RECENZIA: Monika Jalakšová – Zázračné jazierko

Dnes sa pozrieme na zaujímavú detskú knižku Zázračné jazierko od Moniky Jalakšovej. Je to poučný príbeh doplnený o krásne ilustrácie Márie Balážovej, ktoré si dieťa môže vymaľovať a na konci knihy nájde všetky obrázky aj vo farebnej verzii.

Autor: Monika Jalakšová
Žáner: rozprávka
Cieľová skupina: 3 – 12 rokov
Formát: A5
Rozsah: 50 strán
Väzba: brožovaná
Vydavateľ: Elist
Rok: 2016

 

„Tam, kde nechýba odvaha, môžu sa diať zázraky.“

V rozprávkovom svete je možné čokoľvek. Má dvojakú silu. Je schopný dotknúť sa nás letmo ako vánok a na chvíľu v nás zanechať vieru, ktorá prenáša vrchy. Má však rovnako moc na to, aby sa zmenil na divoký príval a strhol nás do prúdu fantázie. Je len na autorovi, ako veľmi nás zasiahne, aké kúzlo vyvolá.

V jednej bližšie neurčenej dedinke, žije malý chlapček Jurko. Každý deň prechádza okolo jazierka, ktoré nikdy nezamŕza. Je totiž zázračné. Všetci dedinčania sa ním pýšia a nevedia si predstaviť, že by oň prišli. Ale beda, prebeda! Jazierko je odrazu celkom bez vody. Akoby zomrelo a vyprchal v ňom všetok život. Márne sa čudujú, márne hľadajú príčinu. Na celom šírom svete neexistuje človek, ktorý by mu prinavrátil niekdajší lesk. Alebo predsa niekto taký je?

Jurkovi sa sníva sen. Prirodzene, rád sa ponára do snového mestečka, ktoré oplýva všakovakými dobrotami, a v ktorom nie je žiadna škola. Veď, kto by sa už len rád učil? Tento sen je ale iný ako všetky ostatné. Navštívi ho princezná. A nie len tak nejaká! Ale rovno dcéra kráľa vodného sveta. Princezná je smutná. Jurkovi sa zdôverí, že voda v jazierku je zakliata. Jeho veličenstvo kráľ sa veľmi hnevá na ľudí, pretože do vody hádžu smeti. Možno, ak Jurko princeznej pomôže, tak sa voda umúdri a všetko bude ako predtým. A tak začína dobrodružstvo. A hoci sa odohráva len v Jurkových snoch, je také skutočné, že som mala chuť vyskočiť a pomôcť dvom kamarátom, aby mali menej práce. Niekedy sa však pravda skrýva v podlých plánoch jednej tetky, v kútoch jaskyne a v proroctve.

Jurko je predurčený stať sa hrdinom. Stačí len poraziť hlasy v hlave, ktoré ho chcú odradiť. Musí len prejsť ťažkými úsekmi a získať šťastný koniec príbehu, ktorý sa začal písať dávno pred jeho narodením.

Cesta za odhalením je plná prekvapení a čarovných postáv, na ktoré len tak ľahko nezabudnete. Obzvlášť mi prirástol k srdcu strážca jaskýň. Vďaka jeho netypickému rozprávaniu mi neraz zdobil tvár širokánsky úsmev.

Monika Jalakšová má všetky predpoklady k tomu, aby zaujala miesto vedľa najlepších rozprávkárov. Dokázala ma presvedčiť, že aj ja môžem urobiť niečo hrdinské. Nezáleží na veku, ani na okolnostiach, ktoré nás neraz nútia pochybovať.

Pri rozprávke Zázračné jazierko potrebujete:

  • fantáziu, ktorá je otvorená vzrušujúcim zážitkom
  • ucho, ktoré načúva a je schopné tešiť sa a súcitiť s postavami
  • oko, ktoré dovidí až na dno zázračného jazierka
  • a srdce, ktoré vie, že skutočne dôležité je nikdy nestratiť presvedčenie v seba samého.

Prostredníctvom útlej rozprávky som sa preniesla o niekoľko rokov dozadu, keď sa kuchyňou niesla vôňa orechového koláča a ja som túžila byť princeznou. A teraz som ňou bola. Skutočnou princeznou, ktorá sa podieľala na záchrane jedného mesta. Verím, že nech sme dnes kýmkoľvek, drieme v našom vnútri hrdina. A ktovie, možno sa aj vám čosi prisnije. Čosi zázračné. A takmer by som bola zabudla. Vedeli ste, že aj taká brána môže mať oči a ústa?

Recenziu napísala:
Michaela Mihoková

 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *