RECENZIA: Martina Dacková – Rodinné tajomstvá

VYDAVATEĽSTVO: Richard Lunter – Kicom
ROK VYDANIA: 2023
ŽÁNER: Román
POČET STRÁN: 264
VÄZBA: brožovaná

 

„Názory sa dospievaním rozchádzajú, no otvorený domov zostáva.“ (str. 32)

 

O knihe

Hana sa po desiatich rokoch vracia do dediny Mesačná, odkiaľ predtým odišla do hlavného mesta. V novom prostredí sa jej však vôbec nedarilo, jej pracovný a osobný život stagnoval. Preto sa na naliehanie sestry Bianky rozhodne vrátiť a pomôcť jej s malým obchodom, ktorý vlastní ich otec. Po svojom návrate nachádza v starom a ošarpanom dome zostarnutého otca, ktorý je mĺkvy a zmenený na nepoznanie. Uzavrel sa do seba a s okolím ledva komunikuje.

V spomienkach sa vracia do nie príliš ideálneho detstva. Po tom, ako ich mama zo dňa na deň záhadne zmizla, ostala s otcom a sestrou, ktorej sa snažila aspoň sčasti vynahradiť chýbajúcu materinskú lásku. Napokon si osvojila myšlienku, že ich mama dobrovoľne opustila. Prečo by to však robila?

Jedného dňa natrafí na povale na denník, ktorý patril jej matke. Hana zisťuje, že ukrýva mnoho tajomstiev a nejasných signálov, ktoré v nej každou prečítanou stránkou burcujú ešte viac zvedavosť. A tak sa rozhodne, že sa pokúsi na vlastnú päsť odhaliť, aké tajomstvá nenávratne zasiahli do života jej rodiny.

 

„Tak ako pred rokmi túžila po nejakom dobrodružstve, či už to bolo vekom, alebo túžbou po nejakom vykoľajení zo všednosti, v tej chvíli túžila po obyčajnosti. Po obyčajnej rodine a obyčajnom živote. Lenže čím viac sa vo všetkom vŕtala, tým si bola istejšia, že sa od svojho obyčajného sna vzďaľuje.“ (str. 119)

 

Môj názor

Slovenská autorka Martina Dacková sa do povedomia čitateľov zapísala svojím debutovým románom Dom z ruží, ktorý som v roku 2021 zaradila medzi moje TOP prečítané knihy. Keď teda vyšiel v roku 2022 autorkin ďalší román Zlé rozhodnutia, bez váhania som po ňom siahla. Autorka ma opäť presvedčila o tom, že písať vie a jej rozprávačský štýl mi vyhovuje, preto som siahla aj po jej najnovšej knihe Rodinné tajomstvá, ktorá vyšla vo vydavateľstve Richard Lunter – Kicom.

Rovnako, ako u predchádzajúcej knihy, ani v tomto prípade sa z anotácie na obálke toho veľa nedozviete. Dostanete možnosť začítať sa do úryvku, ktorý vás určite zaujme, pokiaľ máte radi tajomné príbehy, pri ktorých budete do poslednej chvíle v napätí, ako sa to celé napokon vyvinie a ukončí.

Autorka opäť vsadila dej do dedinského, rýdzo slovenského prostredia. Vytvorila realistické postavy, odkrýva osudy „obyčajných“ ľudí, v ktorých sa čitateľ môže kedykoľvek nájsť. Príbeh je primárne založený na rôznych rodinných prepojeniach, ktoré boli zaujímavé, no zo začiatku som sa v jednotlivých väzbách trochu strácala. A to i napriek tomu, že som si niektoré časti prečítala aj opakovane.

 

„Bola prekvapená, že ľudia majú aj po toľkých rokoch v hlave niečo, čo sa ich vôbec netýka. Čím to je? Je to len obyčajná ľudská hlúposť, čo sa musí nájsť všade? Alebo skôr ľudská neprajnosť a pôžitok z nešťastia druhých.“ (str. 214)

 

Našťastie, časom sa mi podarilo zorientovať, a dostala som kvalitne zamotaný, uveriteľný príbeh s viacerými dejovými linkami, ktoré autorka veľmi dobre poprepájala. Nečakané rodinné väzby, tajomstvá, radostné a smutné emócie. Do toho trochu romantiky, ale aj drámy či napätia. Autorka vie, ako udržať pozornosť čitateľa až do úplného záveru, ktorý bol v tomto prípade prekvapivý, no smutný zároveň.

 

 

Bohužiaľ, v prípade tejto knihy musím spomenúť vec, cez ktorú sa mi nepodarilo preniesť – veľmi slabá textová korektúra, s akou som sa už dlhšie pri žiadnej knihe nestretla. Veľa preklepov či gramatických chýb, ktoré ma rušili a oslabovali čitateľský zážitok. Je to škoda, lebo samotný príbeh si pozornosť určite zaslúži.

Knihu Rodinné tajomstvá odporúčam milovníkom realistických príbehov, ktoré v sebe nesú určité posolstvo. Ukáže vám, aké neblahé následky môže mať nezdravá tvrdohlavosť, hrdosť či nerozvážne rozhodnutie. Je to príbeh o nájdení lásky tam, kde to nečakáte, o silnom sesterskom pute, o rodičovskej láske, ale aj o tom, že nie všetko musí byť tak, ako sa na prvý pohľad zdá.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem
Viac info o tomto titule nájdete TU.

 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *