RECENZIA: Leigh Bardugo – Vrania šestka

Knihy autorky Leigh Bardugo sú považované za „povinnú jazdu“ pre všetkých milovníkov fantasy literatúry. Vrania šestka je príbehom, pri ktorom zažijete opäť jedno zaujímavé akčné dobrodružstvo.

VYDAVATEĽSTVO: Slovart
ORIGINÁLNY NÁZOV: Six of Crows
SÉRIA: Vrania šestka (1. diel)
ROK VYDANIA: 2017
ŽÁNER: Fantasy / Deti a mládež
POČET STRÁN: 488
VÄZBA: brožovaná

 

„Šesť nebezpečných vyvrheľov. Jedna neuskutočniteľná úloha.“

 

Recenzia:

V najpochybnejšej časti Ketterdamu patrí k najprefíkanejším zlodejom Kaz Brekker. Mladík, o ktorom kolujú rôzne reči. Od bájok o pazúroch, ktoré skrýva po rukavicami, až po dušu démona. Avšak ľudia o ňom nevedia nič. Dokonca ani členovia Zberby, gangu poskladaného z rôznych indivíduí, ktorému velí Kaz. Keď mu istý kupec Van Eck ponúkne obrovskú odmenu za krádež väzňa z Ľadového dvora – najstráženejšej pevnosti vo Fjerde, Kaz ponuku príjme s vedomím odmeny štyri milióny kruge pre každého člena. Dokážu však spolu spolupracovať? Drüskelle a lámačka. Ostrostrelec, ktorý pozná len vražedný svet Suda a chlapec, ktorý zutekal pred životom z jednej z najbohatších rodín. A nakoniec, chladnokrvný Kaz, ktorý berie Inej, svoj Prízrak, len ako investíciu. Ak aj dokážu spolu vychádzať, prežijú to vôbec?

 

„Kaz Brekker nepotreboval dôvod. Tie slová sa šepkali v ketterdamských uliciach , krčmách, kaviarňach a temných a krvavých zákutiach výletníckej štvrte známej ako Sud. Chlapec, ktorého prezývali Špinavec, nepotreboval dôvody o nič viac ako povolenie – na zlomenie nohy, ukončenie spojenectva či zvrátenie niečieho úspechu obrátením karty.“

 

zdroj: unsplash. com / Alex Jones

 

Slová, ktorými by som opísala túto knihu? Prekvapivá, nápaditá, dychberúca! Rôznorodosť hlavných postáv, v ktorej si každý nájde svojho obľúbenca. Po prečítaní túžba pridať sa k Zberbe. Presne o tomto je Vrania šestka.

Nikdy by som nepovedala, že ma zaujme tento žáner. Zbrane, lúpeže, krv… Po knihe som siahla kvôli dobrým recenziám a obávala som sa, že to nebude moja šálka kávy. Myslela som si, že mi bude chýbať základ, pretože som nečítala Grišu, ale vôbec to nevadilo. Musím s radosťou povedať, že neľutujem! Dej je napínavý a až do konca nepredvídateľný. Oceňujem pekné názvy a zaujímavé fjerdské slová. Jednoducho som sa zamilovala!

Zamilovala som sa do Jespera a jeho priateľskosti, do Wylana a jeho snaživosti, do Matthiasa a jeho oddanosti, do Nininej pomoci, Inejinej odvahy a Kazovej drsnosti.

 

 

Na začiatku som sa cítila zmätená. Nevedela som čo je Sud, Kerch či Ravka. Veľmi mi však pomohli dve mapky na začiatku knihy. Postupne sa to ale čitateľ všetko dozvie. A dozvie sa toho omnoho viac. Spozná minulosť našich šiestich vrán a nechá sa pohltiť strhujúcim príbehom, ktorý mu neraz rozbúcha srdce, i keď to bude čítať so zatajeným dychom.

Toto je jedna z mála kníh, po ktorej prečítaní neviem čo ďalej so životom. Určite odporúčam a už teraz sa teším na druhý diel Kráľovstvo podvodníkov!

Za recenziu ďakujeme čitateľke Eme. 

 


Úryvok z knihy Vrania šestka: 

„Toľké peniaze sú skôr prekliatie ako dar.“

„Moja malá suliská idealistka. K šťastiu ti stačí plné brucho a cesta pred tebou?“ spýtal sa s očividným výsmechom v hlase.

„A pokoj v srdci, Kaz.“

To bola tá zložitá časť. Teraz sa vo dverách do malej spálne zasmial otvorene. „V to nemá zmysel dúfať. Radšej by som bral peniaze. Chceš ich alebo nie?“

„Ty sa neživíš rozdávaním darčekov. Čo je to za prácu?“

„Nemožná úloha, takmer istá smrť, mizerné šance na úspech, no mali by sme to zmáknuť…“

Zmĺkol, prsty položené na gombíkoch vesty, výraz na tvári vzdialený, takmer zasnený. Len zriedkavo počula z jeho chrapľavého hlasu toľké nadšenie.

„Mali by sme to zmáknuť?“ pripomenula mu.

Široko sa na ňu zazubil, náhle a s úsmevom ohlušujúcim ako úder hromu, s očami čiernymi takmer ako horká káva. „Budú z nás králi a kráľovné, Inej. Králi a kráľovné.“

Viac info o tomto titule nájdete tu:

alebo

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *