Dan Brown – Pôvod

Na román Pôvod už netrpezlivo čakali všetci fanúšikovia Dana Browna. Čo si pre nich autor pripravil tentokrát a aký je jeho postoj k náboženstvu?

VYDAVATEĽSTVO: Ikar
ROK VYDANIA: 2018
ŽÁNER: Detektívka
POČET STRÁN: 528
VÄZBA: pevná

 

Dan Brown sa do povedomia čitateľov dostal predovšetkým vďaka jeho dielu Da Vinciho kód z roku 2003, ktorý bol zaradený medzi najlepšie predávané romány všetkých čias. Aj v jeho najnovšej knihe Pôvod ostáva verný svojej tradícii a ponúka čitateľom originálnu zápletku a štedrú dávku napätia. V knihe nechýba symbolika, tajné šifry, či náboženská tematika.

zdroj: Ikar / © Paula Lerner
Anotácia:

Ktokoľvek ste. V čokoľvek veríte. Všetko sa mení.

Harvardský ikonograf profesor Robert Langdon príde do Guggenheimovho múzea moderného umenia v Bilbau, aby sa zúčastnil na odhalení objavu, ktorý „naveky zmení tvár vedy“. Podujatie usporiadal štyridsaťročný miliardár a futurista Edmond Kirsch, ktorý sa vďaka svojim ohurujúcim ultramoderným vynálezom a odvážnym predpovediam preslávil po celom svete. Kirsch, ktorý pred dvoma desaťročiami patril k prvým Langdonovým študentom na Harvarde, sa chystá zverejniť prelomový vedecký objav, ktorý zodpovie dve zo základných otázok ľudskej existencie.

Langdona a stovky hostí uchváti originálna prezentácia, oveľa kontroverznejšia, ako Langdon čakal. Dokonale zorganizovaný večer sa však v okamihu zmení na chaos a hrozí, že Kirschov vzácny objav sa navždy stratí. Langdon sa ocitne v bezprostrednom ohrození a musí z Bilbaa utiecť. Sprevádza ho Ambra Vidalová, elegantná riaditeľka múzea, ktorá Kirschovi pomohla provokatívny večer pripraviť. Vydajú sa do Barcelony, aby našli záhadné heslo, ktorým odhalia Kirschovo tajomstvo.

Pri pátraní v temných vodách utajených dejín a radikálneho náboženstva sa Langdon s Vidalovou musia skrývať pred nepriateľom, ktorého všadeprítomná moc zjavne pramení v španielskom kráľovskom paláci a ktorý sa nezastaví pred ničím, aby Edmonda Kirscha umlčal. Na ceste vyznačenej moderným umením a tajuplnými symbolmi odhalia Langdon a Vidalová stopy, ktoré ich nakoniec dovedú až ku Kirschovmu nečakanému objavu… a šokujúcej pravde, čo nám tak dlho unikala.

 

 

A aký je vzťah a postoj autora k náboženstvám ako takým? 

V rozhovore pre CBS News, kde sa o opýtali, či sa považuje za „antikatolícky“ zmýšľajúceho alebo zameraného proti náboženstvám, odpovedal: To naozaj nie. Náboženstvo ako také zabezpečuje vo svete obrovské množstvo dobra. Súčasne však existujú frakcie v každom náboženstve, ktoré berú metafory a symboliku Písma ako fakty a držia sa ich úplne doslovne. S tým nesúhlasím.“

„História ukázala, že všetci bohovia padajú. A moja otázka znie: Nazdávame sa, že náboženstvá, ktorým veríme dnes nebudú mať rovnaký osud?“, vyjadril sa k tomu, prečo predpovedá v najnovšom románe odklon ľudí od Boha, víťazstvo vedy a faktov nad náboženstvom.

 

Úryvok z knihy Pôvod:

Kirsch prikývol. „To aj je a slovami nemožno opísať, aký som vzrušený, že sa oň teraz podelím so svetom. Bude to veľký paradigmatický posun. Nepreháňam, keď ti poviem, že môj objav bude mať dôsledky rovnakej váhy ako Kopernikova revolúcia.“

Langdon si na chvíľu myslel, že jeho priateľ žartuje, ale Edmond ostával smrteľne vážny.
Kopernik? Skromnosť nikdy nepatrila medzi Edmondove silné stránky, ale toto tvrdenie
hraničilo s absurdnosťou. Mikuláš Kopernik bol otcom heliocentrického modelu – objavu, že
planéty obiehajú okolo Slnka –, čo podnietilo v 16. storočí vedeckú revolúciu, ktorá nadobro
vyvrátila učenie cirkvi, že ľudstvo sa nachádza v strede Božieho vesmíru. Cirkev jeho objav tri storočia odsudzovala, no škoda sa stala a svet už nebol taký istý ako predtým.

„Vidím, že si skeptický,“ povedal Edmond. „Bolo by lepšie, keby som povedal Darwin?“

Langdon sa usmial. „Vyjde to narovnako.“

„Dobre. Spýtam sa ťa teda takto – aké dve základné otázky si kladie ľudstvo odnepamäti?“

Langdon sa zamyslel. „Nuž zrejme – ako sa to všetko začalo, nie? Odkiaľ pochádzame?“

„Presne tak. A druhá otázka z toho vyplýva. Nie ,odkiaľ pochádzame‘, ale…“

„Kam smerujeme?“

„Áno! Tieto dve záhady sa nachádzajú v samom jadre ľudskej skúsenosti. Odkiaľ
pochádzame? Kam smerujeme? Stvorenie ľudstva a osud ľudstva. Sú to univerzálne
mystériá.“

Edmond prižmúril oči a vyčkávavo sa zadíval na Langdona. „Robert, objav, ktorý
som urobil… je veľmi jasná odpoveď na obidve tieto otázky.“

Zdroj: Ikar

Viac info o tomto titule nájdete tu:

alebo

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *