RECENZIA: Sebastian Fitzek – Balík

VYDAVATEĽSTVO: Tatran
ORIGINÁLNY NÁZOV: Das Paket
PREKLAD: Elena Diamantová
ROK VYDANIA: 2017
ŽÁNER: Psychologický triler
POČET STRÁN: 264
VÄZBA: pevná

 

„… všetky príbehy dopovedané do konca končia smrťou. Ten, kto vám to odoprie, nie je dobrý rozprávač.“
E. Hemingway

 

O knihe:

Mladá psychiatrička Emma Steinová si zažila toho skutočne veľa. Prežila nie príliš ideálne detstvo, v ktorom do veľkej miery absentovala rodičovská láska. Démoni tohto obdobia ju prenasledujú aj v dospelosti. To však nie je ani zďaleka všetko. Stáva sa obeťou psychopata, ktorý dostal prezývku „Holič“. Od toho momentu trpí paranojou, ktorá ju sprevádza na každom kroku.

Útočisko sa snaží nájsť v malom domčeku na okraji berlínskej štvrte. Tým sa však nič nekončí. V jeden deň u nej zazvoní poštár, a okrem bežných zásielok, ktoré jej priniesol, ju požiada, aby prevzala balík pre svojho suseda. Na tom by nebolo nič nezvyčajné. Avšak meno údajného suseda, ktoré je na balíku uvedené, dovtedy nikdy nepočula. A tak sa zdanlivo bezvýznamná vec postupne mení na ďalšiu nočnú moru.

Môj názor:

O Sebastianovi Fitzekovi som už dlhšiu dobu počúvala ako o kvalitnom autorovi psychologických trilerov, ktorý je veľmi vychýrený (nielen) vo svojej domovskej krajine – v Nemecku. Priznám sa, mala som od jeho knihy Balík, ktorá bola pre mňa prvotinou, dosť veľké očakávania. Hoci ma jej prečítanie od prvého momentu poriadne lákalo, trošku som sa spočiatku obávala väčšej brutality, ktorú som tak nejako automaticky u nej očakávala. Teraz som úprimne rada, že som sa nenechala odradiť a išla som do toho.

V prvom rade musím vyzdvihnúť skutočne krásnu a originálnu obálku, ktorá ma zaujala nielen na prvý pohľad, ale aj hneď, ako som knihu chytila do ruky. Celkové spracovanie knihy mi prišlo neokukané a vnímala som ho ako veľké plus. Samotný obsah neskôr všetko výborne dotvoril.

Ak sa začítate do krátkeho medailónika o autorovi, dozviete sa, že pôsobí ako právnik. Myslím si, že v knihe to aj v niektorých momentoch bolo cítiť, hoci už hneď v prvej kapitole ma skôr trošku odzbrojil s pár medicínskymi termínmi, ktoré použil. Už od prvých stránok máte pocit, že autor mal dej premyslený do detailov. Odkrýva príbeh postupne. Najskôr uvedie čitateľa do prítomného diania, a následne do minulosti, kde vysvetlí, čo predchádzalo súčasnej situácii.

 

„Ovládol ju strach.
Keď uvidela tie písmená, ako prvé jej zišlo na um: musí ujsť. 
Črtali sa na kúpeľňovom zrkadle.
Na parou zahmlenej ploche boli precízne nakreslené slová: 

ZMIZNI.
KÝM NIE JE NESKORO!“ 

 

Hlavná hrdinka Emma môže byť čitateľmi vnímaná ako zvláštna bytosť. Na jednej strane ju budete ľutovať za to, čím si musela prejsť, na strane druhej sa budete veľakrát zamýšľať nad tým, či to, čo hovorí a koná, je skutočnosť alebo len fikcia. Keďže podľa anotácie mala prevziať balík, už od samého začiatku som tak nejako podvedome čakala, kedy k tomu príde a aký zvrat v deji nastane. Vnímala som to ako akýsi míľnik, od ktorého to celé začne. A skutočne začalo.

Keďže bola Emma sama vyštudovanou psychiatričkou, v niektorých situáciách si privlastňovala symptómy a choroby, ktoré v skutočnosti ani nemusela mať. Napokon, nielenže začala pochybovať sama o sebe, ale strácala aj dôveru ľudí, ktorí jej dovtedy boli oporou. A presne to sa stalo aj mne, ako čitateľovi. Po čase som začala premýšľať viac nad tým, kto je Emmin skutočný nepriateľ, a kto len preľud a výplod jej fantázie. Či to všetko len tak dobre hrá, alebo je namieste ju ľutovať. Určite si aj vy urobíte vlastný názor po dočítaní celej knihy.

 

 

Vo všeobecnosti platí, že nebývam príliš nadšená, ak autori v deji príliš často skáču z minulosti do prítomnosti, a naopak. I napriek tomu, že autor v tomto prípade strieda časové obdobia, vnímala som to ako akúsi nutnosť a osvieženie deja. Opisuje traumu hlavnej hrdinky, terapiu, obdobie pred traumou, ale aj po nej, jej prežívanie, vnútorné pocity a emócie, ktoré sa v nej odohrávajú. Jednoducho všetko, čo by mal mať dobrý psychologický triler, ktorým chce autor pôsobiť na psychiku čitateľa.

Pri čítaní Balíka budete podozrievaví, zažijete mnoho zvratov a napätia. Občas mi tam trošku chýbalo také to zimomriavkové čítanie, ktoré robí triler trilerom. Možno to ale bude tým, že tento žáner mám asi doteraz najviac načítaný a každou knihou mám väčšie očakávania.

U mňa sa však Sebastian Fitzek zaradil medzi obľúbených autorov a teším sa na jeho ďalšie diela. Nechávam si však ešte „zadné dvierka“, nakoľko na jeho ďalšie knihy som počula ešte viac chvály. Ak teda už nejaký čas pokukujete po knihách tohto nemeckého autora, kniha Balík je tá správna voľba, kde začať. Určite neoľutujete.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

2 thoughts on “RECENZIA: Sebastian Fitzek – Balík

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *