Jo Nesbø – Macbeth

Netradičné spojenie majstra severského krimi a 400 rokov starej divadelnej hry Wiliama Shakespeara, sľubuje kvalitný zážitok pre všetkých milovníkov detektívneho trileru. Čo si pre čitateľov pripravil autor tentokrát?

VYDAVATEĽSTVO: Práh
ORIGINÁLNY NÁZOV: Macbeth
EDÍCIA: Shakespeare 400
ROK VYDANIA: 2018
ŽÁNER: Triler / Detektívka
POČET STRÁN: 536
VÄZBA: pevná

 

Najúspešnejší autor severského krimi Jo Nesbø (1960) prichádza tentokrát s niečím skutočne výnimočným. Vo svojej novinke Macbeth, ktorá vyšla vo vydavateľstve Práh v rámci literárneho projektu Shakespeare 400, ponúka detektívny triler na motívy pôvodnej divadelnej hry Wiliama Shakespeara. Kniha vám poodhalí najtajnejšie zákutia boja o moc sprevádzaného intrigami a zradou, temné stránky ľudskej mysle ovládanej nenásytnosťou, ktorá sa neštíti ovplyvňovať a ničiť životy iných. A hoci sa tu nestretnete s obľúbeným vyšetrovateľom Harrym Holeom, kniha určite nezaostáva za predchádzajúcimi dielami autora. Ba čo viac, niektorí recenzenti ju ihneď označili za jeho najlepšiu knihu.

zdroj: goodreads.com

 

Slovenského prekladu sa opäť zhostil dlhoročný prekladateľ Nesbøvých diel Jozef Zelizňák. Knižnú novinku zhodnotil nasledovne: „Po preložení 15 kníh od tohto autora som už nečakal, že ma môže prekvapiť. Shakespearov motív však pozdvihol Nesbøov tradičný štýl z úrovne kriminálnych románov a osobne hodnotím román Macbeth ako to najlepšie, čo som od Nesbøa číta.“

 

Anotácia:

Sedemdesiate roky, ponuré priemyselné mesto sužuje chudoba a úpadok mravov. Zatvára sa jedna továreň za druhou, po uliciach sa potácajú narkomani a vysoko postavení občania figurujú na výplatných páskach dílerov. Macbeth je policajt s temnou minulosťou. Lady je jeho milenka a majiteľka luxusného kasína. Hekate nie je bohyňa kúziel, ale mocný vodca drogového kartelu. A trojica odporných žien mieša v kotle namiesto čarovného elixíru tie najsilnejšie narkotiká…

V podaní bestsellerového nórskeho spisovateľa Jo Nesbøa sa miesto a postavy slávnej Shakespearovej tragédie menia, ale najdôležitejšie prísady – ambície, vášne a zrada – zostávajú rovnaké. Aj po viac ako štyroch storočiach.

 


Úryvok z knihy Macbeth: 

„Svetlo lampy prenikalo do okna kancelárie na prvom poschodí, na prsty, čo smerovali k inzerátu spoločnosti MS Glamis. Hľadajú pomocníka do kuchyne. Prsty muža boli dlhé a štíhle ako klaviristove, nechty udržiavané. Hoci tvár ukrýval v tieni, a tak nebolo vidieť jeho intenzívne, modré oči, výraznú bradu, tenké, skúpe pery a nos ako agresívny zobák, jazva, ktorá mu prechádzala ako biela kométa krížom cez celú tvár od sánky až k čelu, žiarila.

„Sú tu,“ oznámil inšpektor Duff a dúfal, že muži z drogového nezachytili neúmyselné zachvenie v jeho hlase. Počítal s tým, že Norse Riders pošlú po drogy troch, štyroch, maximálne piatich mužov. Teraz však napočítal dvanásť motoriek v kolóne, čo sa pomaly vynárala z tmy. Na posledných dvoch sedeli vždy dvaja chlapi. Štrnásť proti deviatim. A všetko nasvedčovalo tomu, že Norse Riders sú vyzbrojení ťažkými zbraňami. Aj tak to chvenie v hlase nespôsobil pomer síl. Duffovi sa práve splnilo jeho najtajnejšie želanie. Konvoj vedie on, konečne ho má na dosah.

Neukázal sa celé mesiace, no len jediný chlap nosil takú prilbu a jazdil na červenej motorke Indian Chief, ktorú chýr radil k päťdesiatim kusom, čo si newyorská polícia nechala tajne vyrobiť v roku 1965.
Oceľ zahnutej pošvy pripevnenej k boku motorky sa ligotala.“

Zdroj: Ikar

 

Viac info o tomto titule nájdete tu:

alebo

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *