Denno-denne dochádza rovnakým vlakom do Londýna a naspäť. Cestu si kráti pozorovaním domčekov, ktoré vlak míňa.

Postupom času sa zameria na pozorovanie obyvateľov jedného z nich, ktorých si sama pre seba pomenuje ako Jess a Jason. Život tohto páru sa jej totiž zdá dokonalý – presne taký, po akom ona sama vždy túžila. Práve kvôli tejto svojej utkvelej predstave o ich dokonalosti má potom problém uveriť tomu, že nemusí byť vždy všetko také ružové, ako sa na prvý pohľad zdá. Presvedčí sa o tom vtedy, keď sa v novinách dozvedá, že „jej Jess“, alebo vlastným menom Megan, je nezvestná.

„Spočiatku som si nebola istá. Vyzerala ako ona, vyzerala presne tak, ako si ju predstavujem v duchu, no ešte som celkom neprekonala pochybnosti. Potom som si prečítala správu, videla v nej meno ulice a všetko bolo jasné.“ 

Od tohto momentu rozpútava Rachel náročný boj so svojim okolím v snahe angažovať sa v hľadaní nezvestnej „pani dokonalej“. Všetci ju považujú iba za nesvojprávnu alkoholičku. Práve z dôvodu častých opisov alkoholových opojení hlavnej hrdinky, môže byť Rachel pre určitú časť čitateľov nesympatická. Mne osobne tento fakt v knihe neprekážal. Pre mňa sa v príbehu skĺbilo napätie, dynamickosť, jednoduchý štýl písania, ale aj občasný humor.

Ak by sa niekomu v začiatkoch čítania tejto knihy zdalo, že je nudná, resp. zdĺhavá, odporúčam sa nevzdávať a v čítaní určite pokračovať. Naozaj sa to oplatí 🙂 Ja som knihu mala prečítanú ešte skôr, ako sa ku nám dostal tento ošiaľ, aj predtým, ako došlo k jej sfilmovaniu.

 

A čo tak pozrieť si aj film?

         filmová obálka

Ako iste viete, tento príbeh sa stal knižnou predlohou pre nakrútenie filmu. Väčšinou sa mi stáva, že film pre mňa nemá takú výpovednú hodnotu ako samotná kniha (hlavne v prípadoch, keď ju najskôr prečítam a potom vidím film). Preto som nemala žiadne veľké očakávania. V minulosti sa mi už stávalo, že som bola sklamaná z toho, že vo filme takmer polovica pôvodnej zápletky alebo polovica postáv z knihy nebola absolútne použitá. Na jednej strane chápem, že sa nedá natočiť film úplne totožný s knižnou predlohou, a že nejaké tie odchýlky tak byť musia. Na druhej strane si však myslím že aspoň hlavná línia, resp. zápletka príbehu by mala byť dodržaná, pokiaľ možno tak čo najpresvedčivejšie.

Čo sa týka tohto filmu, musím povedať, že ma nesklamal. Vychádzala som z kina s rovnakými zimomriavkami, aké som mala vtedy, keď som dočítala samotnú knihu. A hoci som už knihu mala dávnejšie prečítanú a nemala som ju tak čerstvo v pamäti, nevšimla som si nejaké výraznejšie odchýlky. Napätie a zápletka zostali naozaj zachované.

Jednoducho povedané, tento príbeh vo mne určite niečo zanechal, a aj napriek tomu, že ide o knihu vydanú ešte v roku 2015, ani v súčasnosti nestráca na svojej aktuálnosti a popularite.

 

Odporúčanie

Knihu Dievča vo vlaku rozhodne odporúčam milovníkom psychotrilerov, pri ktorých nie je núdza o nečakané zvraty a strhujúce závery. Tento príbeh vo mne určite po sebe niečo zanechal. Napriek tomu, že ide o knihu vydanú ešte v roku 2015, ani v súčasnosti nestráca na svojej aktuálnosti a popularite. Určite môžem len odporúčať, či už knihu alebo aj film 🙂

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *