RECENZIA: Mirka Manáková – Slzy africkej lásky

VYDAVATEĽSTVO: BESTSELER
ROK VYDANIA: 2017
ŽÁNER: Román
POČET STRÁN: 240
VÄZBA: brožovaná

 

„Každý si je strojcom vlastného šťastia.“

 

O knihe

Hlavná hrdinka Kayla, chudobné černošské dievčatko, sa stáva sirotou, keď jej zákerná choroba vezme oboch rodičov. Od toho momentu je odkázaná sama na seba, musí bojovať za svoju česť a v neposlednom rade aj lásku. Kayla sa v jednom okamihu ocitá bez domova, no napriek tomu sa stále snaží nájsť si svoje miesto v krutom svete plnom chudoby a opovrhovania.

Úplnou náhodou sa dostáva do bohatej rodiny, ktorá si ju adoptuje. A hoci by sa zdalo, že od tejto chvíle ju životom bude sprevádzať už len šťastie, opak je pravdou. Dokáže to ustáť a získať konečne životnú rovnováhu, ktorá jej vždy tak zúfalo chýbala?

 

„Každému som bola na tomto svete ukradnutá. Pritom som prahla len po kúsku chleba a dôstojnom živote. Nemala som nikoho. Ani rodinu, ani priateľov. Začali ma bolieť nohy. Sadla som si na okraj cesty a civela do prázdna. V diaľke sa vynímala rozsiahla planina. Kde-tu prebehlo zviera a ja som si zrazu želala, aby ma nejaké zožralo. Zmocnila sa ma úzkosť. Čo si len počnem so svojím životom? Kam pôjdem? Ako budem ďalej žiť?“ 

 

Zdroj: Unsplash /Sergey Pesterev
Môj názor

Slovenská autorka Mirka Manáková prináša nový dojímavý príbeh v knihe Slzy africkej lásky. Keď som sa ku nej dostala, tušila som, že nepôjde o veselé čítanie. Napovedá to už samotná anotácia, ako aj prvé riadky príbehu. Bola som však veľmi zvedavá na autorkin štýl písania, keďže išlo v mojom prípade o úplne prvú knihu, ktorá sa ku mne dostala.

Kniha, okrem iného, opisuje ťažké životné podmienky, ktoré v Afrike vládnu. Pri niektorých situáciách sa čitateľovi určite až rozum pozastaví. Ako niekto môže v takých podmienkach vôbec prežiť? Chudoba, nedostatok jedla, nosenie vody cez celú dedinu, lekár v prípade núdze niekoľko kilometrov od miesta, kde žijete.

Autorka tieto podmienky opísala neskutočne vierohodne, až som si niekedy kládla otázku, či nebola svedkom niečoho podobného. Nemyslím si, že ide len o naštudovanie si konkrétnych informácií, ale predpokladám, že autorka má k tejto téme aj určitý osobný vzťah.

 

 

Čitateľ sa oboznamuje so životom hlavnej hrdinky Kayly, ktorý je v celom príbehu plný protikladov. Šťastie sa mieša so smútkom, klamstvo s dôverou. Zároveň je svedkom toho, ako sa z malého dievčatka stáva žena. Keď sa raz do jej neľahkého osudu začítate, kniha vás už viac nepustí a každou stránkou budete veriť a dúfať, že sa všetko na lepšie obráti.

Po dočítaní celého príbehu mi táto kniha ostávala ešte dlho v pamäti. Je jednoducho silná. Poukazuje na to, že každý si je sám strojcom svojho šťastia a aj pri neľahkých životných podmienkach sa netreba vzdávať. Cesta ku šťastiu môže byť naozaj dlhá a tŕnistá.

Paradoxom je, že aj napriek tomu, že išlo o neľahkú tému, príbeh je písaný s ľahkosťou a kniha sa mi čítala veľmi dobre. Preneste sa aj vy do neľahkých životných podmienok ľudí v Afrike a prečítajte si tento silný príbeh plný lásky a odhodlania. Ďakujem autorke za silný čitateľský zážitok a určite siahnem aj po jej ďalších knihách.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem autorke.

 

 

Viac info o tomto titule nájdete tu:

alebo

 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *