RECENZIA: Michala Ries – 24 dní do Vianoc

VYDAVATEĽSTVO: Slovenský spisovateľ
ROK VYDANIA: 2022
ŽÁNER: Román
POČET STRÁN: 448
VÄZBA: pevná

 

„Ľúbiť niekoho znamená rátať s bolesťou, ak to nevyjde.
Ľúbiť niekoho znamená ukázať mu svoju pravú tvár.
Žiadne hry, žiadne masky.“
(str. 68)

 

O knihe

Zdalo by sa, že sa na 28-ročnú farmaceutku Ninu valí samé šťastie. Má skvelé kolegyne, v najbližšej dobe ju čaká povýšenie, novoročný výlet so sestrou do Paríža či spoločné bývanie s priateľom. Nič z toho ju však nedokáže nadchnúť, práve naopak. Cíti sa nanič, akoby stratila svoje pravé „ja“.

Po tom, ako si jedného dňa náhodne vypočuje rozhovor neznámej dvojice, rozhodne sa, že chce byť opäť sama sebou. Predvianočné obdobie, ktoré miluje, ju ešte viac vyburcuje a inšpiruje k zostaveniu vlastného adventného plánu, v rámci ktorého bude každý deň až do Vianoc plniť jednu úlohu.

Keď spozná príťažlivého Dominika, uvedomí si, že práve v jeho spoločnosti sa po dlhom čase nemusí na nič hrať. Navyše, okrem spriaznenej duše v ňom nachádza aj skvelého parťáka pri plnení svojich úloh. A tie sú veru nielen vážne, ale veľakrát aj poriadne bláznivé.

 

„Je zvláštne, že niektoré úlohy sú bláznivé a nemajú priveľký význam… sú len túžbou, ktorá mi utkvela v pamäti či v duši… a iné… iné mi môžu zmeniť život od základov.
Zábava versus život naruby.“
(str. 247)

 

Môj názor

S tvorbou slovenskej autorky Michaly Ries som sa po prvýkrát zoznámila v rámci jej duológie Na úteku, ktorou si, v tom čase ešte ako nováčik na knižnej scéne, získala veľa čitateľov. Od tohto jej debutu už uplynul nejaký čas, no autorka nezaváhala a prinášala svojim fanúšikom ďalšie diela, ktorými si získavala stále väčšiu popularitu. Ja som sa k nim zatiaľ nedostala, ale rozhodne to plánujem napraviť. Kniha 24 dní do Vianoc ma utvrdila v tom, že autorka má obrovský spisovateľský talent a vie, ako s ním narábať, aby čitateľa zaujala.

Už samotná obálka naznačuje, že pri čítaní príbehu nebude núdza o veselosť, radosť či smiech. Kniha je prezentovaná ako romantická komédia, ktorá je plná bláznovstiev, ale aj dojemných momentov. Po jej dočítaní musím s týmto popisom len súhlasiť. Autorka stavila na najrôznejšie emócie, ktoré chcela prostredníctvom príbehu odovzdať čitateľovi, a v mojom prípade to jednoznačne zafungovalo.

Už dávno sa mi nedostala do rúk kniha, ktorá by bola napísaná tak svižne. Autorka už od prvých stránok vsadila na iskrivé a vtipné dialógy, všetko podáva s neskutočnou ľahkosťou, hrá sa so slovami. Neostáva však len pri veselej stránke, ale ukazuje, že život tvoria aj menej príjemné situácie, s ktorými je potrebné bojovať. Každá kapitola je zameraná na splnenie jednej úlohy, kde sa zábava strieda s vážnejšími témami, krivdami z minulosti, ktoré ťažia hlavnú hrdinku Ninu.

 

„Je ako živel, ktorý nemožno spútať, v jednej chvíli osvieži ako voda a v inej páli ako oheň. V ďalšej hrozí, že ma strhne ako divoká víchrica. A teraz vyzerá ako more pokoja, keď upiera tie svoje veľké oči na vianočný stromček.
Je absolútne nepredvídateľná.
A čo je fascinujúce, v jej spoločnosti som aj ja nejaký iný.
Akoby dokázala otvoriť dvere, ktoré nikto iný ešte neotvoril. Ani ja sám.“
(str. 60)

 

Autorke sa podarilo vytvoriť sympatické postavy, ktoré si jednoducho musíte obľúbiť. Nina je bláznivá (niekedy až tak, že nad jej konaním pokrútite hlavou), dobroprajná, srdečná, ľudská, no hlavne sa konečne po dlhej dobe snaží byť sama sebou a nepodliehať požiadavkám svojho okolia. Spolu s Dominikom tvoria zohratý pár, vzájomne sa podporujú, dopĺňajú, spoznávajú, pričom ich vzťah je založený na myšlienke, že nič nie je nemožné.

 

 

Do deja je zakomponovaných aj viacero príbehov, ktoré nie sú len o samotných hlavných hrdinoch. Autorka sa venuje predovšetkým téme rodinných a medziľudských vzťahov, priateľstiev či snahe vyrovnať sa s minulosťou. Dej je dynamický od prvej stránky po poslednú, neobsahuje hluché miesta a na svoje si prídu aj milovníci dialógov. Tie sú v príbehu bohato zastúpené a vo veľkej miere prispievajú k tomu, že sa kniha číta rýchlo, i napriek tomu, že má vyše 400 strán.

Knihu 24 dní do Vianoc odporúčam každému, kto hľadá vtipný romantický príbeh popretkávaný najrôznejšími emóciami. Aj keď je to niečo úplne iné ako séria Na úteku, nechýba originalita a typický autorkin rukopis. Určite sa nenechajte odradiť tým, že je dej vsadený do vianočného obdobia. Hoci je sviatočná a zimná atmosféra citeľná, samotný príbeh má čo ponúknuť aj kedykoľvek v priebehu roka.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu

 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *