M. J. Arlidge – Nelej olej na oheň

Anglický spisovateľ M. J. Arlidge prichádza s ďalším zo série napínavých mrazivých trilerov, ktorý vychádza vo vydavateľstve Ikar pod názvom Nelej olej na oheň. 

VYDAVATEĽSTVO: Ikar
SÉRIA: Helen Grace (4. diel)
ŽÁNER: Triler / Detektívka
POČET STRÁN: 392
ORIGINÁLNY NÁZOV: Liar, Liar
PREKLAD: Matúš Kyčina
VÄZBA: pevná s prebalom

 

Mrazivý triler Nelej olej na oheň je už 4-tým dielom knižnej série, v ktorej sa stretávame s hlavnou postavou vyšetrovateľky Helen Grace, ktorú prostredníctvom prekladov spoznalo množstvo čitateľov po celom svete. Kariéru tohto úspešného anglického spisovateľa do veľkej miery ovplyvnilo 15 rokov práce v televízii, kde sa podieľal na tvorbe obľúbených seriálov ako Torn, The Little House, Undeniable a Silent Witness. Skúsenosti z televíznej brandže stoja aj za jeho úspešnými knižnými dielami, ktoré sa zaradili medzi bestsellery – Jeden musí z kola von (2015), Na koho to slovo padne (2016) a Pekne spinkaj, bábika (2017). 

 

zdroj: bux.sk

 

Anotácia:

Vyšetrovateľka Helen Graceová ešte v živote nevidela takú spúšť. Šesť požiarov za dvadsaťštyri hodín. Dvaja mŕtvi a veľa ranených. Akoby niekto chcel celé mesto zrovnať so zemou. Na mieste činu sa nájdu stopy podpaľačstva, zdá sa, že páchateľa musí poháňať priam zverská zlosť. Helen tuší, že svoje ciele si nevybral náhodne, ale že to bol vopred premyslený útok. Jeho neovládateľná túžba po ohni mení všetko na popol. Prečo však zaútočil na deti a ich matku? Čo ho k tomu viedlo? A kto bude nasledovať? Nad mestom sa vznáša strach, polícia napriek enormnému nasadeniu tápe v tme. V uliciach sa šíri dusná atmosféra nedôvery a podozrievania. K osudovému výbuchu stačí jediná iskra…

 

Úryvok z knihy Nelej olej na oheň: 

„Helen Graceová ukázala preukaz, podliezla policajnú pásku a vykročila priamo do epicentra chaosu. Pred Svetom dreva stáli tri striekačky a približne tucet hasičov bojoval s ohňom monumentálnych rozmerov. Dokonca aj z diaľky cítila žiar – zaplavil ju ako vlna, tlačil sa do vlasov, očí aj hrdla, akoby chcel dať najavo chuť ničiť.
Svet dreva patril medzi najväčšie obchody svojho druhu v Southamptone, rodinný podnik si obľúbili predajcovia aj stavbári z celého Hamsphiru. Po tejto noci však z úspešného podnikania nezostane nič. Po skromných začiatkoch sa predajňa v centre mesta začala rozširovať a rast vyvrcholil vybudovaním veľkého strediska, kde sa dali nájsť drevené dosky každého druhu a tvaru. Helen sledovala, ako obrovská hala mizne pred očami a železná konštrukcia zavýja v plameňoch. Občas zarinčalo sklo, z preborenej strechy pršali ohnivé konfety.

„Kto ste? Okamžite vypadnite!“

Helen sa otočila, náhlil sa k nej hasič z hampshirského hasičsko-záchranného zboru. Tvár mal pokrytú hrubou vrstvou popola a potu.

„Som vyšetrovateľka Helen Graceová z policajného zboru a náhodou mám plné právo…“

„Pre mňa za mňa aj Sherlock Holmes. Tá strecha každú chvíľu padne a ja mám na starosti, aby tu nikto nestál.“

Helen pozrela na strechu. Plechy sa skrúcali a nijako nemohli zastaviť oheň na ceste za novou poživňou a kyslíkom. Mimovoľne spravila krok dozadu.

„Choďte preč. Tu sa nič nedozviete.“
„Kto velí zásahu?“
„Seržant Carter, ale momentálne sa asi nenudí…“
„Kto prišiel z hasičského úradu?“
„Odkiaľ to mám vedieť?“
Kráčal k striekačke, zvyšné dve medzitým odišli.
„Odchádzate?“ opýtala sa neveriacky Helen.
„Teraz už môžeme nanajvýš dávať pozor, aby sa oheň nerozšíril. Takže ideme, kde nás treba.“
„Čo myslíte, mohla to byť náhoda? Skrat? Cigareta?“

Hasič na ňu unavene pozrel.

„Tri veľké požiare v jednu noc a všetky v rozmedzí hodiny? Toto rozhodne nebola náhoda.“ Pohľadom neuhol ani o milimeter. „Niekto má zaujímavú zábavku.“

Cisterna zastavila, hasič nastúpil na miesto spolujazdca. K Helen sa už neotočil, akoby na ňu zabudol. Chlapi sa chvíľu radili a vzápätí auto so zapnutým modrým majákom zmizlo na konci ulice. Otočila sa naspäť k požiaru.
O niekoľko sekúnd sa prepadla strecha a Helen zahalil rozpálený vzduch a kúdol popola.“

Zdroj: Ikar

Viac info o tomto titule nájdete tu:

alebo

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *