RECENZIA: Lucia Sasková – Obvinená

VYDAVATEĽSTVO: Slovenský spisovateľ
ROK VYDANIA: 2021
ŽÁNER: Román
POČET STRÁN: 280
VÄZBA: pevná

 

„Nič nie je krutejšie ako šialenstvo…“
(str. 3)

 

O knihe

Hlavná hrdinka sa jedného dňa prebúdza na treťom poschodí psychiatrickej kliniky, na mieste, ktoré je vyhradené pre tie najťažšie prípady. Ona si však na nič nespomína. Trpí depresiou, bojí sa ľudí a často ju ochromuje vlastné agresívne správanie, ktoré desí aj ju samotnú.

Keď sa dozvie, že je obvinená z vraždy, na ktorej spáchanie si vôbec nepamätá, dostáva sa do kolotoča prekvapivých udalostí. Jej jediným hnacím motorom sa stáva túžba po rozpamätaní sa. Existuje vôbec niekto, kto je ochotný jej skutočne uveriť a pomôcť? Dokáže sa dostať z oddelenia, o ktorom si myslí, že naň nepatrí?

 

„Nie som schopná triezvo uvažovať, nie som schopná plynulého rozhovoru ani samostatného fungovania. Pri každej činnosti pri mne niekto stojí. Áno, myslím tým úplne každú činnosť, aj malú a veľkú potrebu. Ak mi chcú dopriať súkromie, kontrolujú ma cez sklo. Pretože bezpečnostných opatrení nie je pri pacientoch, ako ja, nikdy dosť.“ (str. 17)

 

Môj názor

Slovenská autorka Lucia Sasková patrí u mňa do kategórie tých, pri ktorých zakaždým netrpezlivo očakávam vydanie nového diela. Hoci som od nej nečítala ešte úplne všetko, viem, že skvelým a pútavým štýlom písania ma jej knihy zaujmú od prvej stránky a nepustia až po poslednú. Inak tomu nebolo ani v prípade jej v poradí už desiateho románu s názvom Obvinená.

Autorka sa netají tým, že oblasť ľudskej psychiky ju dlhodobo fascinuje, a preto sa aj v tomto prípade vrátila k tejto téme (po románoch Nebezpečná a Rozpoltená). Zavedie vás do prostredia psychiatrickej kliniky, a to rovno na poschodie, kde sa oboznámite s tými najťažšími prípadmi, ich správaním a zákutiami chorej duše, ktorá má však veľakrát čo povedať. Niekedy jej stačí len poriadne načúvať.

Práve tu sa ocitá aj hlavná hrdinka, ktorá síce opäť nemá meno, avšak autorka ju čitateľovi dokonale približuje cez jej vnútorné rozpoloženie a myšlienky. Je jednoducho zvláštna – buď jej fandíte alebo vás jej správanie poburuje. Po celý čas si budete klásť otázku, či môže byť skutočne vrahyňou. Ja som s ňou prežívala úplne všetko: radosti, strasti, vzostupy, pády či pocity nespravodlivosti, ktorým čelila na pravidelnej báze.

 

„Som vrahyňa. Verila som, že by som nebola schopná niekoho zabiť. Doteraz. Dnes ma prekvapilo vlastné ja. Dnes som sa sama seba zľakla tak, že som už nebola presvedčená o svojej nevine. Naopak, čím ďalej, tým viac som si myslela, že som tu právom.“ (str. 55)

 

Kým prvá tretina knihy plynula trochu pomalšie, následne autorka rozohrala hru, pri ktorej si len ťažko vydýchnete. Dej je strhujúci a nemá žiadne hluché miesta. Zoznámite sa s vedľajšími postavami, z ktorých má každá svoju úlohu a opodstatnenie. Do života hlavnej hrdinky vstupujú postupne, pričom vývoj udalostí vás prinúti zamyslieť sa nad správaním každej z nich.

Autorke sa šikovne podarilo navádzať moje myšlienky rôznymi smermi. Časom som ostala zmätená a dokázala som len ťažko identifikovať, komu možno skutočne veriť. Čitateľ sa dostáva do hlavy hlavnej hrdinky a tápa, čo sa naozaj stalo a čo je už len fiktívny výplod ľudskej mysle. Príbeh je sám o sebe nielen realistický, ale aj emotívny, dokáže v čitateľovi vyvolať viacero protichodných emócií.

 

 

V neposlednom rade musím vyzdvihnúť skvelo opísané ponuré prostredie psychiatrie, kde platia veľmi prísne pravidlá a tajomné správanie jednotlivých osôb vytvára dusno, ktoré by sa niekedy dalo až krájať. Príbehu to dodáva tú pravú, miestami až zimomriavkovú atmosféru.

Knihu Obvinená odporúčam nielen milovníkom románov z prostredia psychiatrie, ale aj tým, ktorí obľubujú silné a uveriteľné príbehy. V tomto prípade na vás čaká sonda do ľudskej duše, pohľad do psychiky človeka, ktorému nikto neverí a považuje ho za nepredvídateľného až nebezpečného. Autorka aj v tomto diele ponúkla vyváženú dávku lásky, romantiky, jemnej erotiky či napätia. A šokujúci záver, ktorý môže vo vašej mysli obrátiť všetko naruby.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu

 

 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *